Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Paušální výdaje versus výdaje skutečné

Majitel nemovitosti má při zdanění svých příjmů dvě možnosti: Může buď proti svým příjmům postavit výdaje skutečně vynaložené v souvislosti s pronájmem, nebo je možné uplatnit tzv. paušální výdaje.

V prvním zmíněném případě nemá výše výdajů žádný limit, jedinou podmínkou je jejich skutečné a účelné vynaložení. Není tedy vyloučeno, že bude dosaženo daňové ztráty. K tomuto však dochází pouze v krajních případech.

Oproti skutečným výdajům je možné paušální výdaje uplatnit až do výše 30 % dosažených příjmů, přičemž tato částka nesmí přesáhnout 600.000 Kč ročně. Výhodou této varianty je fakt, že poplatník není povinen výdaje evidovat. Tato „úleva“ je ale zároveň v některých případech kompenzována nemožností využít nabízené daňové výhody, jako je sleva na vyživovanou manželku/manžela či uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě.

Poplatníci by se však měli mít na pozoru, paušální výdaje totiž neznamenají úplné vypuštění vedení daňové evidence. Je třeba zachovat evidenci příjmů a pohledávek souvisejících s pronájmem. Stejně tak je vhodné, aby měl vlastník nemovitosti přehled o výdajích pro své potřeby, ať už právě pro případ rozhodování, zda uplatnit výdaje skutečné nebo paušální.

Dalším kritériem k určení, zda se přiklonit na stranu paušálních či skutečných výdajů je předběžná kalkulace daňových odpisů nemovitosti, tyto totiž bývají nejvýznamnější výdajovou položkou a je nutno podotknout, že při využití paušálu již nejdou navíc odečíst. Když už se jednou majitel rozhodne pro jednu z těchto dvou možností, nejde toto rozhodnutí již zpětně změnit.

A jedna pozitivní zpráva na závěr: Ať už se poplatník rozhodne pro kteroukoliv variantu, příjmy z pronájmu nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - finanční
Konzultací v oblasti financí rozumíme rámcové řešení finanční problematiky, předání rad a zkušeností našeho finančního experta, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení problematiky.
3 025 Kč 2 239 Kč
Detail
Nájemní a družstevní bydlení podle nového OZ
Nový občanský zákoník s sebou přinesl zásadní změny v oblasti bytového práva. V publikaci jsou šikovně a přehledně rozebraná témata jako je nájem obecně, bydlení manželů (i po zániku manželství), družstevní bydlení a další specifika nájemního bydlení.
406 Kč 391 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit byt v družstevním vlastnictví a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
Sepsání návrhu na vklad do KN
Návrh na vklad do katastru nemovitostí je úkon, kterým provedete změnu na listu vlastnictví např. převod, koupě, prodej nebo darování nemovitosti. Náležitosti návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí obsahuje zákon č. 265/1992 Sb. o zápisech ...
1 452 Kč 1 089 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace