Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Chaty či chalupy, kdo a proč si je pořizuje?

Uvažujete o koupi chaty či chalupy? Tyto dva typy staveb se však nedají brát za jedno, každý z nich se má jiné parametry a prodává se zcela odlišně. V případě chalupy je cílovou skupinou nejčastěji rodina s malými dětmi, kdežto u chaty jsou to starší manžele, kteří chatu chtějí obývat trvale. V jakých jiných parametrech se tyto dva rekreační objekty zásadně liší?

Seriál - koupě chaty
Rekreační objekty a jejich specifika
Kdo a proč si je pořizuje
Na co si dát pozor při koupi
Financování koupě
Kolik stojí provoz
Rekreační objekt k celoročnímu bydlení
Trvalý pobyt
Jak zkolaudovat

Chata či chalupa – také si lámete hlavu, jaký typ rekreačního objektu si pořídit? Tyto dva typy staveb se opravdu nedají brát za jedno, každý z nich se má jiné parametry a prodává se zcela odlišně.

Chalupa

Co se týče chalup, v současné době je stále větší poptávka po pohodlně zařízených chalupách. Velmi často se jedná o opravené cihlové, vesnické domky, kde se dá celoročně bez omezení bydlet. Největší poptávka je pak po vesnických staveních, domcích a chalupách do 30 – 40 kilometrů od velkých měst, ideálně na železničním tahu a ještě při dálnici nebo rychlé silnici.

Typický je model, kdy si chalupu pořídí rodina s malými dětmi, kdy maminka je přes den s dětmi doma či z domu pracuje, děti chodí do místní školky či školy a tatínek za prací dojíždí, často i více než 50 km. Rodina má díky pořízení takové chalupy zahradu, často lesy a koupání za domem, hezké trasy na cyklo výlety a nemusí se vzdávat výhody blízkosti velkoměsta. A to za úplně jiné peníze, než by pořídili bydlení ve velkém městě.

Chata

Co se týče chat lze říci, že dávno minuly doby, kdy se hojně pořizovaly klasické postarší letní chaty, nezateplené, miniaturní, často bez vody a se suchým WC, třeba takové v chatových koloniích nebo na samotě. Takové objekty jsou jen ve středu zájmu těch kupců, kterým vůbec nevadí, že chatu nemohou obývat celoročně. Chatu chtějí třeba jen kvůli vysněné a vyhledávané lokalitě a je jim skoro jedno, jak v době pořízení vypadá, opravovat ji leckdy ani nechtějí nebo to plánují dělat postupně.

Častý je i případ, kdy zájemci kupují především pozemek a samotná stavba je moc nezajímá. Ten v dohledné době změnou územního plánu už nemusí být v chatové osadě, ale součástí čistě obytného území, kde se budou stavět rodinné domy. Takže stačí mít v takovém místě chatičku nebo garáž a posléze ji přestavit na dům. Koupě chaty, která se buď postupně rekonstruuje, nebo je přestavená přímo na dům, je typická pro starší manžele, kteří chatu chtějí obývat trvale. Jeden z manželů (či dokonce oba) už je často v důchodu či pracuje z domova, může se tak úpravám věnovat. Důležitá je pro ně právě vytoužená lokace a splnění jednoho z životních snů. To, že objekt i pozemek je často velmi malý a zanedbaný, pro ně není rozhodující.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 2 - Zrušení trvalého pobytu nájemci
Přihlášením nájemce k trvalému pobytu vzniká pronajímateli potenciální riziko problémů, které tímto jednostranným úkonem mohou vzniknout. Kdo se může ve vašem bytě přihlásit k trvalému pobytu? Kdo a kdy může zrušit trvalý pobyt nájemci? ...
1 590 Kč 490 Kč
Detail
Průvodce č. 3 - Prevence proti exekuci na nájemce
Obavy z exekuce na majetek nájemce či bývalého nájemce jsou celkem časté u většiny pronajímatelů. Tyto obavy jsou zcela oprávněné a díky tomu, že se o exekuci na váš majetek v rámci pronajatého bytu můžete dozvědět se zpožděním, nabývá ...
1 290 Kč 490 Kč
Detail
PRODEJ BYTU V OV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v osobním vlastnictví (OV) a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ BYTU V OV - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
KURZ - Daně v nemovitostech a jak na ně
Kurz Daně v nemovitostech a jak na ně vám prozradí, jaké typy daní se platí v rámci realitních transakcí (nákup, prodej, pronájem nemovitosti), jak legálně optimalizovat v daňových podmínkách České republiky.
2 490 Kč 2 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace