Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
  • Družstevní byty - Malý háj VI

    moderní družstevní bydlení

    možnost převodu do osobního vlastnictví

    moderní městská rezidence

    více informací
Kategorie

Daně - prodej bytu v družstevním vlastnictví

Daně, daně, daně. Týkají se nás všech. U převodu družstevních práv se vás nebude týkat platba daně z nabytí nemovité věci. Ale rozhodně nezapomeňte na daň z příjmu prodeje nemovitosti ve výši 15 %. Věděli jste však, že v jistém případě budete od této daně osvobozeni?

Seriál - prodej bytu v DV
Problematika převodu
Počáteční strategie při převodu
Převod bytu bez realitní kanceláře
Kdy převádět družstevní podíl přes realitní kancelář
Jak nastavit prodejní cenu
Jak správně nafotit byt
Jak napsat atraktivní inzerát
Jak se připravit na prohlídky
Co je potřeba doložit zájemcům
Jak prezentovat byt zájemcům
Jak vybrat správného zájemce
Rezervační smlouva
Smlouva o budoucí smlouvě
Smlouva o převodu podílu
Úschova peněz
Rady a tipy při stěhování
Předání bytu
Daně

Daň z příjmu resp. převodu družstevního podílu

Z příjmu z prodeje nemovitosti (ve vašem případě převodu družstevního podílu) poníženého o výdaje se odvádí daň z příjmu fyzických osob (15%). Tento hrubý zisk z prodeje se uvádí v daňovém přiznání jako příjem dle § 10 (ostatní příjmy).

Pokud jste nesplnili daňové podmínky pro osvobození od daně, budete muset podat daňové přiznání za rok, kdy jste byt prodali. Základní termín pro odevzdání daňového přiznání je do 1. dubna následujícího roku po převodu.


Základ daně z prodeje členských práv (družstevního bytu) se pak stanoví jako rozdíl prodejní ceny členských práv a nabývací cenou členských práv. Za součásti nabývací ceny se obecně považují například následující výdaje:

  • výdaj na nákup členských práv (případně vklad do družstva),
  • poplatky související s pořízením a prodejem členských práv,
  • prokazatelně vynaložené výdaje vložené do družstva v souvislosti družstevním bytem.


Věděli jste však, že:

  • sociální a zdravotní pojištění se z prodeje členských práv neplatí nikdy,
  • získaná částka z převodu členských práv nemá žádný vliv na výpočet státního důchodu nebo nemocenských dávek,
  • při dodržení zákonných podmínek se však z převodu družstevního podílu daň z příjmu fyzických osob neplatí,
  • daňové osvobození se nevztahuje na příjem z prodeje členských práv zahrnuté do obchodního majetku pro výkon samostatné výdělečné činnosti.


Kdy je příjem z převodu družstevního podílu od daně z příjmu fyzických osob osvobozen?

Příjem z převodu členských práv nepodléhá dani z příjmu fyzických osob, když přesahuje doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem dobu pěti let.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - daňová
Daňovou konzultací rozumíme rámcové řešení daňové problematiky, předání rad a zkušeností našich daňových expertů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
1 290 Kč 890 Kč
Detail
KONZULTACE - realitní
Odborné rady z oblasti realit související s problematikou pronajímání nemovitostí, nákupem investičních bytů a obecně bezpečnými realitními transakcemi. Konzultaci zajišťuje realitní expert - člen našeho týmu.
KONZULTACE - realitní
  • Nejčastěji pořizované
1 950 Kč 1 650 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit byt a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
Obecný dotaz (1 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
1 000 Kč 500 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace