Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Specifika koupě bytu v novostavbě

Také jste se rozhodli pořídit si zbrusu nový byt v novostavbě? Věděli jste, že celková úroveň kvality developerských projektů a novostaveb v ČR není příliš dobrá? Přestože se úroveň různí dle jednotlivých developerů a ne všechny je třeba házet do jednoho pytle, je velmi důležité nepodcenit při koupi mnoho faktorů. Jedno je jisté, koupě novostavby se vždy vyplatí konzultovat s jednotlivými odborníky na dané oblasti. Na co si tedy dát obzvláště pozor a jaké jsou vlastně výhody a nevýhody koupě nového bytu?

Seriál - koupě bytu (novostavby)  
Specifika koupě  
Developeři jako zhotovitelé novostavby  
Podstata koupě bytu ve výstavbě  
Kupní cena, záruka, vady  
Základní kritéria pro výběr  
Jak a kde hledat byt  
Financování bytu  
Jak developeři financují výstavbu  
Vyjasnění parametrů pro koupi  
Odborná pomoc  
Technický inspektor nemovitostí  
Ověření informací před prohlídkou  
Osobní schůzka s developerem  
Finální rozhodnutí  
Vyjednávání o ceně  
Co dělat před předáním bytu  
Smlouvy  
Rezervační smlouva  
Kupní smlouva  
Úschova peněz  
Katastr nemovitostí  
Předávací a kolaudační řízení  
Stěhování a změna trvalého pobytu  
Daně  

Aktuální situace na trhu s novostavbami

Trh s novostavbami dnes nabízí možnost koupit drahé, luxusnější bydlení, ale také poměrně levné a přesto nové byty. Je možno vybírat ze stovek developerských projektů po celé České republice. Lidé obecně u novostaveb i starších bytů preferují byty o velikosti 2+kk a 2+1, což platí jak pro velká města, tak pro regiony.

Pokud jste již rozhodnuti pro koupi bytu v novostavbě, měli byste si být vědomi faktu, že celková úroveň kvality developerských projektů a novostaveb v ČR není příliš dobrá (často se různí dle samotných developerů) - je proto důležité nepodcenit při koupi mnoho faktorů.

Většině problémům se můžete vyhnout, pokud přizvete ke koupi nemovitosti profesionály, kteří provádějí právní i technickou inspekci nemovitosti. Ale pokud budete muset jako investor zdlouhavě řešit připomínky během stavby nebo později reklamace, bude vás investiční byt stát více času, než jste si přáli. Bytový dům se dnes postaví průměrně za rok a půl, hrubá stavba vyroste velice rychle, ale celý dům si potom ještě dva nebo tři roky tak zvaně sedá a mnohé vady se mohou projevit až v tento moment.

Ptáte se, co konkrétně se vyplatí nepodcenit?

Pozemky

Pokud pozemky patří k nemovitosti, je třeba se o ně starat. Co taková příjezdová komunikace? I ta je někdy součástí nemovitosti, protože se developerovi nepodařilo po skončení stavby převést komunikaci městu / obci. Počítejte tedy s platbou za její udržování.
 

Garáž

Kupujete s bytem i garážové stání? Vždy se před koupí ptejte, jestli se na garážové stání váží nějaké další měsíční poplatky a kolik to eventuálně bude. Běžná výše je něco mezi 100 – 200 Kč za měsíc. Nemile můžete výt překvapeni, pokud by to bylo více než 500 Kč za měsíc.
 

Služby navíc

Ověřte si, zda vám nehrozí zbytečné vysoké extra poplatky. Leckdy se stane, že budete nuceni platit za služby, o které sice nemáte zájem, ale jsou součástí developerského projektu, například ostraha, kamerový systém, wellness centrum, bazén nebo recepce.
 

Věcná břemena a financování

I když to bývá naprostou výjimkou, dejte si tu práci a prověřte si majetkové vztahy týkající se konkrétní novostavby. Zda na ní nezůstávají věcná břemena vůči jiným osobám či společnostem. Zajišťuje-li vám financování developer, prověřte si výhodnost jeho předkládané nabídky.


Vytápění, větrání a dispozice

Zajímejte se o vnitřní prostor bytu. Někdy mohou dispozice zastínit metry čtvereční, proto si jednotlivé místnosti prohlédněte na vlastní oči a rozplánujte si jejich využití, zda bude prostor dostatečný. Nedílnou součástí takových objektů jsou i vytápěcí a větrací systémy, které mají na spokojený, a především ekonomický, život velký vliv. Ověřte si slibované technologie a zajímejte se o energetickou stránku stavby, na níž jsou kladeny čím dál větší nároky.
 

Konstrukční provedení novostavby

Pokud již bytový dům stojí, zaměřte se na fasádu i na kvalitu zpracování společných prostor. Zásadní roli hraje například správné usazení oken a instalace parapetů. Ve vnitřních prostorách trvejte na dodržení všech stavebních úprav, o které jste žádali, včetně nadstandardního vybavení. Vnímejte detaily jako je rovnost podlah, pravoúhlost omítek, kvalitní položení dlažby a obkladů včetně kompletní instalace sanitární techniky. Správná funkčnost dveří, vzduchotechniky, elektroinstalace či vytápění je naprostou samozřejmostí.
 

Kontrola kupní smlouvy či smlouvy o dílo

Smlouvu, na základě které vaši nemovitost kupujete, si důkladně prostudujte a nechte zkontrolovat zkušeným právníkem. Jde především o vaši právní ochranu v okamžiku, kdy se projeví jakékoliv závady či nedostatky.
 

Výhody a nevýhody bytu v novostavbě

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 2 - Zrušení trvalého pobytu nájemci
Přihlášením nájemce k trvalému pobytu vzniká pronajímateli potenciální riziko problémů, které tímto jednostranným úkonem mohou vzniknout. Kdo se může ve vašem bytě přihlásit k trvalému pobytu? Kdo a kdy může zrušit trvalý pobyt nájemci? ...
1 590 Kč 490 Kč
Detail
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
Lustrace (3x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (3x)
 • Nejčastěji pořizované
690 Kč 290 Kč
Detail
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit si chatu či chalupu a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili stručného průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
 • SLEVA
400 Kč 200 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace