Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Vlastník se nestará o svůj pozemek

Znáte to také? Pečujete o svůj trávník, trávíte hodiny sekáním, vytrháváním plevelu, hnojením a váš soused má na zahradě „džungli“.  Díky tomu, že se soused o svou zahradu nestará, náletem u vás vysemení různé plevely. Víte, jaká je zákonná povinnost o pozemek pečovat? Kdo může případně majiteli udržovací povinnost přikázat?

Vycházíme z dotazů našich členů, které jsme obdrželi v rámci odpovědního servisu – odpověď poskytli odborníci – členové realizačního týmu České asociace pro nemovitosti, z.s.
 

Dotaz člena: 

Majitel pozemku soudícího s naším se nestará o svůj pozemek (neseká trávu). Je ze zákona daná povinnost, jak často je nutné posekat trávu na pozemku? Pokud tak nekoná, jak se můžu bránit?

Anežka K., Chrudim
 

Odpověď: 

Dobrý den,

zákon nestanoví povinnost vlastníkovi udržovat trávník. Občanský zákoník pouze stanoví v ustanovení § 1013 povinnost vlastníka pozemku zdržet se všeho, co působí, že imise (světlo, stín, hluk, prach, zvířata a podobně) vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Jen pokud by jednání souseda dosahovalo výše uvedené intenzity, mohl byste se vůči jeho počínání bránit.

V daném případě se nedomníváme, že by byly splněny podmínky pro občanskoprávní žalobu vůči chování (nekonání) Vašeho souseda. Věc doporučujeme řešit domluvou.


Odpovídala renomovaná advokátní kancelář:
AK Pajerová s.r.o.


Doporučení CAPNE (Česká asociace pro nemovitosti, z.s.):

Pokud s vaším sousedem není rozumná domluva, obraťte se na příslušný odbor životního prostředí na obci. Řada obcí má závaznou vyhlášku ohledně povinnosti starat se o svůj pozemek (ve vyhlášce může být např. konkrétně uvedeno, že je nutno 2 x ročně posekat trávu apod.). V případě nekonání je majitel vyzván k nápravě a je mu poskytnuta lhůta, dokdy musí provést nápravu. Po uplynutí této lhůtu mu může být uložena pokuta. Některé obce po neuposlechnutí výzvy samy trávu posekají a zašlou fakturu vlastníkovi. Toto však záleží na praxi jednotlivých obcí.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
Lustrace (10x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (10x)
 • SLEVA
 • Nejčastěji pořizované
2 299 Kč 774 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
Inspekce nemovitosti je zhodnocení reálného technického stavu nemovitosti odborníkem. Poskytuje kupujícímu informaci o stavebně-technickém stavu nemovitosti, o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci a zároveň jej může ochránit před špatnou investicí.
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
 • SLEVA
7 490 Kč 6 890 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové domy do 250 m2
Inspekce nemovitosti u novostavby je asistence při jejím převzetí. Zkušený inspektor nemovitost zkontroluje a zjistí všechny vady a nedodělky, které je možné při přejímce bytu vytknout. Zjištění jsou zapsána do předávacího protokolu developera ...
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové domy do 250 m2
 • SLEVA
7 490 Kč 6 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace