Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
  • Družstevní byty - Malý háj VI

    moderní družstevní bydlení

    možnost převodu do osobního vlastnictví

    moderní městská rezidence

    více informací
  • Realitní Zákon

    vše co musíte a potřebujete vědět!

    více informací
Kategorie

Daně – prodej pozemku

Daně, daně, daně. Týkají se nás všech. Jak je to s daní z nabytí nemovité věci? Rozhodně již nebudete čelit dani z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu nemovitosti). Od 1.11.2016 je totiž poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí již vždy nabyvatel (kupující strana), aniž by si strany mohly ujednat něco jiného. Nezapomeňte však na daň z příjmu z prodeje nemovitosti ve výši 15 %. A co platba DPH – týká se i vás?

Seriál - prodej pozemku
Specifika prodeje
Počáteční strategie
Prodej bez realitní kanceláře
Prodej přes realitní kancelář
Jak nastavit prodejní cenu
Jak správně nafotit pozemek
Jak napsat atraktivní inzerát
Jak se připravit na prohlídky
Co je potřeba doložit kupujícímu
Jak prezentovat pozemek zájemcům
Jak vybrat správného zájemce
Co dělat, když zájemce řekne ANO
Pozemek zatížený hypotékou
Úschova peněz
Kupní smlouva
Katastr nemovitostí
Předání prodaného pozemku
Daně

Jaké povinnosti spojené s daněmi se vás jako prodávajícího týkají? Od 1.11.2016 je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí vždy strana kupující (strana prodávající již není ručitelem), proto se vás platba daně z nabytí nemovitých věcí netýká. Setkáte se tedy pouze s platbou daně z příjmu z prodeje nemovitosti.

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Z příjmu z prodeje nemovitosti (ve vašem případě pozemku) poníženého o výdaje se odvádí daň z příjmu fyzických osob (15%). Tento hrubý zisk z prodeje se uvádí v daňovém přiznání jako příjem dle § 10 (ostatní příjmy).

Pokud jste nesplnili daňové podmínky pro osvobození od daně, budete muset podat daňové přiznání za rok, kdy jste pozemek prodali. Základní termín pro odevzdání daňového přiznání je do 1. dubna následujícího roku po prodeji.


Věděli jste však, že:

  • sociální a zdravotní pojištění se z prodeje nemovitosti neplatí nikdy,

  • získaná částka z prodeje nemovitosti nemá žádný vliv na výpočet státního důchodu nebo nemocenských dávek,

  • při dodržení zákonných podmínek se však z prodeje pozemku daň z příjmu fyzických osob neplatí,

  • daňové osvobození se nevztahuje na příjem z prodeje nemovitosti zahrnuté do obchodního majetku pro výkon samostatné výdělečné činnosti,

  • jako uznatelný výdaj lze uplatnit kromě ceny nemovitosti, za kterou jste ji nabyli, (nebo dle znaleckého posudku ke dni nabytí, při nabytí daru či dědického usnesení při nabytí dědictvím) i náklady spojené s prodejem nemovitosti a daň z převodu nemovitosti.

  • příjmy z prodeje nemovitostí zahrnutých ve společném jmění manželů se zdaňují pouze u jednoho z manželů. Pokud byla nemovitost zahrnuta do obchodního majetku jednoho z manželů, zdaňuje se příjem pouze u tohoto manžela.


Kdy je příjem z prodeje vašeho pozemku od daně z příjmu fyzických osob osvobozen?

  • příjem z prodeje pozemku od daně z příjmu osvobozen, když je splněna podmínka vlastnictví po dobu nejméně 5 let,

  • u podnikatele platí, že nemovitost po celou dobu trvání příslušné lhůty (5 let) nesmí být zahrnuta v obchodním majetku.

  • v případě dědictví většinou zemřelý vlastnil danou nemovitost déle než 5 let a v takovém případě mohou dědici prodat nemovitost ihned - časový test splnil pozůstalý a tím i dědici.

Plátci DPH

Od 1. 1. 2016 se do zákona o DPH opět vrátila definice stavebního pozemku. Oproti stavu roku 2014 (od DPH byl osvobozen převod nezastavěného pozemku bez stavebního povolení či souhlasu s provedením ohlášené stavby), od  roku 2016 více pozemků podléhá při prodeji DPH, protože za stavební pozemek je nově  považován i pozemek, v jehož okolí jsou prováděny nebo byly provedeny stavební práce za  účelem zhotovení budoucí stavby – např. inženýrské sítě. Vedle pozemků, na jejichž hranici jsou zavedeny inženýrské sítě, se změny dotknou i pozemků, které tvoří jeden funkční celek se stavbou (například zahrady). Zatímco dosud se daň z přidané hodnoty vyměřovala jen na parcely, na kterých je stavba postavena, nově se bude zkoumat, jak velká plocha převáděného pozemku slouží primárně hlavní stavbě.

Pokud se plátce (prodávající) rozhodne, že nemovitou věc, kterou by mohl prodat osvobozeně, zdaní, musí  s tím kupující plátce souhlasit. Prodej s daní je pak v režimu přenesené daňové povinnosti. U  dobrovolného zdanění nájmu nemovité věci není souhlas nájemce nadále vyžadován.

Kupující musí počítat s tím, že se mu koupě pozemku může prodražit o 21% onoho DPH. Týká se to ovšem vždy situací, kdy je prodávající plátcem DPH.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
Ochranný balíček pro pronajímatele obsahuje vše, co potřebuje zodpovědný pronajímatel pro bezpečné a efektivní pronajímání bytu. Součástí je Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA, která je stavebním kamenem pro další průvodce.
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
  • SLEVA
15 750 Kč 3 490 Kč
Detail
KONZULTACE - stavebně-technická
Stavebně-technickou konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našimi odbornými specialisty, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky v oblasti stavebně-technické.
1 650 Kč 1 500 Kč
Detail
KONZULTACE - exekuce, dražby, insolvence
Konzultací v oblasti exekucí, insolvencí rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našeho odborníka, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
3 025 Kč 2 239 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 150 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 100 Kč 3 290 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace