Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Úvod do problematiky zdaňování příjmů z pronájmů nemovitých věcí

Pronájem nemovitých věcí je jedna z nejčastějších činností a zároveň zdrojem příjmů jak podnikatelů, tak nepodnikajících občanů. Je potom samozřejmé, že je tato činnost upravena platnými zákony. Hlavním zákonem (ačkoli nepsaným), je to, že pokud člověk obdrží byť jedinou korunu, musí z důvodu daňové opatrnosti zvažovat, zda (ne)musí tuto korunu zdanit.

Pronájem nemovitých věcí je jedna z nejčastějších činností a zároveň zdrojem příjmů jak podnikatelů, tak nepodnikajících občanů. Je potom samozřejmé, že je tato činnost upravena platnými zákony. Hlavním zákonem (ačkoli nepsaným), je to, že pokud člověk obdrží byť jedinou korunu, musí z důvodu daňové opatrnosti zvažovat, zda (ne)musí tuto korunu zdanit. Naším úkolem bude zmapovat jednotlivé oblasti příjmů i výdajů z pronájmů a následné přiznání těchto příjmů a výdajů a sestavení daňového přiznání. Jako všechny oblasti daní i správy daní je tato problematika jednoduchá jen zdánlivě a má řadu úskalí.

Základním zákonem, který upravuje pronájem nemovitých věcí, jejich částí apod. je nový občanský zákoník, následně na to pak daňové zákony a zákon daňový řád. Vzhledem k tomu, že v oboru pronájmů nemovitostí pohybuje velké množství peněz, nelze žádný detail pronájmů podcenit, neboť by mohl mít vážné dopady do daňové oblasti, a pokud se tento problém opakuje ročně, je potom dopad v případném ověřování daňového tvrzení správcem daně velmi drahé.

 

Zákon o dani z příjmů dělí příjmy fyzických osob do 5 paragrafů:

 • §6 příjmy ze závislé činnosti,
 • §7 příjmy z podnikání,
 • §8 příjmy z kapitálového majetku,
 • §9 příjmy k pronájmu věcí,
 • §10 příjmy ostatní.

Předmětem našeho zájmu budou příjmy dle §7, §9 a §10. O jaký druh příjmů se bude týkat, záleží na několika faktech, které si můžeme přiblížit. Znovu upozorňuji, že v žádném případě není nic jednoznačné a záleží na posouzení všech faktů. Jedním z rozhodujících je to, zda pronajímaný majetek je nebo není zařazen do obchodního majetku daňového subjektu.

Pokud pronajímaný majetek je zařazen do obchodního majetku, pak pronájem je předmětem podnikání a tedy příjmy z tohoto pronájmu jsou předmětem příjmů dle §7 a mají vliv na daně, ale i odvody sociálního a zdravotního pojištění. Pronájem, nebo i podnájem může být podnikání, když tento pronájem je spojen s dalšími službami a tedy lze pak posuzovat činnost jako správu nemovitosti a to je už živnost.

Pokud pronajímaný majetek není zařazen do obchodního majetku, pronájem není náhodný a nájem není spojen s poskytováním dalších služeb, pak příjmy z tohoto pronájmu jsou předmětem příjmů dle §9, a mají vliv pouze na daň. Příjmy netvoří základ pro výpočet sociálního ani zdravotního pojištění.

Pokud pronajímaný majetek není zařazen do obchodního majetku a pronájem je pouze náhodný a krátkodobý, pak příjem je příjmem dle §10. Při přiznávání těchto příjmů má odlišné zákonitosti od těch ostatních, včetně možností i osvobození příjmů od daně.

To je základní rozdělení příjmů v návaznosti předmět pronájmů.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - realitní
Odborné rady z oblasti realit související s problematikou pronajímání nemovitostí, nákupem investičních bytů a obecně bezpečnými realitními transakcemi. Konzultaci zajišťuje realitní expert - člen našeho týmu.
KONZULTACE - realitní
 • Nejčastěji pořizované
1 950 Kč 1 650 Kč
Detail
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Fyzická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání fyzických osob – kvalitně, efektivně.
2 600 Kč 2 300 Kč
Detail
Nájemní a družstevní bydlení podle nového OZ
Nový občanský zákoník s sebou přinesl zásadní změny v oblasti bytového práva. V publikaci jsou šikovně a přehledně rozebraná témata jako je nájem obecně, bydlení manželů (i po zániku manželství), družstevní bydlení a další specifika nájemního bydlení.
406 Kč 391 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové domy do 250 m2
Inspekce nemovitosti u novostavby je asistence při jejím převzetí. Zkušený inspektor nemovitost zkontroluje a zjistí všechny vady a nedodělky, které je možné při přejímce bytu vytknout. Zjištění jsou zapsána do předávacího protokolu developera ...
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové domy do 250 m2
 • SLEVA
7 490 Kč 6 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace