Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Ověření informací před prohlídkou - koupě domu

Při vybírání nabídek z inzerovaných domů musíte být obezřetní. Informací je často pomálu, neboť jde o inzerát a ne o slohovou práci. Mnohdy můžete narazit na informace zkreslené nebo doslova nepravdivé. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu či objíždění těch nesprávných domů, je nejlepší si informace ověřit po telefonátu se samotným majitelem domu. Mnoho skutečností lze ověřit pomocí internetu. Volejte však ve vhodnou dobu a mějte po ruce seznam otázek, na které se chcete zeptat. Jedině tak na nic nezapomenete. Víte, co se rozhodně vyplatí si ověřit?!

Seriál - koupě domu
Specifika koupě
Základní kritéria pro výběr domu
Jak a kde hledat dům
Možnosti financování
Vyjasnění parametrů
Odborná pomoc
Ověření informací před prohlídkou domu
První prohlídka domu
Finální rozhodnutí
Vyjednávání o ceně
Smlouvy a platby
Rezervační smlouva
Kupní smlouva
Úschova peněz
Katastr nemovitostí
Předání domu
Daně

Po fázi vyjasňování vašich představ, stanovování jasných kritérií až po samotné hledání toho pravého domu jste právě v situaci, kdy máte před sebou zajímavý inzerát! Je vysoce pravděpodobné, že informace o nabízeném domě nebudou rozsáhlé, nebo nebudou některé (mnohdy důležité informace) uvedeny vůbec.

Abyste si však udělali ucelenou představu o inzerovaném domě, lze jen a jen doporučit ověřit si základní a důležité informace ještě před samotnou prohlídkou domu. Vždy je lépe strávit několik minut na internetu a telefonu, než trávit hodiny prohlídkami domů, které se nakonec ukážou jako naprosto pro vás nevhodné. Strávený čas na prohlídkách a náklady na dopravu vám již někdo nezaplatí.

Ověření informací po telefonu

Dříve, než začnete vytáčet telefonní číslo, ujistěte se, že voláte ve vhodnou dobu a rozhodně si poznačte do kontrolního seznamu (či na papír nebo přehledné tabulky v počítači), na co se vlastně chcete ptát. K jednotlivých otázkám pak můžete jednoduše dělat poznámky či jen zapsat ano/ne. Později se vám takový kontrolní seznam bude ještě hodit – na samotné prohlídce a posléze v rámci porovnání s ostatními inzeráty, na které budete telefonovat. Rozhodně si můžete být jistí, že takto na nic nezapomenete a budete působit klidněji.

Na jaké otázky musíte znát přesnou odpověď, aneb co byste měli minimálně zjistit:

 • Je dům ještě volný?
 • Váznou na domě či pozemku nějaké právní vady?
 • Ověřte si, zda mluvíte přímo s majitelem domu či s realitní kanceláři, popř. si kontakt na majitele vyžádejte.
 • Jaká je přesná velikost a dispozice samotného domu a pozemku?
 • Jaká je velikost příslušenství (sklepů, balkonu či terasy, garáž,….)?
 • Kdy proběhla poslední rekonstrukce (rozvody vody, plynu a elektřiny?
 • Jaké je vytápění domu?
 • Kdy byla měněná okna a jaká tam jsou?
 • V jakém stavu je střecha?
 • Je dům i střecha zateplen/á?
 • Jaké jsou náklady na vytápění?
 • Kdy bude dům připraven k nastěhování? 
 • Jaká je přesná adresu domu?
 • Je cena domu konečná či je prostor k vyjednávání?

Ověření informací přes internet

Máte-li od prodávajícího odpovědi na všechny výše zmíněné otázky a stále se Vám nemovitost líbí, zaměřte se na internetu na adresu inzerovaného domu. Ideální je zadat adresu do GoogleMaps a pomocí StreetView se podívat, jak vypadá celá lokalita a i samotný dům zvenku (podobnou službu nabízí i Seznam).

Ve druhém kroku nezapomeňte zkontrolovat vlastnictví a „právní“ stav domu na katastru nemovitostí. Snadno zde zjistíte, kdo je zapsaný jako vlastník, jestli je dům zatížen nějakými omezeními vlastnického práva (břemena, zástavy, exekuce, předkupní právo), nebo zda je vůbec nabízený dům zkolaudován.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 2 - Zrušení trvalého pobytu nájemci
Přihlášením nájemce k trvalému pobytu vzniká pronajímateli potenciální riziko problémů, které tímto jednostranným úkonem mohou vzniknout. Kdo se může ve vašem bytě přihlásit k trvalému pobytu? Kdo a kdy může zrušit trvalý pobyt nájemci? ...
1 590 Kč 490 Kč
Detail
Průvodce č. 4 - Daňové nástrahy a optimalizace při pronajímání
Mnoho pronajímatelů na konci roku řeší jak ušetřit na daních. Ti, kteří vědí a orientují se v daňové problematice, ti optimalizují a šetří nemalé peníze. Ostatní pronajímatelé, kteří 100% nevědí jak vyplnit daňové přiznání, se dopouštějí často chyb ...
Průvodce č. 4 - Daňové nástrahy a optimalizace při pronajímání
 • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
Velká kniha realitního byznysu
Velká kniha realitního byznysu je souborem dvaceti dvou studií vybraných odborníků, kteří se sami úspěšně realitám věnují a patří ke špičce ve svém oboru. Dozvíte se mnoho praktických rad a tipů – prostřednictvím skutečných příběhů realitních makléřů, ...
583 Kč 572 Kč
Detail
KURZ - Jak financovat nákup nemovitosti
Kurz Jak financovat nákup nemovitosti vám prozradí praktické rady a možnosti financování nemovitostí na českém finančním trhu. Plánujete si vzít hypotéku? Máte hypotéku a chcete lepší podmínky? Je vždy lepší hypotéka na financování investiční nemovitosti?
2 490 Kč 2 290 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace