Jak správně nafotit dům - prodej domu
Jestliže jste se rozhodli, že již nastal čas na inzerci vašeho domu, pak právě atraktivní fotografie vašeho domu budou tím, co na první pohled zájemce zaujme. Jak tedy na pořízení fotografií, co je důležité správně udělat? Především byste se před samotným focením měli zaměřit na pořádný úklid. Nezapomeňte ale také například na dobré světelné podmínky! Mějte na paměti, že opravdu dobré fotografie dělají rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným inzerátem.

Pokud již máte jasnou představu o tom, jak prodej vašeho domu chcete vést a máte stanovenou i prodejní cenu, k inzerování budete rozhodně potřebovat kvalitní fotografie domu, včetně pozemku a přilehlých budov (garáž, dílna, kůlna). Musí se jednat o fotografie, které již na první pohled osloví potenciální zájemce. Fotky opravdu prodávají a ty opravdu dobré (a nemusí být nutně ze zrcadlovky) mohou znamenat právě rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným inzerátem.
Jak nafotit dům k prodeji? (pokud se rozhodnete využít vlastní zkušenosti a vlastní fotoaparát)
Úvodem je nutné zdůraznit následující - na fotografování si vyhraďte takové časové rozmezí dne (ideálně slunného dne), které bude snímkům lichotit. Vyhněte se ostrému polednímu slunci, naopak východ slunce a časné západní sluníčko bývají téměř všude vhodné.
Snímků nafoťte i několik desítek, přestože do inzerátu dáte pouze několik nejlepších – které však musí dokonale zmapovat celý dům vč. pozemku a přilehlých budov jako je garáž, dílna, kůlna. Nebojte se ani následné úpravy v počítači použitím nějakého grafického programu. Vhodné je zvýšit jas nebo kontrast a v případě potřeby i sytost barev.
Které kroky byste neměli podcenit?
Úklid
Před focením se vyplatí dům uklidit, a pokud to situace vyžaduje, tak i opravit nějaké nedostatky (např. popraskané zdi nebo vymalovat). Na nikoho nepůsobí dobře zanedbaný dům a jeho zahrada. Z domu i zahrady doporučujeme také odstranit drobné a osobní věci (fotografie nebo osobní hygienické potřeby z koupelny, utěrky v kuchyni, sekačku či dětské hračky z terasy, vlastní nic-neříkající výtvory na zahradě apod.). Zájemce si lépe představí, jak to bude vypadat, až si umístí do domu svoje osobní věci.
Světelné podmínky
Jak již bylo zmíněno výše, vždy foťte za dobrého osvětlení. Když nemáte k dispozici dostatečné denní světlo (např. během podzimu a zimy), rozsviťte co nejvíce světel v domě nebo přineste nějaké další světlo (lampu) z jiné místnosti. Musíte-li fotit proti oknu, nastavte blesk manuálně, jinak bude fotka tmavá. Pokud použijete blesk, nemiřte fotoaparátem proti zrcadlům nebo lesklým plochám, které odrážejí světlo. Máte-li k dispozici stativ, rozhodně ho využijte, vyhnete se tak rozmazání fotografií způsobené pohybem fotoaparátu.
Akt fotografování
