Prodej domu, který je zatížen hypotékou
Ptáte se sami sebe, jak postupovat při prodeji vašeho domu, když je zatížen hypotékou? Máte na výběr ze tří možností. Nejčastěji dochází ke splacení hypotečního úvěru ze strany kupujícího a vždy je lepší, když prodávající a kupující řeší tyhle záležitosti v rámci jedné banky, proces není tak zdlouhavý. Mimo první zmíněnou možnost však může dojít k prodeji domu s hypotékou, kdy však je hlavní podmínkou dostatečná bonita kupujícího. Jaká je třetí možnost, jak prodat dům zatížený hypotékou?
Jestliže jste v situaci, že dům, který prodáváte, zatížen vaší stávající hypotékou, existují tři možnosti, jak takový dům prodat:
- splacením hypotéky,
- prodejem domu s hypotékou,
- refinancováním hypotéky.
Jednorázové předčasné splacení hypotéky prodávajícího kupujícím
Jedná se o nejčastější způsob řešení výše zmíněné situace, kdy kupující může hypoteční úvěr prodávajícího splatit z vlastních zdrojů nebo z hypotéky, kterou na sebe vezme.
Jak postupovat a co vědět:
- požádat banku o souhlas s prodejem domu a mimořádnou splátkou úvěru,
- nejvýhodnějším okamžikem pro tento postup je samozřejmě skončení fixace úrokové sazby, kdy lze hypotéku předčasně splatit bez jakýchkoli sankčních poplatků,
- tento poplatek se pohybuje v jednotkách procent z nesplacené části hypotéky, může tedy činit i desítky tisíc korun v závislosti na výši nesplacené jistiny.
- Pokud si kupující bere hypotéku u stejné instituce, u které ji má i prodávající, znamená to podstatně jednodušší proces. U domu by totiž docházelo pouze ke změně vlastníka, nebylo by třeba řešit zástavu. Pokud si ji bere u jiné banky, výsledkem je dočasné dvojí zástavní právo na jednu nemovitost: banky si totiž ponechávají zástavní právo až do chvíle, kdy obdrží předčasnou splátku. Tu jim ale banka kupujícího pošle až v momentě, kdy bude mít uzavřenou hypoteční smlouvu, jejíž součástí je zastavení nemovitosti v její prospěch.
Převzetí hypotéky kupujícím (prodej domu s hypotékou)
Jedná se v podstatě o prodej domu vč. hypotéky, tzn. převzetí stávající hypotéky kupujícím. Tento postup je možný, pokud se všechny tři strany, tedy prodávající, kupující a banka, dohodnou na tom, že kupující převezme stávající hypotéku za daných podmínek (zbývající délka fixace, úroková sazba, doba splatnosti).
Postup je v následujících krocích:
- hlavní podmínkou je dostatečná bonita kupujícího, který tak prochází stejným procesem jako každý nový žadatel, nemusí však hradit poplatek za vyřízení hypotéky ani odhad ceny nemovitosti,
- ze smluvené kupní ceny se odečte aktuální výše hypotéky prodávajícího a zbývající část kupní ceny uloží kupující nejlépe u notáře nebo banky,
- uvolněna pro prodávajícího je až poté, co proběhnou všechny potřebné zápisy v katastru nemovitostí, což je běžný postup i u každé nové hypotéky,
- za převod hypotéky na třetí osobu banky ve většině případů požadují paušální poplatek v řádu tisíců korun, což je stále výrazně výhodnější než předčasné splacení v průběhu fixace.