Jak bezpečně a efektivně prezentovat dům zájemcům - prodej domu
Máte již se zájemci sjednané termíny prohlídek vašeho domu? Nezbývá než se na ně řádně připravit! Lze více než doporučit, že ke každému zájemci se vyplatí přistupovat individuálně, naslouchat jejich dotazům a být při prohlídce tzv. k dispozici. Víte, jak byste měli při prohlídkách reagovat na námitky zájemců, tak abyste si zbytečně neuškodili? Nezapomeňte, že onen vzácný první dojem, lze učinit jen jednou!
Pokud už jste se dostali do fáze, že máte nasmlouvané první prohlídky vašeho domu, máte připravený dům k prohlídkám i související podklady, je třeba se soustředit na samotnou prohlídku. Je totiž nezvratným faktem, že prodává právě osobní prohlídka nabízeného domu – již zmiňovaný vzácný první dojem.
Víte, jakým způsobem by měla být prohlídka vedena, na co se zaměřit? Jste připraveni na všechny dotazy ze strany zájemců a případné vyjednávání?
8 tipů, jak správně prezentovat dům na první prohlídce:
- Hned na úvod je dobré si uvědomit, že u prohlídky v podstatě nejde pouze o prezentování jasně viditelných výhod daného domu, ale je třeba se zaměřit na potřeby a priority konkrétního zájemce – a ty uspokojit! Právě z tohoto důvodu doporučujeme dojednávat pouze individuální prohlídky s dostatečným časovým prostorem i pro případné rozsáhlejší dotazy.
- Jakmile zájemce dorazí, představte se, potřeste si rukama. Ověřte si totožnost zájemců.
- Po celou dobu prohlídky buďte pozitivní a pozorně naslouchejte!
- Sdělte zájemcům, že je necháte si dům i zahradu s příslušenstvím bez rušení prohlédnout a že jste připraveni zodpovědět jakoukoli otázku. Buďte k dispozici v povzdálí a nechte je v klidu se dívat
- Jestliže budete popisovat stav domu či již odpovídat na dotazy zájemců, rozhodně nic neskrývejte, nepřehánějte, a nelžete.
- Pokud se zájemci po prohlídce ptají na cenu, odpovězte, že jste přesvědčeni o tom, že taková je tržní cena ve vašem okolí a odpovídá stavu domu i velikosti pozemku/ stavu zahrady a příslušenství (pokud jste si dali práci podle našeho průvodce, tak to také dozajista je). Odpovězte, že pokud navrhují jinou cenu, nechť svoji nabídku předloží písemně a vy ji posoudíte v kontextu ostatních nabídek.
- Nezapomeňte, že vážní zájemci budou pouze takoví, kteří mají peníze. Zeptejte se, jak chtějí koupi financovat a zda jsou vám schopni doložit, že mají přislíbený úvěr nebo dostatek peněz v hotovosti. Pokud tento požadavek zájemci nesplní, byla by ztráta vašeho času s nimi cokoliv dalšího řešit.
- Při odchodu se zeptejte, zda můžete zodpovědět ještě nějakou otázku. Sdělte jim, že jste kdykoliv k dispozici po telefonu zodpovědět případné další dotazy. Nakonec nabídněte, že pokud budou mít zájem, mohou přijít na druhou schůzku, například i s technickým doprovodem. Ať tedy neváhají domluvit si termín další, podrobnější prohlídky.
Jak reagovat na námitky zájemců?
Během každé prohlídky dojde k situaci, že zájemce začne vyjadřovat své námitky, proti konkrétním věcem v domě či na pozemku, či proti samotným podmínkám prodeje.
Nejčastěji se jedná o námitky tipu:
- v domě je nedostatek úložného místa, je to pro nás příliš malé či naopak, že je dům příliš velký a bude stát majlant ho vytápět,
- takto řešený dům / zahrada, upravená kuchyně, koupelna, či podlahy nejsou dle našeho vkusu,
- požadujete příliš vysokou cenu,
- buď naši nabídku přijmete, nebo se nemáme o čem bavit,
- dům se nám moc líbí, ale nemáme zajištěné financování na vaši prodejní cenu, můžete nám slevit,
- s takovou cenou nebude můj manžel souhlasit,
- to si musím ještě promyslet,
- nejsem si jistý…,
- ve vedlejší ulici se podobný dům prodává o 30% levnější,
- vše se nám moc líbí, ale chybí tu terasa / bazén / garáž,
- opravy by stály moc peněz a bylo by nároční je zajistit,
- pokud slevíte o 15%, zařídím právníka, převod na katastru a další náležitosti k prodeji,
- proč vlastně tento dům prodáváte, když se vám tu dobře bydlí,
- proč se tento dům prodává tak dlouho,
- myslím, že byste měl snížit cenu, není odpovídající,
- apod.