Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Jak zkolaudovat chatu či chalupu na rodinný dům

Kolaudace rekreačního objektu k trvalému bydlení není vůbec snadná a může si vyžádat zdlouhavou změnu územního plánu obce a vynětí pozemku z půdního fondu. Potřebujete navíc vyřešit nakládání s komunálním odpadem, kanalizaci, vodovodní přípojku a také třeba přípojku elektrického proudu k většímu jištění. A to vše s sebou nese úřední úkony, nejen stavební zásahy. Na co dalšího byste se měli připravit?

Seriál - koupě chaty
Rekreační objekty a jejich specifika
Kdo a proč si je pořizuje
Na co si dát pozor při koupi
Financování koupě
Kolik stojí provoz
Rekreační objekt k celoročnímu bydlení
Trvalý pobyt
Jak zkolaudovat

Pokud se ocitnete po koupi vaší chaty v situaci, že bude potřeba změnit způsob užívání budovy kolaudačním rozhodnutím, informujte se na příslušném obecním či stavebním úřadě, kde vám poradí, jaké fyzické změny chaty by bylo potřeba provést, aby mohlo být vydáno nové kolaudační rozhodnutí a na základě toho by se mohlo dát v chatě trvale bydlet a též zde mít trvalé bydliště.

Kolaudace rekreačního objektu k trvalému bydlení totiž není vůbec snadná a může si vyžádat zdlouhavou změnu územního plánu obce a vynětí pozemku z půdního fondu. Potřebujete navíc vyřešit nakládání s komunálním odpadem, kanalizaci, vodovodní přípojku a také třeba přípojku elektrického proudu k většímu jištění. A to vše s sebou nese úřední úkony, nejen stavební zásahy.

Víte, jaké bývají nejčastější požadavky stavebních úřadů, se kterými se jako majitel chaty a chalup při změně potýkají?

Z hlediska vnitřních dispozic jsou nejčastější zábrany ke změně chaty či chalupy na dům malá výška stopů a nedostatek světla v místnostech.

Přehled nejčastějších požadavků a jejich možná řešení

Stropy

Rodinné domy musí mít v obytných místnostech výšku alespoň 2,5 m. Chalupy, ale i chaty z minulého století mívají strop jen kousek nad hlavu.  Tento požadavek lze řešit u přízemního domu zvednutím stropu a střechy domu. U patrového domu je řešením buď přístavba, nebo nástavba alespoň jedné obytné místnosti s dostatečnou výškou.


Obytná místnost

Pokud má dům jen jednu obytnou místnost, musí tato místnost mít plochu alespoň 16 m², v Praze pak 18 m². To se často řeší u velmi malých chat, ale také u staveb, kde se rozhodnete kvůli nízkým stropům zkolaudovat pro bydlení jen jednu místnost, ve které vytvoříte vyšší strop. Tuto situaci lze řešit spojením obývacího pokoje, například s kuchyní do jedné větší obytné místnosti.


Okna

Ta, která nezajistí dostatečné proslunění a osvětlení obytných místností v domě, mají hlavně chalupy. V tomto případě můžete zvětšit okna obytných místností otočená na jih, východ nebo západ. Zda je stavba dostatečně osluněna a osvětlena, potvrdí posudek oslunění a osvětlení.


Chatová oblast

Jestliže se vaše chata nachází v chatové oblasti, kde místní úřad neumožňuje trvalé bydlení, lze iniciovat změnu územního plánu, ale to může trvat roky. Pokud nemovitost kupujete, je lepší se poohlédnout jinde.
 

Zastavěná plocha

Místním nařízením může být omezena zastavěná plocha pod domem v chatové oblasti na nejvýše 80 m². V tomto případě je pouze možné vejít se do daných limitů.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
PRODEJ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v družstevním vlastnictví (DV) a chcete ho prodávat (resp. převést svůj družstevní podíl) bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který ...
500 Kč 300 Kč
Detail
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat dům a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
 • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
SEMINÁŘ I. - Nové výzvy v oblasti investic a obchodu s nemovitostmi
Úvod do problematiky trhu nemovitostí v dražbách, exekucích a jejich oddlužování. Jak obchodovat a investovat do ohrožených nemovitostí? Jak zajistit finanční a právní rizika?
3 630 Kč 3 497 Kč
Detail
KURZ - Daně v nemovitostech a jak na ně
Kurz Daně v nemovitostech a jak na ně vám prozradí, jaké typy daní se platí v rámci realitních transakcí (nákup, prodej, pronájem nemovitosti), jak legálně optimalizovat v daňových podmínkách České republiky.
2 490 Kč 2 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace