Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Základní kritéria pro výběr bytu v osobním vlastnictví

Hledání nového bydlení se během života nevyhne s velkou pravděpodobností nikomu z nás. Jak vše udělat a promyslet, aby se tato záležitost pro nás nestala noční můrou, ale příjemnou záležitostí? Koupě bytu není koupě jogurtu v samoobsluze. Když si koupíte bílý jogurt místo ovocného, maximálně budete mít na chvíli zkaženou náladu. Ale pokud si vyberete nepravé bydlení pro vás, nemilosrdně to zasáhne váš život. Co vše je nutné tedy zohlednit?

Seriál - koupě bytu v OV
Základní kritéria pro výběr bytu
Jak a kde hledat byt
Možnosti financování
Vyjasnění parametrů

Odborná pomoc

Ověření informací před prohlídkou bytu
První prohlídka bytu
Co by mělo předcházet finálnímu rozhodnutí
Vyjednávání o ceně
Smlouvy a platby
Rezervační smlouva
Kupní smlouva
Úschova peněz
Katastr nemovitostí
Předání bytu
Daně

Nyní stojíte na počátku celého procesu nákupu vašeho bytu. Procesu, který bude pravděpodobně trvat několik měsíců. Vzhledem k tomu, že byt nekupujete každý den (tedy většina z nás), často ani nevíte, jak na to a co vlastně přesně chcete. Proto je vhodné tuto úvodní fázi neuspěchat a před samotným hledáním si vše řádně promyslet. Nákup bytu bude pro většinu z vás znamenat velkou životní transakci, v rámci které půjde o miliony korun či o úvazek na několik desítek let bance..

Co je třeba zvážit?

Single, rodinné či bydlení na stáří?

Každý z nás se nachází v jiné životní fázi, má jiné potřeby a také finanční možnosti. Pokud žijete sami a byt plánujete pořídit pouze pro sebe, kompromisy se vás týkat nebudou. Rozhodnutí jsou pouze na vás. Pokud jste mladý bezdětný pár, ale děti v dohledné době neplánujete, prvním krokem tak bude sdělit si navzájem vaše představy a nalézt společný kompromis. Velmi často se totiž může stát, že partneři mají rozdílný pohled na velikost interiéru, na rozložení místností, popřípadě styl samotného bydlení, ale i její cenu.

Rodina s malými dětmi pak chce především vytvářet prostorné rodinné zázemí v příjemné lokalitě s dobrou občanskou vybaveností (školky, školy, sportoviště, …). Do diskuze jsou často přizvány i děti, na berný kompromis je tedy potřeba delšího času.

Jestliže jste už děti vychovali, možná máte naopak konečně čas i peníze, abyste se zaměřili na pohodlí a kvalitu s ohledem na aktivity související s pozdním produktivním věkem či tím seniorským.

Lokalita, dispozice, velikost, cena

Co by měl splňovat byt, ve kterém chcete bydlet? V zásadě je důležité odpověď si na dvě otázky:  Jak by mělo vypadat okolí? Jaký by měl být samotný byt?

Při výběru lokality je nutné vědět, čím chcete být obklopeni a kam to chcete mít blízko. Určitě nechcete trávit půl dne přejezdy v autě. Zohledněte především cestování do vašeho zaměstnání, do školy a školky, za přáteli a rodinou, za sportem. Jak často potřebujete nakupovat, vyřizovat si věci na úřadě či v bance, nebo jezdit za kulturou? Všechny tyto aspekty mohou rozhodovat.

U samotného bytu zvažte nejdříve, zda toužíte po bydlení v cihlové novostavbě na periferii města, či cihlové klasice 30 – 50 let i více staré v zabydlené zástavbě již po kompletní rekonstrukci, nebo třeba po panelovém bytě na dobře situovaném sídlišti před rekonstrukcí. Následně si představte, kolik budete potřebovat místností a úložného prostoru? Je dobré si uvědomit, že zvolená dispozice a velikost souvisí s náklady, které budou s vaším bytem spojeny (bytový fond, vytápění). Na druhou stranu mít k bytu úložné prostory (komory, sklepní prostory) je dnes velmi žádané.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
Téměř každý pronajímatel za dobu pronajímání svého bytu čelí situaci, kdy měl nájemce ve stanovený termín zaplatit nájemné a zálohy na služby, ale neudělal to. Někteří vyčkávají do dalšího měsíce s nadějí, že nájemce dlužné nájemné uhradí ...
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
KONZULTACE - stavebně-technická
Stavebně-technickou konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našimi odbornými specialisty, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky v oblasti stavebně-technické.
1 650 Kč 1 500 Kč
Detail
Lustrace (1x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (1x)
  • Nejčastěji pořizované
230 Kč 97 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
Inspekce nemovitosti je zhodnocení reálného technického stavu nemovitosti odborníkem. Poskytuje kupujícímu informaci o stavebně-technickém stavu nemovitosti, o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci a zároveň jej může ochránit před špatnou investicí.
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
  • SLEVA
7 490 Kč 6 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace