Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Jak zjistit hodnotu nemovitosti?

Hodnotu nemovitosti řešíme ať už pohledu prodávajícího, kdy chceme mít jistotu, že neprodáváme pod cenou, tak z pohledu kupujícího, kdy zase nechceme pořizovat za předraženou cenu. Než se pustíme do toho, jak hodnotu nemovitosti pro naší realitní transakci co nejpřesněji určit, je potřeba si uvědomit, že hodnota nemovitosti není jedna jediná, záleží zejména na motivaci kupujícího koupit, prodávajícího prodat nebo na motivaci zástavního věřitele jít co do nejmenšího rizika.

Prakticky tedy: pokud kupující má zájem koupit např. byt, který je ve stejném domě jako má  kamarád, nebo je blízko práce či má jakoukoliv jinou subjektivní výhodu, bude mít tendenci za byt zaplatit více než kupující, který byt chce mít jen na investici a následný pronájem, tedy bude tlačit na kupní cenu tak, aby mu co nejvíce investice vynesla.

A naopak, pokud je prodávající člověk, který na prodej nespěchá a může vyčkávat na kupujícího, který ze subjektivních důvodů za byt zaplatí co nejvíce, pak se nemovitost prodá dráže, než kdyby prodával člověk, který potřebuje peníze například na splacení nějakého závazku.

Hodnotu nemovitosti určí úplně jinak pak hypoteční banka, která chce mít odhadní cenu pokud možno co nejnižší a je běžné, že odhady jsou maximálně vysoké, jako je kupní cena, ve velké části případů pak nižší než kupní cena.

Interval cen a tržní hodnota nemovitosti

Tedy pokud mluvíme o tržní hodnotě nemovitosti, bude se zpravidla jednat o interval cen, kdy za cenu na nižším okraji intervalu jsme schopni prodat v krátké době několika týdnů, stejně tak zástavní věřitel bude k této ceně inklinovat na horním okraji intervalu pak v řádu měsíců. Na většině území České republiky a u většiny nemovitostí bude mít interval rozpětí hodnoty max. 10% procent, u výjimečných nemovitostí lokalitou nebo svojí historickou hodnotou pak může být interval větší, např. 20-30%.

Víte, jak určit onen interval?

Abychom interval hodnoty nemovitosti určili co nejpřesněji, musíme shromáždit dostatek dat o prodejích co nejpodobnějších nemovitostí v nejbližším okolí a v nedávné době. Tyto data můžeme získat ze tří zdrojů, ideálně ze všech tří a navzájem je porovnat. Jednak data mají k dispozici lokálně aktivní realitní kanceláře, které si vedou databázi prodejů, tak aby mohli prodávajícím poskytnout kvalifikovanou analýzu hodnoty. Kromě ceny z těchto dat můžeme získat i fotografie nemovitostí, popisky nebo jak dlouho se nemovitosti prodávali.

Dále je možné vycházet z nabídkových cen v dané lokalitě, na serveru www.sreality.cz se ukáže drtivá většina nabídek, a ty pak snížit, protože se traduje, že nabídkové ceny jsou o cca 10% vyšší než tržní, fakticky však nabídkové ceny mohou být reálné oceněné, stejně tak třeba předražené o desítky procent nebo některé dokonce podceněné, těžko z nich paušálně vycházet. Z nabídkových cen posuzuje hodnotu většina odhadců a znalců.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
Téměř každý pronajímatel za dobu pronajímání svého bytu čelí situaci, kdy měl nájemce ve stanovený termín zaplatit nájemné a zálohy na služby, ale neudělal to. Někteří vyčkávají do dalšího měsíce s nadějí, že nájemce dlužné nájemné uhradí ...
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
 • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
Průvodce č. 2 - Zrušení trvalého pobytu nájemci
Přihlášením nájemce k trvalému pobytu vzniká pronajímateli potenciální riziko problémů, které tímto jednostranným úkonem mohou vzniknout. Kdo se může ve vašem bytě přihlásit k trvalému pobytu? Kdo a kdy může zrušit trvalý pobyt nájemci? ...
1 590 Kč 490 Kč
Detail
Mistrovství v investování do realit
Ken McElroy, autor bestselleru ABC investování do realit, přichází s úžasnou knihou, ve které odkrývá kroky na cestě k celkové finanční svobodě. Ukazuje důležitá ponaučení a informace, které ...
274 Kč 270 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové byty do 120 m2
Inspekce nemovitosti u novostavby je asistence při jejím převzetí. Zkušený inspektor nemovitost zkontroluje a zjistí všechny vady a nedodělky, které je možné při přejímce bytu vytknout. Zjištění jsou zapsána do předávacího protokolu developera ...
5 490 Kč 4 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace