Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Jak správně nastavit výši nájemného?

Výše nájemného je alfou a omegou pro celou ekonomiku pronájmu. V případě, že jsme pořídili investiční byt za účelem generování výnosů, správná volba strategie pronájmu potažmo správné stanovení ceny nájemného hrají velkou roli. Ale jak určit cenu nájemného? Odradí vyšší nájemné sociálně slabší a garantuje kvalitnější nájemníky?

Výše nájemného by měla být nastavena tak, aby byl o nemovitost přiměřený zájem, tedy abychom měli minimálně dvě až tři žádosti o prohlídku týdně. Jeli zájem výrazně vyšší, tak je cena pronájmu nastavena příliš nízko, je-li naopak zájem marginální, pak bychom měli jít s cenou níže (pakliže inzerujeme také správně – toto téma v článku Jak a kde inzerovat pronájem našeho bytu?).

Existují pronajímatelé, kteří se snaží obsadit nemovitost za vyšší než reálné nájemné třeba půl roku, aniž by si uvědomovali, že za těch 6 měsíců jim uteklo nájemné plus náklady na služby, pokud nájemník vydrží v bytě třeba jeden rok, pak jejich výnos je méně než poloviční.

Chtít více = mít méně

Těmto pronajímatelů se také často stává, že nájemcem se stane hochštapler, který neumí počítat (normálně ekonomicky uvažující člověk si předražený byt nenajme), v průběhu času se z něj vyklube neplatič. Přitom by často stačilo na okamžité obsazení bytu zlevnit třeba o 20 procent a ještě by si mohl z nájemců vybírat ty nejserióznější. Zkrátka „chtít více“ v pronajímání se často obrátí v „mít méně“.

Někdy se potkávám s názorem, že pronajímatel vyšší nájem nastavuje proto, aby o nemovitost neměli zájem právě lidé s nízkými příjmy, nepravdivost tohoto názoru dokládá problémovost nájemníků i u dražších nájmů. Jediná pomoc před problémy je prověřování nájemníků.

Méně nákladný byt na provoz = vyšší výnosy

Důležité je si uvědomit, že potencionální nájemníci přemýšlí v kontextu celkové ceny, kterou za pronájem zaplatí, tedy včetně poplatků a energií. Mají limit pro určitou velikost bytu, kategorii a lokalitu například 10 tisíc Kč měsíčně a je jim relativně jedno, zda nájemné budou platit 7 tisíc Kč plus 3 tisíce Kč energie a poplatky nebo 8,5 tisíce Kč nájemné a 1,5 tisíce energie a poplatky. Z toho plyne, že bychom měli znát výši tohoto limitu, dále z toho plyne, že čím méně nákladný byt na provoz koupíme, tím za více ho můžeme pronajmout a tím je vyšší i náš výnos.

Srovnávací metoda pro určení správně výše nájemného

Ke konkrétnímu číslu za kolik byt nabízet se dostaneme přes nabídkové internetové portály. Ceny pronájmů zde inzerované bývají velice blízko cenám reálným (na rozdíl od inzerce prodejů nemovitostí). Jistě lze zde najít i předražené pronájmy, uděláme si však obrázek z nabídky většího množství bytů, alespoň z 5-ti až 10-ti inzerátů kvalitativně, velikostně, lokalitou srovnatelných bytů jako je ten náš.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Osobní finance - řízení financí pro každého
Zorientujte se ve vlastních financích! V knize se dozvíte, co je důležité při finančním plánování a na co je potřeba dát si pozor. Získáte rady, jak nedělat hloupé začátečnické chyby a zbytečně se nepřipravovat o peníze.
318 Kč 299 Kč
Detail
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat dům a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
Lustrace (5x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (5x)
  • SLEVA
  • Nejčastěji pořizované
1 150 Kč 436 Kč
Detail
KURZ - Daně v nemovitostech a jak na ně
Kurz Daně v nemovitostech a jak na ně vám prozradí, jaké typy daní se platí v rámci realitních transakcí (nákup, prodej, pronájem nemovitosti), jak legálně optimalizovat v daňových podmínkách České republiky.
2 490 Kč 2 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace