Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Jak si ověřit právní stav nemovitosti?

Když už budoucí investor nabude jistotu, že nalezl a hodlá si pořídit danou, stále ještě nemá vyhráno. Přichází na řadu ověření si právního stavu kupované nemovitosti, aby měl kupující jistotu, že všechny uváděné informace jsou pravdivé a že svoji koupi bude moci dotáhnout do úspěšného konce s vyloučením rizik. Je několik dokumentů, které ověřují právní stav nemovitosti a před koupí je potřeba je mít k dispozici.

Každý druh nemovitosti má celou řadu dalších dokumentů týkající se právního stavu nemovitosti. Pro všechny nemovitosti je však základní dokument tzv. list vlastnictví. Tento dokument lze získat online z nahlížení do katastru za 50,- Kč na stránku, nebo na kterémkoliv Czechpointu za stejnou cenu, dále u notářů za cca 120-130,- Kč na celý výpis, ať už má stran kolik chce a 100,- Kč stojí celý výpis přímo na katastrálním úřadě.

Co lze z tzv. elvéčka zjistit?

Výpis z listu vlastnictví má zpravidla jednu až dvě strany s tím, že může být i mnohem delší, pokud se jedná o delší výčet nemovitostí, vlastníků nebo nemovitost má četná omezení vlastnického práva.

List vlastnictví má několik částí:

Oddíl A vymezuje vlastníka nemovitosti

Oddíl B pak vlastnictví, oddíl B1 další práva vlastníka (zpravidla věcné břemeno přístupu přes pozemek jiného vlastníka)

Oddíl C pak obsahuje všechny omezení vlastnického práva (běžně to je zástavní právo smluvní, věcné břemeno, předkupní právo, zákaz zcizení, nebo to mohou být omezení týkající se exekučních řízení, pak jsou to zápisy jako zástavní právo exekutorské, exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, nařízení exekuce nebo dražební vyhláška)

Oddíl D obsahuje zápisy týkající se vlastnického práva, typicky to je podaná žaloba na spornost vlastnictví

Oddíl Plomby a upozornění obsahuje aktuálně probíhající zápisy a vklady na katastru nemovitostí,

Velmi důležitý oddíl je pak písmene E Nabývací tituly a jiné podklady zápisu, zde jsou napsány všechny listiny, kterými prodávající nemovitost nabyl (zpravidla kupní smlouva, darovací smlouva nebo usnesení o dědictví) nebo kterými nemovitost byla změněna, např. prohlášením vlastníka, kolaudační rozhodnutí apod.
 

Našemu oku by neměla uniknout žádná informace z listu vlastnictví, měli bychom zejména:

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 2 - Zrušení trvalého pobytu nájemci
Přihlášením nájemce k trvalému pobytu vzniká pronajímateli potenciální riziko problémů, které tímto jednostranným úkonem mohou vzniknout. Kdo se může ve vašem bytě přihlásit k trvalému pobytu? Kdo a kdy může zrušit trvalý pobyt nájemci? ...
1 590 Kč 490 Kč
Detail
PRODEJ POZEMKU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat stavební pozemek a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
Lustrace (1x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (1x)
 • Nejčastěji pořizované
230 Kč 97 Kč
Detail
Obecný dotaz (1 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
1 000 Kč 500 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace