Daně - prodej bytu v družstevním vlastnictví
Daně, daně, daně. Týkají se nás všech. U převodu družstevních práv se vás nebude týkat platba daně z nabytí nemovité věci. Ale rozhodně nezapomeňte na daň z příjmu prodeje nemovitosti ve výši 15 %. Věděli jste však, že v jistém případě budete od této daně osvobozeni?
Daň z příjmu resp. převodu družstevního podílu
Z příjmu z prodeje nemovitosti (ve vašem případě převodu družstevního podílu) poníženého o výdaje se odvádí daň z příjmu fyzických osob (15%). Tento hrubý zisk z prodeje se uvádí v daňovém přiznání jako příjem dle § 10 (ostatní příjmy).
Pokud jste nesplnili daňové podmínky pro osvobození od daně, budete muset podat daňové přiznání za rok, kdy jste byt prodali. Základní termín pro odevzdání daňového přiznání je do 1. dubna následujícího roku po převodu.
Základ daně z prodeje členských práv (družstevního bytu) se pak stanoví jako rozdíl prodejní ceny členských práv a nabývací cenou členských práv. Za součásti nabývací ceny se obecně považují například následující výdaje:
- výdaj na nákup členských práv (případně vklad do družstva),
- poplatky související s pořízením a prodejem členských práv,
- prokazatelně vynaložené výdaje vložené do družstva v souvislosti družstevním bytem.
Věděli jste však, že:
- sociální a zdravotní pojištění se z prodeje členských práv neplatí nikdy,
- získaná částka z převodu členských práv nemá žádný vliv na výpočet státního důchodu nebo nemocenských dávek,
- při dodržení zákonných podmínek se však z převodu družstevního podílu daň z příjmu fyzických osob neplatí,
- daňové osvobození se nevztahuje na příjem z prodeje členských práv zahrnuté do obchodního majetku pro výkon samostatné výdělečné činnosti.
Kdy je příjem z převodu družstevního podílu od daně z příjmu fyzických osob osvobozen?
Příjem z převodu členských práv nepodléhá dani z příjmu fyzických osob, když přesahuje doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem dobu pěti let.