Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Co vše je potřeba doložit zájemcům při prodeji bytu v družstevním vlastnictví?

Přemýšleli jste již, jaké dokumenty byste si měli před prodejem vašeho bytu připravit? O co se potenciální kupující nejčastěji zajímají a co často samotní prodávající podceňují? Prodávající musí mít připravený nejen samotný byt, ale především mít ošetřené právní záležitosti v souvislosti s nabytím bytu. Jednoduše tak, aby byt byl právně bezvadný a tedy připravený na prodej. Sami uvidíte, že zájemci váš aktivní a férový přístup velmi ocení.

Seriál - prodej bytu v DV
Problematika převodu
Počáteční strategie při převodu
Převod bytu bez realitní kanceláře
Kdy převádět družstevní podíl přes realitní kancelář
Jak nastavit prodejní cenu
Jak správně nafotit byt
Jak napsat atraktivní inzerát
Jak se připravit na prohlídky
Co je potřeba doložit zájemcům
Jak prezentovat byt zájemcům
Jak vybrat správného zájemce
Rezervační smlouva
Smlouva o budoucí smlouvě
Smlouva o převodu podílu
Úschova peněz
Rady a tipy při stěhování
Předání bytu
Daně

Jak již bylo řečeno v našem seriálu o prodeji bytu v družstevním vlastnictví, předtím, než načnete s prohlídkami vašeho bytu, je nutné mít připravený nejen samotný byt, ale také mít ošetřené právní záležitosti v souvislosti s převodem bytu. Jednoduše tak, aby váš byt byl právně bezvadný a tedy připravený na převod. Pokud v průběhu zjistíte nějaký problém, je dobré jej začít řešit ihned a rozhodně nic nezapírat (např. vlhkost či plísně v bytě). Pokud zjistíte, že máte dluhy u družstva či dodavatelů služeb, určitě je vyrovnejte.

Co je nutné si připravit / co může nabývající vyžadovat?

Kontrola vás jako převádějícího:

 • nabývací titul (smlouva o převodu, darovací smlouva, dědická listina), tedy smlouva, kterou jste nabyli své členství v družstvu,
 • nájemní smlouvu k družstevnímu bytu, kterou jste jako družstevník oprávněn užívat,
 • souhlas manželky/ manželka,
 • doklady o revizích spotřebičů (plyn, elektřina),
 • bezdlužnost vůči družstvu či dodavatelům,
 • návrh rezervační, budoucí a smlouvy o převodu,
 • čestné prohlášení o pravdivosti údajů.
   

Kontrola družstva:

Doložení informací ohledně družstva a jeho chování vůči družstevníkům bude zájemce nejspíše požadovat a příslušné podklady, které mu předložíte, jistě ocení. Faktickým vlastníkem bytu přece nejste vy, nýbrž družstvo. To bývá zpravidla vlastníkem i celého činžovního či panelového domu, takto se vyskytuje i na výpisu vlastnictví u katastrálního úřadu.

 

O družstvu bude chtít zájemce vědět několik základních věcí:

 • z katastru nemovitostí to budou především údaje o případných právech třetích osob váznoucích na družstevním domě či jednotlivých družstevních bytech, například zda není majetek družstva zatížen zástavními právy,
 • kolik má celkem a jakých družstevníků,
 • s jakou sumou peněz družstvo hospodaří a zda má nějaké nesplacené závazky,
 • výše plateb za služby a příspěvku do fondu oprav, aktuální stav fondu oprav, závazky družstva, provedené opravy a úpravy, plánované úvěry,
 • jak často a kde se schůze družstev­níků konají a jak se na nich hlasuje,
 • stanovy a další oficiální dokumenty družstva,
 • zda je anuita (splátky dlouhodobého úvěru poskytnutého družstvu na výstavbu družstevních bytů) již splacená nebo ne.

Specifika SJM (společné jmění manželů) při převodu bytu v DV

Společné jmění manželů (SJM) vzniká uzavřením manželství. Jde o specifickou formu spoluvlastnictví, která může vzniknout jen mezi manžely a má vlastní úpravu odlišnou od obecného spoluvlastnictví. Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou určitých případů jako je např. nabytí darem nebo dědictvím.

Pokud je byt součástí společného jmění manželů, musí se pod všechny smlouvy podepsat oba manželé. Převádějící však o tom často sami nevědí – domnívají se, že budou moci nemovitost převést sami, bez účasti manžela či manželky. Tak to ale opravdu není. Pokud je tedy „prodávaný byt“ součástí společného jmění manželů, musí s převodem souhlasit oba.

Nový občanský zákoník

Nový občanský zákoník přinesl novou právní úpravu společného členství manželů. Společné členství manželů v družstvu vznikne pouze za předpokladu, že bude družstevní podíl (práva a povinnosti v družstvu) součástí společného jmění manželů. Manželé se budou moci dohodnout, že družstevní podíl vyjmou ze společného jmění a sami si určí, který z nich bude členem v družstvu. Tím tomuto partnerovi vznikne individuální členství k družstevnímu bytu. Do konce roku 2013 totiž nebylo možné zúžit společné jmění manželů ve vztahu k členství v družstvu. Společné členství nevzniklo, pokud byl družstevní byt (jedním z partnerů) získán před uzavřením manželství. Za trvání manželství automaticky (mimo dědění a dar) vznikalo ze zákona společné členství manželů. Podle nové právní úpravy záleží na tom, zda družstevní podíl bude součástí společného jmění manželů či nikoliv.

Společné nájemní právo

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - právní
Právní konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našich advokátů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
2 420 Kč 2 239 Kč
Detail
PRODEJ POZEMKU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat stavební pozemek a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
KURZ - Fotografování nemovitostí
Fotografování interiéru a exteriéru budov je jednou z nejnáročnějších fotografických disciplín. Pokud je cílem, aby fotografie zaujala na první pohled, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Naučte se vyfotografovat vaši nemovitost atraktivně!
2 396 Kč 2 275 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
Inspekce nemovitosti je zhodnocení reálného technického stavu nemovitosti odborníkem. Poskytuje kupujícímu informaci o stavebně-technickém stavu nemovitosti, o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci a zároveň jej může ochránit před špatnou investicí.
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
 • SLEVA
7 490 Kč 6 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace