Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Předání domu a následné povinnosti - koupě domu

Možná tomu sami nebudete moci uvěřit, ale po úspěšném převodu domu na katastru nemovitostí a zaplacení kupní ceny, vás konečně čeká moment samotného převzetí domu. Jak má takové předání, resp. převzetí proběhnout, abyste se vyhnuli možným komplikacím v budoucnu? A jakým povinnostem se po převzetí určitě nevyhnete? Přečtěte si naše rady a tipy, jak hravě a lehce zvládnout stěhování do nového domu.

Seriál - koupě domu
Specifika koupě
Základní kritéria pro výběr domu
Jak a kde hledat dům
Možnosti financování
Vyjasnění parametrů
Odborná pomoc
Ověření informací před prohlídkou domu
První prohlídka domu
Finální rozhodnutí
Vyjednávání o ceně
Smlouvy a platby
Rezervační smlouva
Kupní smlouva
Úschova peněz
Katastr nemovitostí
Předání domu
Daně

Předání domu

V předchozí kapitole o samotné kupní smlouvě jsme již zmiňovali, že musí být jasně stanoveno, kdy, v jakém stavu, s jakým vybavením a spolu s jakými dokumenty se nemovitost předá.

Především se jedná o:

  • zapsání stavu elektroměru, plynoměru, vodoměru,
  • předání klíčů od branky, domu a přilehlých součástí (chlév, dílna, garáž),
  • předání potřebných dokumentů souvisejících s domem,
  • kontrola movitých věcí a spotřebičů, pokud v domě či na pozemku zůstaly,
  • kontrola stavu domu a pozemku ke dni předání.

Samotné předání nemovitosti by mělo proběhnout na základě předávacího protokolu, který by měl obsahovat podrobný soupis věcí, dokumentů a stav nemovitosti.

Co by měl předávací protokol obsahovat:

  • strana předávající (jméno, adresa, RČ, OP),
  • strana přebírající (jméno, adresa, RČ, OP),
  • předmět předání (specifikace domu a všech vlastnických podílů, které byly uvedeny v kupní smlouvě, vč. katastrálního území a obce; počet předávaných svazků klíčů).
  • stavy měřidel (elektroměr, vodoměr, plynoměr, atp.),
  • vybavení místností, vybavení přilehlých součástí domu a pozemku,
  • závěrečná ustanovení (věta o tom, že k zapsaným stavům měřidel uhradí náklady prodávající; počet vyhotovení protokolu; věta o souhlasu obou stran s protokolem; prohlášení prodávajících o tom, že nemovitost není pronajatá ani jinak zatížená),
  • datum a podpis.

Převedení energií

Po oficiálním převzetí domu vás čeká povinnost nechat na sebe převést odběr elektřiny nebo plynu nebo obojího. Jak probíhá přepis odběrného místa a co je k němu potřeba?

Přepsání odběrného místa na nového odběratele = na vás je pak záležitost zpravidla 10 – 14 dnů, maximálně 30 dní – doba se ale může u jednotlivých dodavatelů a s ohledem na situaci lišit. Každopádně je-li vše správně načasováno, původní a nový odběratel spolupracují (navzájem i s dodavateli energií), změny proběhnou bez komplikací a bez přerušení dodávek. V zásadě vždy stačí vyplnit pár formulářů.

Potřebné dokumenty

Formulář o převodu odběru elektřiny či plynu, lze stáhnout na internetových stránkách příslušného dodavatele. Vyplnění formuláře není složité, vyplníte ho dle vašeho předávacího protokolu a přidáte podpis váš a původního majitele domu.

Smlouva s dodavatelem, kdy jako nový odběratel podepisujete s dodavatelem smlouvu, aby byly dodávky elektřiny či plynu plynule převedeny na vás. Pokud budete zůstávat u stávajícího dodavatele, vyplníte jeho formulář smlouvy. V případě, že chcete společně s přepisem řešit rovnou i změnu dodavatele, je třeba vyplnit smlouvu s novým, vybraným dodavatelem.

Doklad o vlastnictví / o vztahu k odběrnému místu, v případě koupě domu výpis z katastru nemovitostí nebo kupní smlouvu.

Co se děje po přepsání?

  • Po provedení přepisu přijde oběma odběratelům ukončovací, respektive uvítací dokumentace.
  • Vy jako nový odběratel pak obdržíte potvrzenou smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu a rozpis záloh.
  • Na základě dohody s dodavatelem můžete zálohy hradit několika různými způsoby, ať už bankovním převodem, inkasem, nebo přes SIPO. V případě platby inkasem nebo SIPO dodavatel potřebuje znát číslo vašeho bankovního nebo SIPO spojení.

Pojištění zakoupeného domu a domácnosti

Na začátku je vhodné si uvědomit, že pojištění nemovitosti se vztahuje na stavební součásti objektu – okna, dveře, malbu, podlahy, střechu, atp., kdežto pojištění domácnosti se sjednává pro obsah bytových jednotek (rodinného domu) – vybavení domácnosti. Jde tedy o dva různé druhy pojištění. Proto je vhodné celou situaci pojištění domu a domácnosti konzultovat se zkušeným finančním poradcem.

Pojištění pro potřeby úvěru

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
PRODEJ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v družstevním vlastnictví (DV) a chcete ho prodávat (resp. převést svůj družstevní podíl) bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který ...
500 Kč 300 Kč
Detail
KURZ - Jak financovat nákup nemovitosti
Kurz Jak financovat nákup nemovitosti vám prozradí praktické rady a možnosti financování nemovitostí na českém finančním trhu. Plánujete si vzít hypotéku? Máte hypotéku a chcete lepší podmínky? Je vždy lepší hypotéka na financování investiční nemovitosti?
2 490 Kč 2 290 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit byt v družstevním vlastnictví a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
Obecný dotaz (3 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
Obecný dotaz (3 ks)
  • AKCE
3 000 Kč 990 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace