Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Co vše je potřeba doložit zájemcům při prodeji bytu v družstevním vlastnictví?

Přemýšleli jste již, jaké dokumenty byste si měli před prodejem vašeho bytu připravit? O co se potenciální kupující nejčastěji zajímají a co často samotní prodávající podceňují? Prodávající musí mít připravený nejen samotný byt, ale především mít ošetřené právní záležitosti v souvislosti s nabytím bytu. Jednoduše tak, aby byt byl právně bezvadný a tedy připravený na prodej. Sami uvidíte, že zájemci váš aktivní a férový přístup velmi ocení.

Seriál - prodej bytu v DV
Problematika převodu
Počáteční strategie při převodu
Převod bytu bez realitní kanceláře
Kdy převádět družstevní podíl přes realitní kancelář
Jak nastavit prodejní cenu
Jak správně nafotit byt
Jak napsat atraktivní inzerát
Jak se připravit na prohlídky
Co je potřeba doložit zájemcům
Jak prezentovat byt zájemcům
Jak vybrat správného zájemce
Rezervační smlouva
Smlouva o budoucí smlouvě
Smlouva o převodu podílu
Úschova peněz
Rady a tipy při stěhování
Předání bytu
Daně

Jak již bylo řečeno v našem seriálu o prodeji bytu v družstevním vlastnictví, předtím, než načnete s prohlídkami vašeho bytu, je nutné mít připravený nejen samotný byt, ale také mít ošetřené právní záležitosti v souvislosti s převodem bytu. Jednoduše tak, aby váš byt byl právně bezvadný a tedy připravený na převod. Pokud v průběhu zjistíte nějaký problém, je dobré jej začít řešit ihned a rozhodně nic nezapírat (např. vlhkost či plísně v bytě). Pokud zjistíte, že máte dluhy u družstva či dodavatelů služeb, určitě je vyrovnejte.

Co je nutné si připravit / co může nabývající vyžadovat?

Kontrola vás jako převádějícího:

 • nabývací titul (smlouva o převodu, darovací smlouva, dědická listina), tedy smlouva, kterou jste nabyli své členství v družstvu,
 • nájemní smlouvu k družstevnímu bytu, kterou jste jako družstevník oprávněn užívat,
 • souhlas manželky/ manželka,
 • doklady o revizích spotřebičů (plyn, elektřina),
 • bezdlužnost vůči družstvu či dodavatelům,
 • návrh rezervační, budoucí a smlouvy o převodu,
 • čestné prohlášení o pravdivosti údajů.
   

Kontrola družstva:

Doložení informací ohledně družstva a jeho chování vůči družstevníkům bude zájemce nejspíše požadovat a příslušné podklady, které mu předložíte, jistě ocení. Faktickým vlastníkem bytu přece nejste vy, nýbrž družstvo. To bývá zpravidla vlastníkem i celého činžovního či panelového domu, takto se vyskytuje i na výpisu vlastnictví u katastrálního úřadu.

 

O družstvu bude chtít zájemce vědět několik základních věcí:

 • z katastru nemovitostí to budou především údaje o případných právech třetích osob váznoucích na družstevním domě či jednotlivých družstevních bytech, například zda není majetek družstva zatížen zástavními právy,
 • kolik má celkem a jakých družstevníků,
 • s jakou sumou peněz družstvo hospodaří a zda má nějaké nesplacené závazky,
 • výše plateb za služby a příspěvku do fondu oprav, aktuální stav fondu oprav, závazky družstva, provedené opravy a úpravy, plánované úvěry,
 • jak často a kde se schůze družstev­níků konají a jak se na nich hlasuje,
 • stanovy a další oficiální dokumenty družstva,
 • zda je anuita (splátky dlouhodobého úvěru poskytnutého družstvu na výstavbu družstevních bytů) již splacená nebo ne.

Specifika SJM (společné jmění manželů) při převodu bytu v DV

Společné jmění manželů (SJM) vzniká uzavřením manželství. Jde o specifickou formu spoluvlastnictví, která může vzniknout jen mezi manžely a má vlastní úpravu odlišnou od obecného spoluvlastnictví. Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou určitých případů jako je např. nabytí darem nebo dědictvím.

Pokud je byt součástí společného jmění manželů, musí se pod všechny smlouvy podepsat oba manželé. Převádějící však o tom často sami nevědí – domnívají se, že budou moci nemovitost převést sami, bez účasti manžela či manželky. Tak to ale opravdu není. Pokud je tedy „prodávaný byt“ součástí společného jmění manželů, musí s převodem souhlasit oba.

Nový občanský zákoník

Nový občanský zákoník přinesl novou právní úpravu společného členství manželů. Společné členství manželů v družstvu vznikne pouze za předpokladu, že bude družstevní podíl (práva a povinnosti v družstvu) součástí společného jmění manželů. Manželé se budou moci dohodnout, že družstevní podíl vyjmou ze společného jmění a sami si určí, který z nich bude členem v družstvu. Tím tomuto partnerovi vznikne individuální členství k družstevnímu bytu. Do konce roku 2013 totiž nebylo možné zúžit společné jmění manželů ve vztahu k členství v družstvu. Společné členství nevzniklo, pokud byl družstevní byt (jedním z partnerů) získán před uzavřením manželství. Za trvání manželství automaticky (mimo dědění a dar) vznikalo ze zákona společné členství manželů. Podle nové právní úpravy záleží na tom, zda družstevní podíl bude součástí společného jmění manželů či nikoliv.

Společné nájemní právo

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA - průvodce
Pro účinné a efektivní postupy při správě pronajímaného bytu je nutná kvalitní nájemní smlouva. Ta je pak základním stavebním kamenem pro další činnosti související s řešením problémů vzniklých s pronájmem bytu.
Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA - průvodce
 • AKCE
 • Nejčastěji pořizované
9 990 Kč 1 990 Kč
Detail
Velká kniha realitního byznysu
Velká kniha realitního byznysu je souborem dvaceti dvou studií vybraných odborníků, kteří se sami úspěšně realitám věnují a patří ke špičce ve svém oboru. Dozvíte se mnoho praktických rad a tipů – prostřednictvím skutečných příběhů realitních makléřů, ...
583 Kč 572 Kč
Detail
Obecný dotaz (1 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
1 000 Kč 500 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 150 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 100 Kč 3 290 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace