Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Jak zjistit hodnotu nemovitosti?

Hodnotu nemovitosti řešíme ať už pohledu prodávajícího, kdy chceme mít jistotu, že neprodáváme pod cenou, tak z pohledu kupujícího, kdy zase nechceme pořizovat za předraženou cenu. Než se pustíme do toho, jak hodnotu nemovitosti pro naší realitní transakci co nejpřesněji určit, je potřeba si uvědomit, že hodnota nemovitosti není jedna jediná, záleží zejména na motivaci kupujícího koupit, prodávajícího prodat nebo na motivaci zástavního věřitele jít co do nejmenšího rizika.

Prakticky tedy: pokud kupující má zájem koupit např. byt, který je ve stejném domě jako má  kamarád, nebo je blízko práce či má jakoukoliv jinou subjektivní výhodu, bude mít tendenci za byt zaplatit více než kupující, který byt chce mít jen na investici a následný pronájem, tedy bude tlačit na kupní cenu tak, aby mu co nejvíce investice vynesla.

A naopak, pokud je prodávající člověk, který na prodej nespěchá a může vyčkávat na kupujícího, který ze subjektivních důvodů za byt zaplatí co nejvíce, pak se nemovitost prodá dráže, než kdyby prodával člověk, který potřebuje peníze například na splacení nějakého závazku.

Hodnotu nemovitosti určí úplně jinak pak hypoteční banka, která chce mít odhadní cenu pokud možno co nejnižší a je běžné, že odhady jsou maximálně vysoké, jako je kupní cena, ve velké části případů pak nižší než kupní cena.

Interval cen a tržní hodnota nemovitosti

Tedy pokud mluvíme o tržní hodnotě nemovitosti, bude se zpravidla jednat o interval cen, kdy za cenu na nižším okraji intervalu jsme schopni prodat v krátké době několika týdnů, stejně tak zástavní věřitel bude k této ceně inklinovat na horním okraji intervalu pak v řádu měsíců. Na většině území České republiky a u většiny nemovitostí bude mít interval rozpětí hodnoty max. 10% procent, u výjimečných nemovitostí lokalitou nebo svojí historickou hodnotou pak může být interval větší, např. 20-30%.

Víte, jak určit onen interval?

Abychom interval hodnoty nemovitosti určili co nejpřesněji, musíme shromáždit dostatek dat o prodejích co nejpodobnějších nemovitostí v nejbližším okolí a v nedávné době. Tyto data můžeme získat ze tří zdrojů, ideálně ze všech tří a navzájem je porovnat. Jednak data mají k dispozici lokálně aktivní realitní kanceláře, které si vedou databázi prodejů, tak aby mohli prodávajícím poskytnout kvalifikovanou analýzu hodnoty. Kromě ceny z těchto dat můžeme získat i fotografie nemovitostí, popisky nebo jak dlouho se nemovitosti prodávali.

Dále je možné vycházet z nabídkových cen v dané lokalitě, na serveru www.sreality.cz se ukáže drtivá většina nabídek, a ty pak snížit, protože se traduje, že nabídkové ceny jsou o cca 10% vyšší než tržní, fakticky však nabídkové ceny mohou být reálné oceněné, stejně tak třeba předražené o desítky procent nebo některé dokonce podceněné, těžko z nich paušálně vycházet. Z nabídkových cen posuzuje hodnotu většina odhadců a znalců.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
Ochranný balíček pro pronajímatele obsahuje vše, co potřebuje zodpovědný pronajímatel pro bezpečné a efektivní pronajímání bytu. Součástí je Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA, která je stavebním kamenem pro další průvodce.
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
  • SLEVA
15 750 Kč 3 490 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU (novostavby) - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit úplně nový byt a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ BYTU (novostavby) - PRŮVODCE
  • AKCE
  • Nejlépe hodnocené
600 Kč 300 Kč
Detail
Obecný dotaz (3 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
Obecný dotaz (3 ks)
  • AKCE
3 000 Kč 990 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 800 Kč 4 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace