Co vše je potřeba doložit kupujícímu při prodeji bytu v osobním vlastnictví?
Přemýšleli jste již, jaké dokumenty byste si měli před prodejem vašeho bytu připravit? O co se potenciální kupující nejčastěji zajímají a co často samotní prodávající podceňují? Prodávající musí mít připravený nejen samotný byt, ale především mít ošetřené právní záležitosti v souvislosti s vlastnictvím bytu. Jednoduše tak, aby váš byt byl právně bezvadný a tedy připravený na prodej. Sami uvidíte, že zájemci váš aktivní a férový přístup velmi ocení.

Jak již bylo řečeno v předchozí kapitole, předtím, než načnete s prohlídkami vašeho bytu, je nutné mít připravený nejen samotný byt, ale také mít ošetřené právní záležitosti v souvislosti s vlastnictvím bytu. Jednoduše tak, aby váš byt byl právně bezvadný a tedy připravený na prodej. Pokud v průběhu zjistíte nějaký problém, je dobré jej začít řešit ihned a rozhodně nic nezapírat (např. vlhkost či plísně v bytě, nebo skutečnost, že byt byl v minulosti odepisovaný). Pokud zjistíte, že máte dluhy u SVJ či dodavatelů služeb, určitě je vyrovnejte.
Co je nutné si připravit/ co může kupující vyžadovat?
- List vlastnictví (zástavní či předkupní práva).
- Nabývací titul (kupní smlouva, darovací smlouva, dědická listina).
- Souhlas dalších vlastníků s prodejem (nejčastěji manžel/ manželka).
- Doklady o nákladech na provoz nemovitosti za poslední 3 roky (roční vyúčtování).
- Doklady o revizích spotřebičů (plyn, elektřina).
- PENB - Energetický štítek (povinnost od 1/2013, Průkaz energetické náročnosti budovy se u bytových domů vystavuje na celou budovu a posléze se rozpočítává na jednotlivé jednotky).
- Bezdlužnost vůči SVJ či dodavatelům.
Přičemž nejčastěji řešené bývají situace ve spojitosti s listem vlastnictví a společným jměním manželů.
List vlastnictví
List vlastnictví je součástí výpisu z katastru nemovitostí. Podrobný výpis získáte za 100,- Kč na místním katastrálním úřadu. V listu vlastnictví zjistíte, zda nemovitost nemá žádné omezení v převodu nemovitosti. Pokud je byt bez zápisu omezení, situace je jednoznačně pozitivní a byt je připraven na prodej.
Vázne-li na bytě zástavní právo banky na váš úvěr, navštivte poskytovatele úvěru a trvejte na vyjádření, zda a za jakých podmínek lze úvěr doplatit. Mnohdy banky žádají úhradu pokuty za předčasné splacení ve statisících korun.
Je-li na vašem bytu předkupní právo, věcné břemeno atd., zjistěte si, co z toho vyplývá, či za jakých podmínek lze toto omezení zrušit. Mnohdy je to jen formalita, ovšem věcné břemeno je třeba zrušit dříve, než začnete prodávat. Jinak vám rapidně snižuje prodejní cenu, nebo může celému obchodu zabránit.
Specifika SJM (společné jmění manželů) při prodeji bytu
Pokud je byt součástí společného jmění manželů, musí se pod všechny smlouvy podepsat oba manželé. Prodávající však o tom často sami nevědí – domnívají se, že budou moci nemovitost prodat sami, bez účasti manžela či manželky. Tak to ale opravdu není. Pokud je tedy prodávaný byt součástí společného jmění manželů, musí s prodejem souhlasit oba. Bez ohledu na to, kdo je zapsán v katastru.
Měli byste vědět, že:
Společné jmění manželů (SJM) vzniká uzavřením manželství. Jde o specifickou formu spoluvlastnictví, která může vzniknout jen mezi manžely a má vlastní úpravu odlišnou od obecného spoluvlastnictví. Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou určitých případů jako je např. nabytí darem nebo dědictvím.
