Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Vyjasnění parametrů - koupě domu

Nejdůležitějšími faktory, kterými byste se měli řídit při hledání domu, jsou bezesporu: lokalita a stav celého domu. Jak se opravdu ubezpečit, že daná lokalita je opravdu pro vás ta pravá? Musíte si uvědomit, že lokalita, ve které budete bydlet, ovlivní celý váš život a duševní pohodu. Je nutné zohlednit širokou škálu věcí, které by vám mohli případně v budoucnu komplikovat život. Položte si otázky týkající se atraktivity okolí vašeho bydlení, jací jsou lidé v sousedství a jak se jim tam žije, občanská vybavenost atd. Můžete se vyptat i sousedů na jejich pocity a zkušenosti nebo lze využít internetu a potřebné informace si dohledat na něm. Tak směle do toho!

Seriál - koupě domu
Specifika koupě
Základní kritéria pro výběr domu
Jak a kde hledat dům
Možnosti financování
Vyjasnění parametrů
Odborná pomoc
Ověření informací před prohlídkou domu
První prohlídka domu
Finální rozhodnutí
Vyjednávání o ceně
Smlouvy a platby
Rezervační smlouva
Kupní smlouva
Úschova peněz
Katastr nemovitostí
Předání domu
Daně

Většina lidí se ihned po tom, co se rozhodnou koupit dům, pustí s nevídanou vervou do hledání toho vhodného, vysněného domu. Často ani na začátku přesně nevědí, jak by měl ten jejich dům optimálně vypadat, kde by se měl nacházet a kolik jsou za něj ochotni (schopni) zaplatit. Až po několika týdenním hledání, se zpravidla jejich představa začíná vyjasňovat, upřesňovat, ale často i zcela měnit.

A to je naprosto v pořádku. V této fázi musíte znovu nadefinovat, co musí rozhodně váš dům splňovat. S tím souvisí i cena, kterou jste ochotni (schopni) za dům dát (pozn.: v tuto chvíli už musíte mít i představu, jak budete bydlení financovat, jaké jsou vaše finanční možnosti).

Dům posuzujte vždy ze 3 hledisek:

 • lokality,
 • typu, stavu a velikosti celého domu a pozemku (vč. umístění na pozemku, orientace),
 • kvality samotné interiéru domu (dispozice, členění).

Toto vše ovlivňuje cenu domu - naprosto nejdůležitější bude však lokalita. Oblast, ve které chcete dům koupit, je to nejpodstatnější na celém vašem rozhodnutí o koupi. Prostředí, ve kterém pak budete žít, bude podstatně ovlivňovat váš další život a bude ovlivňovat vaši životní pohodu a záměry.

Co pro finální výběr doporučujeme je udělat vlastní „nasátí atmosféry“ a zamyslet se nad těmito oblastmi či si odpovědět na otázky:

 • kvalita a vybavenost domu (provedené rekonstrukce, apod.),
 • stáří domu,
 • orientace domu a pozemku na světové strany a výhled (sousedé),
 • riziko nežádoucího stavebního rozvoje v blízkém okolí (např. plánovaná stavba obchodního střediska nebo dopravního obchvatu před vašimi okny, apod.).
 • příjezdová cesta, parkování před domem,
 • v jakém stavu jsou okolní domy, jak je udržovaná zeleň v okolí, odpadky na ulici.
 • občanská vybavenost a dopravní dostupnost,
 • zeptejte se sousedů, jak se jim v dané lokalitě žije, jakým čelí problémům,
 • jak se při procházce vybranou lokalitou sami cítíte.

V případě, že byste dům měli v plánu rekonstruovat a měnit jeho vnější vzhled, ověřte si, zda se nenachází v památkově chráněné zóně. To může stavbu do určité míry limitovat. 

Navštivte lokalitu v pracovní den v ranní a odpolední / večerní špičce – uvidíte, jak jsou zaplnění silnice (hlavně výjezdy a napojení na hlavní silnice), parkovací místa v ulici, obecně jaký je ruch. Navštivte vybranou lokalitu i o víkendu, navečer či v noci.

Vytvořte si seznam věcí a faktorů, které jsou pro Vás důležité, vytvořte si škálu hodnocení a každou lokalitu si takto ohodnoťte. Každé vlastnosti přiřaďte důležitost a nakonec udělejte průměrnou známku. Finální rozhodnutí je pak jen a jen na vás!

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - právní
Právní konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našich advokátů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
2 420 Kč 2 239 Kč
Detail
Velká kniha realitního byznysu
Velká kniha realitního byznysu je souborem dvaceti dvou studií vybraných odborníků, kteří se sami úspěšně realitám věnují a patří ke špičce ve svém oboru. Dozvíte se mnoho praktických rad a tipů – prostřednictvím skutečných příběhů realitních makléřů, ...
583 Kč 572 Kč
Detail
KURZ - Fotografování nemovitostí
Fotografování interiéru a exteriéru budov je jednou z nejnáročnějších fotografických disciplín. Pokud je cílem, aby fotografie zaujala na první pohled, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Naučte se vyfotografovat vaši nemovitost atraktivně!
2 396 Kč 2 275 Kč
Detail
Sepsání návrhu na vklad do KN
Návrh na vklad do katastru nemovitostí je úkon, kterým provedete změnu na listu vlastnictví např. převod, koupě, prodej nebo darování nemovitosti. Náležitosti návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí obsahuje zákon č. 265/1992 Sb. o zápisech ...
1 452 Kč 1 089 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace