Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Na co si dát pozor při koupi rekreačního objektu?

Jste také v situaci, že jste se rozhodli pro koupi rekreačního objektu (nejčastěji chaty či chalupy) a v hlavě se vám honí, na co si vlastně dát pozor, než se upíšete ke koupi smlouvou? Velmi podstatným faktorem, který ovlivní váš nákup, bude lokalita – a to co do pořizovací ceny, tak do pohodlnosti využití. Co dále byste měli pečlivě zvažovat a nepodcenit?

Seriál - koupě chaty
Rekreační objekty a jejich specifika
Kdo a proč si je pořizuje
Na co si dát pozor při koupi
Financování koupě
Kolik stojí provoz
Rekreační objekt k celoročnímu bydlení
Trvalý pobyt
Jak zkolaudovat

Jestliže jste ve stádiu, že jste se rozhodli pro koupi rekreačního objektu (nejčastěji chaty či chalupy), pravděpodobně jste již zjistili, že poptávka po rekreačních objektech převyšuje nabídku. Kvalitní chaty a chalupy se často dědí nebo prodávají v kruhu přátel či širší rodiny. Většina z nich se tedy ani do inzerce nedostane, a pokud ano, takové objekty jsou hned pryč. Narazit na nabídku zachovalé chalupy na dobrém místě, a navíc za rozumnou cenu, bývá tedy velká náhoda. A co více, téměř vždy se při bližším zkoumání objeví menší či větší problém k řešení. Obecně lze doporučit koupi rekreačního objektu těm, kteří chtějí uložit své finanční prostředky do nemovitosti, nebojí se drobných úprav či rekonstrukcí (mají na ně i peníze) a současně budou nemovitost intenzivně využívat.

Lokalita na prvním místě

Velmi podstatným faktorem, který ovlivní váš nákup, bude lokalita – a to co do pořizovací ceny, tak do pohodlnosti využití. Sledujte proto lokality s dopravní obslužností, službami a možností nákupů. Ideální je dobré spojení, například železnice, autobus či nedaleká dálnice. Samozřejmě to všechno by bylo málo, přidanou hodnotou pořízení chaty či chalupy by mělo být trávení volného času v krásné přírodě s co nejširšími možnostmi rekreace, relaxace a sportování.

Technický a právní stav

Pokud je lokalita již jasná, většina zájemců o rekreační objekt hledá takový, kde není potřeba provádět rozsáhlé úpravy a rekonstrukce, chtějí objekt a jeho pozemek ihned užívat. Realita je ale v mnoha případech úplně jiná. Spousta rekreačních objektů je špatně stavebně řešena a je v katastrofálním technickém stavu (stav střechy, trámů, oken, podlah, často rozsáhlé plísně a vlhkost v objektu).

Potíž je však v tom, že ony závady nemusí být na první pohled patrné. Dobře se i podívejte také na zastínění pozemku. Jak vysoké jsou stromy v okolí, kolik hodin sem svítí slunce v létě a v zimě? Na zahradě mohou být také staré nemocné stromy a po posouzení stavu nás může čekat kácení. Proto rozhodně nepodceňte moment prohlídky vytipovaného objektu a ideálně si přizvěte odborníka, který prověří technický stav objektu i pozemku.

Rovněž se zaměřte na ověření právní bezvadnosti objektu. Z listu vlastnictví (získáte ho na katastrálním úřadě) zjistíte, zda na chalupě, chatě, či pozemku neváznou věcná břemena, případně zda jsou v jeho prospěch nějaká zřízená. Důležitý je přístup - k pozemku může být zřízeno věcné břemeno chůze a jízdy přes vedlejší pozemek: ať soukromý, obecní anebo třeba cestu lesní správy. Břemeno také může být úplatné. V chatařské kolonii pak platí určitá pravidla. Většinou je tady samospráva, platí se společně svoz odpadu, někdy i voda. Vše se dozvíme od vedení osady nebo z webových stránek osady, pokud je má.

Na jaké další otázky je třeba mít odpověď?

Kromě technického a právního stavu nemovitosti, je třeba znát odpovědi na otázky související se zdravím a životním prostředním. Ověřte si, aby vnitřní prostředí a okolí chaty či chalupy nebylo zatíženo škodlivými vlivy nebo dokonce neohrožovalo zdraví obyvatel. Odstranění těchto vlivů je často zcela nemožné nebo velmi nákladné. Z těch nejvážnějších je třeba jmenovat přítomnost azbestových materiálů v objektu a přítomnost radonu, existenci starých ekologických zátěží na pozemku, obtěžující provozy v okolí a řada dalších okolností, které mohou pobyt na venkově přinejmenším znepříjemnit.

Mimo již zmíněné oblasti, které je nutné ověřit, doporučujeme nahlédnout do územního plánu obce a informovat se na místním obecním úřadu o zvyklostech a vyhláškách v obci, zásobování pitnou vodou, odvádění vod odpadních, riziku povodní a záplav, svahových sesuvů. Užitečné budou i informace o takzvaných imisích z cizích pozemků či ochranných pásmech. Místní vyhlášky mohou rovněž zakazovat hlučný provoz o víkendech apod.


Vyplatí se tedy zkontrolovat:

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Mistrovství v investování do realit
Ken McElroy, autor bestselleru ABC investování do realit, přichází s úžasnou knihou, ve které odkrývá kroky na cestě k celkové finanční svobodě. Ukazuje důležitá ponaučení a informace, které ...
274 Kč 270 Kč
Detail
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit si chatu či chalupu a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili stručného průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
  • SLEVA
400 Kč 200 Kč
Detail
Obecný dotaz (1 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
1 000 Kč 500 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší byty do 120 m2
Inspekce nemovitosti je zhodnocení reálného technického stavu nemovitosti odborníkem. Poskytuje kupujícímu informaci o stavebně-technickém stavu nemovitosti, o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci a zároveň jej může ochránit před špatnou investicí.
5 190 Kč 4 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace