Základní kritéria pro výběr domu - koupě domu
Hledání nového bydlení se během života nevyhne s velkou pravděpodobností nikomu z nás. Jak vše udělat a promyslet, aby se tato záležitost pro nás nestala noční můrou, ale příjemnou záležitostí? Koupě domu není koupě jogurtu v samoobsluze. Když si koupíte bílý jogurt místo ovocného, maximálně budete mít na chvíli zkaženou náladu. Ale pokud si vyberete nepravé bydlení pro vás, nemilosrdně to zasáhne váš život. Je opravdu důležité si na hledání a koupi nového domu vyšetřit dostatek času a vše řádně promyslet. Nezapomeňte ani na detaily jako je okolí domu, blízkost přátel, rodiny, nákupního centra, vaše finance apod. Co vše je nutné tedy zohlednit?
Nyní stojíte na počátku celého procesu nákupu vašeho domu. Procesu, který bude pravděpodobně trvat několik měsíců. Vzhledem k tomu, že dům nekupujete každý den (tedy většina z nás), často ani nevíte, jak na to a co vlastně přesně chcete. Proto je vhodné tuto úvodní fázi neuspěchat a před samotným hledáním si vše řádně promyslet. Nákup domu bude pro většinu z vás znamenat velkou životní transakci, v rámci které půjde o miliony korun či o úvazek na několik desítek let bance.
Co je třeba zvážit?
Single, rodinné či bydlení na stáří?
Každý z nás se nachází v jiné životní fázi, má jiné potřeby a také finanční možnosti. Pokud žijete sami a dům plánujete pořídit pouze pro sebe, kompromisy se vás týkat nebudou. Rozhodnutí jsou pouze na vás. Pokud jste mladý bezdětný pár, ale děti v dohledné době neplánujete, prvním krokem tak bude sdělit si navzájem vaše představy a nalézt společný kompromis. Velmi často se totiž může stát, že partneři mají rozdílný pohled na velikost interiéru, na rozložení místností, popřípadě styl samotného bydlení, ale i její cenu.
Rodina s malými dětmi pak chce především vytvářet prostorné rodinné zázemí v příjemné lokalitě s dobrou občanskou vybaveností (školky, školy, sportoviště, …). Do diskuze jsou často přizvány i děti, na berný kompromis je tedy potřeba delšího času.
Jestliže jste už děti vychovali, možná máte naopak konečně čas i peníze, abyste se zaměřili na pohodlí a kvalitu s ohledem na aktivity související s pozdním produktivním věkem či tím seniorským.
Lokalita, dispozice, velikost, cena
Co by měl splňovat dům, ve kterém chcete bydlet? V zásadě je důležité odpověď si na dvě otázky: Jak by mělo vypadat okolí? Jaký by měl být samotný dům?
Při výběru lokality je nutné vědět, čím chcete být obklopeni a kam to chcete mít blízko. Určitě nechcete trávit půl dne přejezdy v autě. Zohledněte především cestování do vašeho zaměstnání, do školy a školky, za přáteli a rodinou, za sportem. Jak často potřebujete nakupovat, vyřizovat si věci na úřadě či v bance, nebo jezdit za kulturou? Všechny tyto aspekty mohou rozhodovat.
U samotného domu zvažte nejdříve, zda toužíte po bydlení v novějším domu na periferii či dokonce satelitním městečku, či domku starším 20 a více let v zabydlené zástavbě menšího či středního města již po částečné rekonstrukci nebo třeba po domku na vesnici před kompletní rekonstrukcí. Následně si představte, kolik budete potřebovat místností a úložného prostoru? Je dobré si uvědomit, že zvolená velikost souvisí s náklady, které budou s provozem vašeho domu spojeny (především, co se týká vytápění). Na druhou stranu mít v domě dostatek úložných prostorů (komory, šatny, sklepní prostory, garáž, dílna) je více než žádané.
S dispozicí souvisí také orientace a samotný typ domu. Milujete-li východy a západy slunce, poté hledejte ložnici na východ a obývací pokoj na západ. Pokud vlastníte auto, zvažte možnosti parkování na vlastním parkovacím stání před domem či v garáži.