Daně - koupě domu
Daně, daně, daně. Víte, jestli se vás bude týkat nějaká daňový povinnost, když kupujete dům? Rozhodně budete čelit dani z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu nemovitosti). Od 1.11.2016 je totiž poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí již vždy nabyvatel (kupující strana), aniž by si strany mohly ujednat něco jiného.
Daň z nabytí nemovitých věcí
Daň z nabytí nemovitých věcí se platí z úplatných převodů nemovitostí: z prodejů a směn. Netýká se darování a dědictví. Dne 1. listopadu 2016 nabyl účinnosti zákon č. 254/2016 Sb., kterým se novelizovalo zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí. Tato novela přinesla do oblasti právní úpravy daně z nabytí nemovitých věcí výrazné změny týkající se poplatníka daně.
Novelou zákonného opatření došlo ke sjednocení osoby poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí v osobě nabyvatele a s tím souvisejícímu odstranění institutu ručení. Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je již vždy nabyvatel (kupující strana), aniž by si strany mohly ujednat něco jiného.
V kupní či směnné smlouvě je samozřejmě možné se dohodnout, že daň uhradí prodávající, ovšem toto ujednání nebude účinné vůči finančnímu úřadu, který bude v případě prodlení s její úhradou vymáhat daň pouze po kupujícím. Zároveň nebude možné částku uplatnit jako daňový náklad.
Výpočet daně z nabytí nemovitosti
Sazba daně z nabytí nemovitých věcí je ze zákona stanovena na 4% ze základu daně.
Při výpočtu daně se vychází:
1. z kupní ceny sjednané ve smlouvě
2. z takzvané směrné hodnoty – což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru domu určuje finanční úřad, pro účely výpočtu daně se nevychází z celé směrné (čili místně obvyklé) ceny domu, ale pouze z jejích 75% – tento údaj se pak odborně označuje jako srovnávací daňová hodnota.
Mějte na paměti, že: