Vyjasnění parametrů pro kupovaný pozemek
Nejdůležitějšími faktory, kterými byste se měli řídit při hledání domu, je bezesporu lokalita a stav samotného domu, Jak se opravdu ubezpečit, že daná lokalita i daný dům je opravdu pro vás to pravé? Musíte si uvědomit, že lokalita, ve které budete bydlet, ovlivní celý váš život a duševní pohodu. Je nutné zohlednit širokou škálu věcí, které by vám mohli případně v budoucnu komplikovat život. Položte si otázky týkající se parkování, atraktivity okolí vašeho bydlení, jací jsou lidé v sousedství a jak se jim tam žije, občanská vybavenost atd. Můžete se vyptat i sousedů na jejich pocity a zkušenosti nebo lze využít internetu a potřebné informace si dohledat na něm. Tak směle do toho!

Většina lidí se ihned po tom, co se rozhodnou koupit pozemek, se pustí s nevídanou vervou do hledání toho vhodného pozemku. Často ani na začátku přesně nevědí, jak by měl optimálně vypadat, kde by se měl nacházet a kolik jsou za něj ochotni (schopni) zaplatit. Až po několika týdenním hledání, se zpravidla jejich představa začíná vyjasňovat, upřesňovat, ale často i zcela měnit.
A to je naprosto v pořádku. V této fázi musíte znovu nadefinovat, co musí rozhodně váš pozemek splňovat. S tím souvisí i cena, kterou jste ochotni (schopni) za pozemek dát (pozn.: v tuto chvíli už musíte mít i představu, jak budete bydlení financovat, jaké jsou vaše finanční možnosti).
Pozemek posuzujte vždy z 3 hledisek:
- lokality,
- typu, stavu a velikosti celého pozemku (vč. umístění na pozemku, orientace),
- právní kvality pozemku (právně bezvadný pozemek bez omezení možnosti stavět).
Toto vše ovlivňuje cenu pozemku - naprosto nejdůležitější bude však lokalita. Oblast, ve které chcete pozemek koupit, je to nejpodstatnější na celém vašem rozhodnutí o koupi. Prostředí, ve kterém pak budete žít, bude podstatně ovlivňovat váš další život a bude ovlivňovat vaši životní pohodu a záměry.
Nepodceňte proto předběžný průzkumem lokality. Rozhodně by vás mělo zajímat, zda váš vysněný pozemek neleží například v záplavové oblasti či v ochranném pásmu. To snadno zjistíte třeba přes on-line povodňové mapy na stránkách České asociace pojišťoven a dále pak na místním stavebních úřadu.
Co pro finální výběr doporučujeme je udělat vlastní „nasátí atmosféry“ a zamyslet se nad těmito oblastmi či si odpověď na otázky:
- orientace pozemku na světové strany a výhled (sousedé),
- riziko nežádoucího stavebního rozvoje v blízkém okolí (např. plánovaná stavba developerského projektu, obchodního střediska nebo dopravního obchvatu před vašimi okny, apod.),
- riziko povodní, ochranné pásmo, památková chráněná zóna,
- příjezdová cesta, parkování před domem,
- v jakém stavu jsou okolní domy, jak je udržovaná zeleň v okolí, odpadky na ulici,
- občanská vybavenost a dopravní dostupnost,
- zeptejte se sousedů, jak se jim v dané lokalitě žije, jakým čelí problémům,
- jak se při procházce vybranou lokalitou sami cítíte.
Navštivte lokalitu v pracovní den v ranní a odpolední / večerní špičce – uvidíte, jak jsou zaplnění silnice (hlavně výjezdy a napojení na hlavní silnice), parkovací místa v ulici, obecně jaký je ruch. Navštivte vybranou lokalitu i o víkendu, navečer či v noci.
Vytvořte si seznam věcí a faktorů, které jsou pro Vás důležité, vytvořte si škálu hodnocení a každou lokalitu si takto ohodnoťte. Každé vlastnosti přiřaďte důležitost a nakonec udělejte průměrnou známku. Finální rozhodnutí je pak jen a jen na vás!
Tomu, co by mělo předcházet finálnímu rozhodnutí o koupi pozemku, se budeme podrobně věnovat v jedné z následujících kapitol.
