Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Vyjasnění parametrů - koupě domu

Nejdůležitějšími faktory, kterými byste se měli řídit při hledání domu, jsou bezesporu: lokalita a stav celého domu. Jak se opravdu ubezpečit, že daná lokalita je opravdu pro vás ta pravá? Musíte si uvědomit, že lokalita, ve které budete bydlet, ovlivní celý váš život a duševní pohodu. Je nutné zohlednit širokou škálu věcí, které by vám mohli případně v budoucnu komplikovat život. Položte si otázky týkající se atraktivity okolí vašeho bydlení, jací jsou lidé v sousedství a jak se jim tam žije, občanská vybavenost atd. Můžete se vyptat i sousedů na jejich pocity a zkušenosti nebo lze využít internetu a potřebné informace si dohledat na něm. Tak směle do toho!

Seriál - koupě domu
Specifika koupě
Základní kritéria pro výběr domu
Jak a kde hledat dům
Možnosti financování
Vyjasnění parametrů
Odborná pomoc
Ověření informací před prohlídkou domu
První prohlídka domu
Finální rozhodnutí
Vyjednávání o ceně
Smlouvy a platby
Rezervační smlouva
Kupní smlouva
Úschova peněz
Katastr nemovitostí
Předání domu
Daně

Většina lidí se ihned po tom, co se rozhodnou koupit dům, pustí s nevídanou vervou do hledání toho vhodného, vysněného domu. Často ani na začátku přesně nevědí, jak by měl ten jejich dům optimálně vypadat, kde by se měl nacházet a kolik jsou za něj ochotni (schopni) zaplatit. Až po několika týdenním hledání, se zpravidla jejich představa začíná vyjasňovat, upřesňovat, ale často i zcela měnit.

A to je naprosto v pořádku. V této fázi musíte znovu nadefinovat, co musí rozhodně váš dům splňovat. S tím souvisí i cena, kterou jste ochotni (schopni) za dům dát (pozn.: v tuto chvíli už musíte mít i představu, jak budete bydlení financovat, jaké jsou vaše finanční možnosti).

Dům posuzujte vždy ze 3 hledisek:

 • lokality,
 • typu, stavu a velikosti celého domu a pozemku (vč. umístění na pozemku, orientace),
 • kvality samotné interiéru domu (dispozice, členění).

Toto vše ovlivňuje cenu domu - naprosto nejdůležitější bude však lokalita. Oblast, ve které chcete dům koupit, je to nejpodstatnější na celém vašem rozhodnutí o koupi. Prostředí, ve kterém pak budete žít, bude podstatně ovlivňovat váš další život a bude ovlivňovat vaši životní pohodu a záměry.

Co pro finální výběr doporučujeme je udělat vlastní „nasátí atmosféry“ a zamyslet se nad těmito oblastmi či si odpovědět na otázky:

 • kvalita a vybavenost domu (provedené rekonstrukce, apod.),
 • stáří domu,
 • orientace domu a pozemku na světové strany a výhled (sousedé),
 • riziko nežádoucího stavebního rozvoje v blízkém okolí (např. plánovaná stavba obchodního střediska nebo dopravního obchvatu před vašimi okny, apod.).
 • příjezdová cesta, parkování před domem,
 • v jakém stavu jsou okolní domy, jak je udržovaná zeleň v okolí, odpadky na ulici.
 • občanská vybavenost a dopravní dostupnost,
 • zeptejte se sousedů, jak se jim v dané lokalitě žije, jakým čelí problémům,
 • jak se při procházce vybranou lokalitou sami cítíte.

V případě, že byste dům měli v plánu rekonstruovat a měnit jeho vnější vzhled, ověřte si, zda se nenachází v památkově chráněné zóně. To může stavbu do určité míry limitovat. 

Navštivte lokalitu v pracovní den v ranní a odpolední / večerní špičce – uvidíte, jak jsou zaplnění silnice (hlavně výjezdy a napojení na hlavní silnice), parkovací místa v ulici, obecně jaký je ruch. Navštivte vybranou lokalitu i o víkendu, navečer či v noci.

Vytvořte si seznam věcí a faktorů, které jsou pro Vás důležité, vytvořte si škálu hodnocení a každou lokalitu si takto ohodnoťte. Každé vlastnosti přiřaďte důležitost a nakonec udělejte průměrnou známku. Finální rozhodnutí je pak jen a jen na vás!

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
Ochranný balíček pro pronajímatele obsahuje vše, co potřebuje zodpovědný pronajímatel pro bezpečné a efektivní pronajímání bytu. Součástí je Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA, která je stavebním kamenem pro další průvodce.
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
 • SLEVA
15 750 Kč 3 490 Kč
Detail
PRODEJ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v družstevním vlastnictví (DV) a chcete ho prodávat (resp. převést svůj družstevní podíl) bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který ...
500 Kč 300 Kč
Detail
Obecný dotaz (1 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
1 000 Kč 500 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
 • AKCE
6 400 Kč 5 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace