Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Právo stavby – když budova není součástí pozemku

Jednou změn způsobených přijetím nového občanského zákoníku v roce 2014 je i pravidlo, že stavba je vždy součástí pozemku, na kterém stojí. Zákon tak výrazně omezuje možnost, aby vlastník pozemku a vlastník stavby byly dvě odlišné osoby. Aby však tento zákon mohl reflektovat všechny možné situace, ke kterým může v reálném životě docházet, zavedl v souvislosti s výše zmíněným pravidlem i nový institut, kterým je tzv. právo stavby.

Právo stavby umožňuje vlastníku pozemku zřídit na svém pozemku právo, aby jiná osoba (označovaná jako stavebník) měla na povrchu nebo příp. i pod povrchem dotyčného pozemku stavbu. V takovém případě se neuplatní výše zmíněný princip, že stavba je vždy součástí pozemku, ale za splnění zákonem předepsaných skutečností bude mít taková stavba, byť na omezenou dobu, vlastníka odlišného od vlastníka pozemku. Právo stavby se zapisuje do katastru nemovitostí jako tzv. věcné břemeno a zahrnuje nejen právo mít, resp. zřídit na pozemku stavbu, ale může fungovat i jako oprávnění převzít již existující stavbu, což se dá využít zejména při nutnosti rekonstrukce stavby.

Kdy se právo stavby bude hodit?

Ačkoli to na první pohled tak nevypadá, představuje právo stavby v určitých situacích velmi praktický institut. V následujících odstavcích budou popsány dvě situace, kdy se dá právo stavby účelně využít.

Právo stavby bude vhodné zejména v situacích, kdy vlastník pozemku nemá dostatečné finanční prostředky pro stavbu na svém pozemku, ale zároveň nechce pozemek prodat. Vyplatí se mu tedy zřídit na pozemku právo stavby (které může například prodat nebo pronajmout), za což bude následně od stavebníka inkasovat úplatu (pokud si to dohodnou).

Právo stavby ovšem bude na druhou stranu praktické i pro ty, kteří nemají finanční prostředky pro koupi pozemku, na kterém by mohl stavět (zejména pokud půjde o stavbu, která není finančně náročná a slouží například k podnikatelské činnosti stavebníka) s tím, že se jim investice do stavby během trvání práva stavby vrátí.

Kdy právo stavby vzniká?

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat dům a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit byt a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 150 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 100 Kč 3 290 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace