Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Jak správně nastavit výši nájemného?

Výše nájemného je alfou a omegou pro celou ekonomiku pronájmu. V případě, že jsme pořídili investiční byt za účelem generování výnosů, správná volba strategie pronájmu potažmo správné stanovení ceny nájemného hrají velkou roli. Ale jak určit cenu nájemného? Odradí vyšší nájemné sociálně slabší a garantuje kvalitnější nájemníky?

Výše nájemného by měla být nastavena tak, aby byl o nemovitost přiměřený zájem, tedy abychom měli minimálně dvě až tři žádosti o prohlídku týdně. Jeli zájem výrazně vyšší, tak je cena pronájmu nastavena příliš nízko, je-li naopak zájem marginální, pak bychom měli jít s cenou níže (pakliže inzerujeme také správně – toto téma v článku Jak a kde inzerovat pronájem našeho bytu?).

Existují pronajímatelé, kteří se snaží obsadit nemovitost za vyšší než reálné nájemné třeba půl roku, aniž by si uvědomovali, že za těch 6 měsíců jim uteklo nájemné plus náklady na služby, pokud nájemník vydrží v bytě třeba jeden rok, pak jejich výnos je méně než poloviční.

Chtít více = mít méně

Těmto pronajímatelů se také často stává, že nájemcem se stane hochštapler, který neumí počítat (normálně ekonomicky uvažující člověk si předražený byt nenajme), v průběhu času se z něj vyklube neplatič. Přitom by často stačilo na okamžité obsazení bytu zlevnit třeba o 20 procent a ještě by si mohl z nájemců vybírat ty nejserióznější. Zkrátka „chtít více“ v pronajímání se často obrátí v „mít méně“.

Někdy se potkávám s názorem, že pronajímatel vyšší nájem nastavuje proto, aby o nemovitost neměli zájem právě lidé s nízkými příjmy, nepravdivost tohoto názoru dokládá problémovost nájemníků i u dražších nájmů. Jediná pomoc před problémy je prověřování nájemníků.

Méně nákladný byt na provoz = vyšší výnosy

Důležité je si uvědomit, že potencionální nájemníci přemýšlí v kontextu celkové ceny, kterou za pronájem zaplatí, tedy včetně poplatků a energií. Mají limit pro určitou velikost bytu, kategorii a lokalitu například 10 tisíc Kč měsíčně a je jim relativně jedno, zda nájemné budou platit 7 tisíc Kč plus 3 tisíce Kč energie a poplatky nebo 8,5 tisíce Kč nájemné a 1,5 tisíce energie a poplatky. Z toho plyne, že bychom měli znát výši tohoto limitu, dále z toho plyne, že čím méně nákladný byt na provoz koupíme, tím za více ho můžeme pronajmout a tím je vyšší i náš výnos.

Srovnávací metoda pro určení správně výše nájemného

Ke konkrétnímu číslu za kolik byt nabízet se dostaneme přes nabídkové internetové portály. Ceny pronájmů zde inzerované bývají velice blízko cenám reálným (na rozdíl od inzerce prodejů nemovitostí). Jistě lze zde najít i předražené pronájmy, uděláme si však obrázek z nabídky většího množství bytů, alespoň z 5-ti až 10-ti inzerátů kvalitativně, velikostně, lokalitou srovnatelných bytů jako je ten náš.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - exekuce, dražby, insolvence
Konzultací v oblasti exekucí, insolvencí rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našeho odborníka, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
3 025 Kč 2 239 Kč
Detail
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat dům a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
 • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
SEMINÁŘ - Orná půda: opomíjená komodita s vysokým potenciálem
Orná půda je v poslední době stále více skloňovaným pojmem. Jedná se o komoditu, která je neprávem opomíjena investory, kterým nabízí efektivní uložení prostředků ...
4 719 Kč 4 586 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší byty do 120 m2
Inspekce nemovitosti je zhodnocení reálného technického stavu nemovitosti odborníkem. Poskytuje kupujícímu informaci o stavebně-technickém stavu nemovitosti, o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci a zároveň jej může ochránit před špatnou investicí.
5 190 Kč 4 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace