Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Jak řádně vypovědět nájem bytu podle občanského zákoníku?

Na rozdíl od výpovědi nájemního vztahu dle obecné úpravy (nájem jakékoli věci, vyjma nájmu bytu a domu a nájmu prostor sloužících k podnikání) která se neuplatní v případě nájmu bytu a domu, stanoví občanský zákoník pro výpověď nájmu bytu a domu jednoznačně přísnější podmínky. Nový OZ (od roku 2014) zcela zřetelně i nadále zachoval ochranu nájemce, ovšem v určitých případech vyžaduje jeho vyšší aktivitu při ochraně jeho práv.

Pozor na nové náležitosti výpovědi!

K podání výpovědi je oprávněn jak pronajímatel, tak nájemce. Co se týká formálních požadavků, výpověď musí být učiněna bez výjimek písemně a musí být doručena druhé straně. Výpovědní lhůta běží od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy byla výpověď udělena (pronajímatel podá výpověď v červnu – výpovědní doba běží od prvního července). Nový občanský zákoník v této souvislosti stanoví pro pronajímatele novou povinnost. Pronajímatel musí ve výpovědi upozornit nájemce na možnost vznesení námitek proti výpovědi a navrhnout přezkoumání výpovědi soudem. V případě, že pronajímatel toto poučení ve výpovědi neuvede, je výpověď z nájmu bytu neplatná. Mimo to musí pronajímatel také vždy uvést důvod výpovědi.

Uplatní se vždy stejná pravidla?

Pro vypovězení nájmu platí pro obě smluvní strany jiná pravidla a jiná pravidla se uplatní také v závislosti na tom, na jakou dobu byl nájem ujednán.

Nájemce může nájem na dobu neurčitou vypovědět kdykoli. Problémem je fakt, že nový občanský zákoník neobsahuje ustanovení o výpovědní době v případě udělení výpovědi nájemcem. Nejspíše se použije stejná výpovědní doba jako v případě výpovědi udělené pronajímatelem, tedy 3 měsíce. Nájem na dobu určitou může nájemce vypovědět v případě, že se změní okolnosti do takové míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval (takovou změnou bude například zdravotní úraz nájemce, který mu obývání daného bytu značně ztíží, nebo v určitých případech také ztráta zaměstnání a neschopnost platit nájem). Je nutné si uvědomit, že výklad určitých ustanovení vždy záleží na konkrétních okolnostech a proto nikdy není na škodu, obrátit se v případě nejasných situací na odborníka.

Pronajímatel může nájem na dobu určitou i neurčitou vypovědět jen z důvodů výslovně uvedených v občanském zákoníku. Těmito důvody jsou:

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
Téměř každý pronajímatel za dobu pronajímání svého bytu čelí situaci, kdy měl nájemce ve stanovený termín zaplatit nájemné a zálohy na služby, ale neudělal to. Někteří vyčkávají do dalšího měsíce s nadějí, že nájemce dlužné nájemné uhradí ...
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
Lustrace (3x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (3x)
  • Nejčastěji pořizované
690 Kč 290 Kč
Detail
KOUPĚ POZEMKU - PRŮVODCE
Chcete si splnit jeden ze svých životních snů? Pokud jste se rozhodli koupit stavební pozemek a následně si na něm postavit vlastní dům, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě pozemku provede od A do Z ...
KOUPĚ POZEMKU - PRŮVODCE
  • Nejlépe hodnocené
500 Kč 300 Kč
Detail
Obecný dotaz (3 ks)
Obecné dotazy z různých oblastí využívají členové portálu CAPNE.cz často k tomu, aby získali odbornou odpověď k dané problematice v garantovaném čase. Odpovědi na obecné dotazy jsou vždy v písemné formě s náležitým a výstižným vysvětlením.
Obecný dotaz (3 ks)
  • AKCE
3 000 Kč 990 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace