Pronajímám nemovitost
Pronajímáte byt nebo dům?
Připravili jsme pro vás užitečné informace, tipy, rady, vzorové dokumenty, nástroje a další služby, které vám pomohou pronajímat vaši nemovitost BEZPEČNĚ a EFEKTIVNĚ. Pomůžeme vám zároveň VYVAROVAT SE CHYBÁM, kterých se dopouštějí nezkušení pronajímatelé. Předáme vám know-how zkušených pronajímatelů.
Jsme nezisková organizace - jako jediní na trhu pomáháme běžným lidem při realitních transakcích! Více v reportáži zde.
Články, tipy, rady
Jak zjistit hodnotu nemovitosti?
Hodnotu nemovitosti řešíme ať už pohledu prodávajícího, kdy chceme mít jistotu, že neprodáváme pod cenou, tak z pohledu kupujícího, kdy zase nechceme pořizovat za předraženou cenu. Než se pustíme do toho, jak hodnotu nemovitosti pro naší realitní transakci co nejpřesněji určit, je potřeba si uvědomit, že hodnota nemovitosti není jedna jediná, záleží zejména na motivaci kupujícího koupit, prodávajícího prodat nebo na motivaci zástavního věřitele jít co do nejmenšího rizika.
Jak správně nastavit výši nájemného?
Výše nájemného je alfou a omegou pro celou ekonomiku pronájmu. V případě, že jsme pořídili investiční byt za účelem generování výnosů, správná volba strategie pronájmu potažmo správné stanovení ceny nájemného hrají velkou roli. Ale jak určit cenu nájemného? Odradí vyšší nájemné sociálně slabší a garantuje kvalitnější nájemníky?
Právo stavby – když budova není součástí pozemku
Jednou změn způsobených přijetím nového občanského zákoníku v roce 2014 je i pravidlo, že stavba je vždy součástí pozemku, na kterém stojí. Zákon tak výrazně omezuje možnost, aby vlastník pozemku a vlastník stavby byly dvě odlišné osoby. Aby však tento zákon mohl reflektovat všechny možné situace, ke kterým může v reálném životě docházet, zavedl v souvislosti s výše zmíněným pravidlem i nový institut, kterým je tzv. právo stavby.
Vhodný byt k pronájmu
Co vše musí byt obsahovat, aby byl považován z hlediska hygieny za vhodný k pronajímání? Víte, zda můžete pronajímat vlhký (suterénní) byt a co vám případně může hrozit?
Diskriminace zájemce o nájem bytu
Pronajímatel bytu se může dopustit diskriminace, pokud v nabídce pronájmu vyloučí například příslušníky určitého etnika či národnosti. Takové jednání může být považováno za diskriminaci ve formě navádění dle § 4 odst. 5 antidiskriminačního zákona a vystavuje se tak riziku žaloby a požadavků na odškodnění ze strany odmítnutého zájemce. Obsah nabídky pronájmu stejně tak jako důvody odmítnutí zájemce by proto měl pronajímatel vždy pečlivě zvážit.
Máte dotazy k registraci členství a potřebujete více informací?
Nabízíme ZDARMA maximum informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.
Zavoláme vámNapište námSmluvní pokuty u nájmů skončily
Smluvní pokuta je upravena v § 2048 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku v oddílu nazvaném utvrzení dluhu. Smluvní pokuta tak společně s institutem uznání dluhu tvoří novou právní kategorii. Důvod je, že funkcí smluvní pokuty není dluh zajistit, nýbrž posílit postavení věřitele. Výše uvedené je však obecnou úpravou na nájmy bytů a domů se nevztahující, neboť nájemní vztah je zákonem považován za natolik specifický, že mu zákonodárce vyčlenil speciální úpravu, která se mnohdy zcela od obecné úpravy odlišuje.
Právní úprava jistoty a možnosti jejího čerpání
Peněžní jistotu, dříve známou jako kauci, dává nájemce pronajímateli z toho důvodu, aby bylo v maximální možné míře zajištěno splnění povinností nájemce v době trvání nájemního vztahu. Dle úpravy občanského zákoníku je možné mezi nájemcem a pronajímatelem smluvně dohodnout jistotu až do výše 6 měsíčního nájemného, není dána povinnost ukládat peněžní prostředky na zvláštní účet a odpadá omezení týkající se nemožnosti zápočtu některých pohledávek vůči jistotě.
Investice do nemovitostí? - má to své pro a proti
Často slýcháte z médií, jak je investice do nemovitosti výhodná? nebo „Investiční byty – vytvořte si pasivní příjem!“ nebo „Malý byt zhodnotí peníze lépe než banka!“ „Byty jako výhodné investice!“ – Jaká jsou tedy PRO a PROTI investování do nemovitostí? A opravdu se v dnešní době stále vyplatí investovat? Je to stále výnosné?
Rozdíl mezi zálohou a kaucí
Vratná kauce a záloha jsou dvě naprosto odlišné věci. Vratná kauce nepodléhá DPH na výstupu, protože se ještě nejedná o úplatu za zdanitelné plnění (v tomto případě tedy úplatu za poskytnuté služby), neboť zde není žádné přímé protiplnění. Kauce tak slouží k zajištění eventuálních pohledávek pronajímatele vůči nájemci, je to jakési zajištění pro situace, kdy nájemce nezaplatí nájemné či nesplní jiné povinnosti vyplývající z nájmu.
Jak poznat vhodnou lokalitu na investování
V okamžiku, kdy se rozhodnete pořídit si nemovitost na investici, je dobré zamyslet se nad lokalitou, v níž ji hodláme vlastnit. Možností se nabízí více, ale vždy je důležité, aby budoucí majitel buď lokalitu dobře znal, a tedy se v ní uměl pohybovat a byl si vědom jejích slabin i předností, anebo aby dokázal odhadnout, jaká lokalita a jaká nemovitost bude pro něj vhodná a bude mu zajišťovat dostatečný výnos do budoucnosti.
