Úschova peněz - prodej bytu v družstevním vlastnictví
Zamýšlíte se nad otázkou, jak minimalizovat rizika spojená s transakcí rezervační zálohy či samotné kupní ceny za družstevní podíl? Úschova peněz je jednoznačně ideálním právním institutem, který efektivně řeší peněžní transakce v závěrečné fázi procesu převodu družstevního bytu. Je však nutné si zvolit tu správnou formu úschovy. Jaké variantě úschovy se rozhodně vyhnout?

Úschova peněz je jednoznačně ideálním právním institutem, který efektivně řeší peněžní transakci v závěrečné fázi procesu převodu bytu. Úschova, jako zcela standardní a všeobecně uplatňované řešení pro omezení rizika nabývajícího při placení ceny za převod, podstatně snižuje možná rizika této transakce a umožňuje zajistit kontrolu procesu převodu.
Podstata úschovy
Pro vzájemnou důvěru a zajištění rovnosti vzájemného vztahu by tak mělo většinou dojít nejprve ke složení peněz nabývajícího do sjednané úschovy, z níž budou vyplaceny po splnění sjednaných podmínek (v naprosté většině zejména teprve po podpisu smlouvy o převodu družstevního podílu).
Svěřenecká (úschovní, depozitní) smlouva
Ve svěřenecké smlouvě má být ujednáno, že svěřenecký správce vyplatí složené peníze vám jako převádějícímu teprve tehdy, kdy mu kterýkoli z účastníků předloží například originál smlouvy o převodu družstevního podílu podepsané všemi účastníky.
Svěřenecká smlouva nemůže být po jejím uzavření jakkoli měněna bez souhlasu všech účastníků a svěřenecký správce tedy nemůže bez výslovného souhlasu nabývajícího i převádějícího naložit s penězi jinak, než je dohodnuto ve svěřenecké smlouvě.
Koncepce a formulace způsobu hrazení ceny za převod a její zajištění může být poměrně složitou záležitostí, která vyžaduje nejen teoretickou, ale i praktickou zkušenost. Je tedy vždy nutno konzultovat obsah takových smluv i ujednání s právníkem.
Jakou formu úschovy si vybrat?
Úschovu finančních prostředků nabízí advokáti, notáři, banky a dokonce i samy realitní kanceláře. Úschovu realitní kanceláře však rozhodně nemůžeme doporučit a to především z důvodu nedostatečného právního vzdělání, absence pojištění odpovědnosti či nízkého plnění, většího rizika platební neschopnosti a v neposlední řadě proto, že pro realitní kanceláře neexistují závazné profesní regulace a kontroly ze strany státu.
Všechny uvedené smluvní typy bývají trojstrannou smlouvou (smlouvou o úschově), kterou uzavírá schovatel (advokát, notář, banka) spolu se smluvními stranami.
Úschova u advokáta či notáře
