Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Jak si ověřit právní stav nemovitosti?

Když už budoucí investor nabude jistotu, že nalezl a hodlá si pořídit danou, stále ještě nemá vyhráno. Přichází na řadu ověření si právního stavu kupované nemovitosti, aby měl kupující jistotu, že všechny uváděné informace jsou pravdivé a že svoji koupi bude moci dotáhnout do úspěšného konce s vyloučením rizik. Je několik dokumentů, které ověřují právní stav nemovitosti a před koupí je potřeba je mít k dispozici.

Každý druh nemovitosti má celou řadu dalších dokumentů týkající se právního stavu nemovitosti. Pro všechny nemovitosti je však základní dokument tzv. list vlastnictví. Tento dokument lze získat online z nahlížení do katastru za 50,- Kč na stránku, nebo na kterémkoliv Czechpointu za stejnou cenu, dále u notářů za cca 120-130,- Kč na celý výpis, ať už má stran kolik chce a 100,- Kč stojí celý výpis přímo na katastrálním úřadě.

Co lze z tzv. elvéčka zjistit?

Výpis z listu vlastnictví má zpravidla jednu až dvě strany s tím, že může být i mnohem delší, pokud se jedná o delší výčet nemovitostí, vlastníků nebo nemovitost má četná omezení vlastnického práva.

List vlastnictví má několik částí:

Oddíl A vymezuje vlastníka nemovitosti

Oddíl B pak vlastnictví, oddíl B1 další práva vlastníka (zpravidla věcné břemeno přístupu přes pozemek jiného vlastníka)

Oddíl C pak obsahuje všechny omezení vlastnického práva (běžně to je zástavní právo smluvní, věcné břemeno, předkupní právo, zákaz zcizení, nebo to mohou být omezení týkající se exekučních řízení, pak jsou to zápisy jako zástavní právo exekutorské, exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, nařízení exekuce nebo dražební vyhláška)

Oddíl D obsahuje zápisy týkající se vlastnického práva, typicky to je podaná žaloba na spornost vlastnictví

Oddíl Plomby a upozornění obsahuje aktuálně probíhající zápisy a vklady na katastru nemovitostí,

Velmi důležitý oddíl je pak písmene E Nabývací tituly a jiné podklady zápisu, zde jsou napsány všechny listiny, kterými prodávající nemovitost nabyl (zpravidla kupní smlouva, darovací smlouva nebo usnesení o dědictví) nebo kterými nemovitost byla změněna, např. prohlášením vlastníka, kolaudační rozhodnutí apod.
 

Našemu oku by neměla uniknout žádná informace z listu vlastnictví, měli bychom zejména:

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
PRODEJ BYTU V OV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v osobním vlastnictví (OV) a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ BYTU V OV - PRŮVODCE
 • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
SEMINÁŘ I. - Nové výzvy v oblasti investic a obchodu s nemovitostmi
Úvod do problematiky trhu nemovitostí v dražbách, exekucích a jejich oddlužování. Jak obchodovat a investovat do ohrožených nemovitostí? Jak zajistit finanční a právní rizika?
3 630 Kč 3 497 Kč
Detail
KURZ - Daně v nemovitostech a jak na ně
Kurz Daně v nemovitostech a jak na ně vám prozradí, jaké typy daní se platí v rámci realitních transakcí (nákup, prodej, pronájem nemovitosti), jak legálně optimalizovat v daňových podmínkách České republiky.
2 490 Kč 2 390 Kč
Detail
Právní prověrka nemovitosti
Potřebujete zjistit aktuální stav zapsaných nemovitostí v katastru nemovitostí a nevíte, jak na to? Zjistíme pro Vás vlastnictví nemovitosti, zatížení i další požadované skutečnosti.
1 815 Kč 1 452 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace