Jak a kde hledat byt k nákupu - koupě bytu v družstevním vlastnictví
Pokud máte ujasněné detaily, jaké bydlení je pro vás to nejvhodnější, přichází na řadu otázka „Kde své vysněné bydlení hledat?“. Na výběr máte několik způsobů, a je jen na vás, využijete-li jeden způsob nebo budete kombinovat několik zároveň. Žijeme v 21. století, a tak nejmodernější cestou hledání nového bydlení, je samozřejmě internet. Sociální sítě, kde můžete sdílet se svými přáteli a známými, že hledáte nové bydlení, v dnešní době také bodují. Mohou vám být snadnými pomocníky, a doporučit to pravé bydlení pro vás. Další možností je poptávka u realitní kanceláře, jen se připravte na případné zahlcení nabídek z její strany. Víte, jaké další možnosti hledání bytu v družstevním vlastnictví lze využít?
Pokud jste si již vyjasnili, jaký byt a v jaké lokalitě by se vám líbil, nabízí se otázka, kde takový byt hledat. Možností je hned několik a určitě se je vyplatí kombinovat. Také lze doporučit si jednotlivé nalezené byty se zásadními údaji poznačit. Do budoucna se přehledná tabulka bude pro přehlednost a pro porovnání hodit. Kterých metod lze pro systematické pátrání využít?
Internet
Internet by měl být první místem, kde začít hledat. V dnešní době můžete počítat s tím, že přes 90 % všech prodávaných nemovitostí na internetu naleznete. Sledujte pravidelně každý den nabídky na několika větších inzertních serverech. Naleznete zde jak nabídku realitních kanceláří, ale především samotných majitelů nemovitostí. Internetové vyhledání v sobě skýtá obrovskou výhodu, máte zde možnost jednotlivé inzeráty filtrovat dle konkrétních kritérií - lokality, dispozice, velikosti, ceny, občanské vybavenosti, typu konstrukce.
Celá akce vám nebude trvat více než několik minut denně. Na konkrétním inzertním serveru také můžete zadat svůj inzerát, s konkrétními parametry bytu, který hledáte.
Poptávka u realitní kanceláře
Poptávku u realitní kanceláře můžete zadat osobně na pobočce vybrané kanceláře nebo přes webové stánky konkrétní realitní kanceláře. Jedná se o poměrně jednoduchou variantu, jak se dostat i k velmi zajímavým nabídkám, často i těch, které ještě nebyly nikde inzerovány. Je však nutné zdůraznit, že se musíte obrnit proti leckdy až neuvěřitelnému tlaku realitních makléřů, kteří své nabídky zasílají s vysokým tempem každý den. Pro tento účel je vhodné založit si novou emailovou adresu a vyhnout se tak přehlcení té, kterou běžně používáte.
Mapujte vyhlídnuté lokality na vlastní pěst
Pokud již máte vybranou přesnou lokalitu či dvě, neváhejte si udělat příjemný výlet. Jednak si oblast, kde chcete bydlet, sami prozkoumáte, ale často se stane, že uvidíte nějaký inzerát na okně či balkóně, že byt je na prodej. Určitě se zastavte také u vývěsní desky města či městské části, kde se mohou vyskytnout informace o prodávaných bytech či dražbách městských bytů.
Sociální sítě, sousedi, přátelé, kolegové
Při hledání bytu neváhejte využít i sociálních sítí. Pokud vyvěsíte zprávu, o tom, že chcete koupit byt, vaši přátelé ji určitě budou rádi sdílet. Stejně tak reální přátelé, známí, rodina či kolegové z práce mohou vědět o bytu, který by se vám mohl zamlouvat – neváhejte tedy vaše představy s nimi konzultovat.
Pokud bydlíte v pronájmu v bytovém domě, který se vám vyhovuje, můžete dát sousedům do schránky vzkaz, že byste rádi koupili byt v tomto domě, kde již bydlíte jako spokojený nájemník.