Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Vyjasnění parametrů - koupě domu

Nejdůležitějšími faktory, kterými byste se měli řídit při hledání domu, jsou bezesporu: lokalita a stav celého domu. Jak se opravdu ubezpečit, že daná lokalita je opravdu pro vás ta pravá? Musíte si uvědomit, že lokalita, ve které budete bydlet, ovlivní celý váš život a duševní pohodu. Je nutné zohlednit širokou škálu věcí, které by vám mohli případně v budoucnu komplikovat život. Položte si otázky týkající se atraktivity okolí vašeho bydlení, jací jsou lidé v sousedství a jak se jim tam žije, občanská vybavenost atd. Můžete se vyptat i sousedů na jejich pocity a zkušenosti nebo lze využít internetu a potřebné informace si dohledat na něm. Tak směle do toho!

Seriál - koupě domu
Specifika koupě
Základní kritéria pro výběr domu
Jak a kde hledat dům
Možnosti financování
Vyjasnění parametrů
Odborná pomoc
Ověření informací před prohlídkou domu
První prohlídka domu
Finální rozhodnutí
Vyjednávání o ceně
Smlouvy a platby
Rezervační smlouva
Kupní smlouva
Úschova peněz
Katastr nemovitostí
Předání domu
Daně

Většina lidí se ihned po tom, co se rozhodnou koupit dům, pustí s nevídanou vervou do hledání toho vhodného, vysněného domu. Často ani na začátku přesně nevědí, jak by měl ten jejich dům optimálně vypadat, kde by se měl nacházet a kolik jsou za něj ochotni (schopni) zaplatit. Až po několika týdenním hledání, se zpravidla jejich představa začíná vyjasňovat, upřesňovat, ale často i zcela měnit.

A to je naprosto v pořádku. V této fázi musíte znovu nadefinovat, co musí rozhodně váš dům splňovat. S tím souvisí i cena, kterou jste ochotni (schopni) za dům dát (pozn.: v tuto chvíli už musíte mít i představu, jak budete bydlení financovat, jaké jsou vaše finanční možnosti).

Dům posuzujte vždy ze 3 hledisek:

 • lokality,
 • typu, stavu a velikosti celého domu a pozemku (vč. umístění na pozemku, orientace),
 • kvality samotné interiéru domu (dispozice, členění).

Toto vše ovlivňuje cenu domu - naprosto nejdůležitější bude však lokalita. Oblast, ve které chcete dům koupit, je to nejpodstatnější na celém vašem rozhodnutí o koupi. Prostředí, ve kterém pak budete žít, bude podstatně ovlivňovat váš další život a bude ovlivňovat vaši životní pohodu a záměry.

Co pro finální výběr doporučujeme je udělat vlastní „nasátí atmosféry“ a zamyslet se nad těmito oblastmi či si odpovědět na otázky:

 • kvalita a vybavenost domu (provedené rekonstrukce, apod.),
 • stáří domu,
 • orientace domu a pozemku na světové strany a výhled (sousedé),
 • riziko nežádoucího stavebního rozvoje v blízkém okolí (např. plánovaná stavba obchodního střediska nebo dopravního obchvatu před vašimi okny, apod.).
 • příjezdová cesta, parkování před domem,
 • v jakém stavu jsou okolní domy, jak je udržovaná zeleň v okolí, odpadky na ulici.
 • občanská vybavenost a dopravní dostupnost,
 • zeptejte se sousedů, jak se jim v dané lokalitě žije, jakým čelí problémům,
 • jak se při procházce vybranou lokalitou sami cítíte.

V případě, že byste dům měli v plánu rekonstruovat a měnit jeho vnější vzhled, ověřte si, zda se nenachází v památkově chráněné zóně. To může stavbu do určité míry limitovat. 

Navštivte lokalitu v pracovní den v ranní a odpolední / večerní špičce – uvidíte, jak jsou zaplnění silnice (hlavně výjezdy a napojení na hlavní silnice), parkovací místa v ulici, obecně jaký je ruch. Navštivte vybranou lokalitu i o víkendu, navečer či v noci.

Vytvořte si seznam věcí a faktorů, které jsou pro Vás důležité, vytvořte si škálu hodnocení a každou lokalitu si takto ohodnoťte. Každé vlastnosti přiřaďte důležitost a nakonec udělejte průměrnou známku. Finální rozhodnutí je pak jen a jen na vás!

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
SEMINÁŘ - Orná půda: opomíjená komodita s vysokým potenciálem
Orná půda je v poslední době stále více skloňovaným pojmem. Jedná se o komoditu, která je neprávem opomíjena investory, kterým nabízí efektivní uložení prostředků ...
4 719 Kč 4 586 Kč
Detail
SEMINÁŘ II. - Investice a obchod s nemovitostmi v Exekuci
Právní seminář - zaměřený do hloubky na právní problematiku nemovitostí v exekuci. Navazuje na Seminář I. - Nové výzvy v oblasti investic s nemovitostmi v exekuci a oddlužování.
3 630 Kč 3 497 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 150 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 100 Kč 3 290 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
 • AKCE
6 400 Kč 5 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace