+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu

Dotazy a odpovědi

Na jakou dobu je optimální pronajmout byt?

Smlouva na 99 let, na dobu neurčitou či jen na pár měsíců? Pokud bude nájemce slušný a spolehlivý, tak bychom chtěli, aby zůstal napořád, ale co když takového nenajdeme? Je lepší uzavřít smlouvu na dobu určitou či neurčitou? A na kolik měsíců či let? Je to jedno nebo je z hlediska právní ochrany ve smlouvách nějaký rozdíl?

Úklid společných prostor v domě - povinnost pro nájemce!?

Mezi pronajímateli a nájemci vznikají často spory o tom, kdo se má starat o úklid v domě. Když bydlí v domě jen samotní vlastníci, často mají spolu „nepsanou“ dohodu o tom, že se budou pravidelně střídat v úklidu svého patra a jednou za definovaný čas uklidí společné a vstupní prostory. Nájemce ale není vlastník – má povinnost dodržovat tyto dohody?

Musím mít prostory, které pronajímám, zkolaudované?

Pronajímání nezkolaudovaných prostor je v České republice obvyklé. Pronajímatelé se však dopouštějí hned několika chyb – špatné volby nájemní smlouvy a zároveň spáchání správního deliktu.

Kdy a jak mohu zvyšovat nájemné?

Nájemné, které si sjednáme na začátku nájemního vztahu, nemusí být finální a v průběhu doby nájmu se může měnit. Zkušení pronajímatelé stále sledují realitní trh a snaží se na něj chytře reagovat. Samozřejmě záleží na tom, s jakou strategií pronajímáte právě ten svůj byt.

Jaká mají aktuálně práva a povinnosti pronajímatelé a nájemci?

Nový občanský zákoník přinesl do nájemního vztahu několik změn, které ve své podstatně upravují práva a povinnosti jak nájemce, tak pronajímatele. Pronajímatelé jsou stále považováni za silnější stranu. Časté jsou pak snahy mnoha nájemců upravovat smlouvy tak, aby je „lépe chránily“. Tato lidová tvořivost však nemá právní opodstatnění.

Máte dotazy k registraci členství a potřebujete více informací?

Nabízíme ZDARMA maximum informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Zavoláme vámNapište nám

Sousedovo ovoce na vašem pozemku

Určitě jste zažili situaci, kdy vám ze sousedova stromu spadlo např. ovoce na vaši část pozemku. Víte, že ho můžete beztrestně sebrat?  Jak je to však s plody, které jsou na stromě a přesahují na váš pozemek? A co s popadaným listím ze sousedova stromu na vašem pozemku?

Vlastník se nestará o svůj pozemek

Znáte to také? Pečujete o svůj trávník, trávíte hodiny sekáním, vytrháváním plevelu, hnojením a váš soused má na zahradě „džungli“.  Díky tomu, že se soused o svou zahradu nestará, náletem u vás vysemení různé plevely. Víte, jaká je zákonná povinnost o pozemek pečovat? Kdo může případně majiteli udržovací povinnost přikázat?

Rekonstrukce bytového jádra

Chystáte se na rekonstrukci bytového jádra? Víte, jakými zákony se musíte řídit a jaké máte povinnosti, abyste neplatili pokutu? Stačí pouze ohlášení nebo je nutné stavební povolení? Více se dočtete v odpovědi renomované advokátní kanceláře.

Výstavba domku v chatové oblasti

Uvažujete o koupi pozemku, který je dle katastru v současné době zahradou? Pokud se změní územní plány na chatovou oblast, jakou stavbu zde můžete vystavět? Potřebujete stavební povolení či stačí ohlášení stavebnímu úřadu?

Společenství vlastníků jednotek - zápis ze schůze vlastníků

Bydlíte v bytě, který je součástí Společenství vlastníků jednotek? Nelíbí se vám chování výboru SVJ nebo dokonce svým jednáním porušuje výbor zákon? Víte, do kdy má SVJ povinnost uveřejnit zápis ze schůze? Kde najdete oporu v zákoně?

1 2
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace