Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
  • Družstevní byty - Malý háj VI

    moderní družstevní bydlení

    možnost převodu do osobního vlastnictví

    moderní městská rezidence

    více informací
Kategorie

Investice do nemovitostí? - má to své pro a proti

Často slýcháte z médií, jak je investice do nemovitosti výhodná? nebo „Investiční byty – vytvořte si pasivní příjem!“ nebo „Malý byt zhodnotí peníze lépe než banka!“ „Byty jako výhodné investice!“ – Jaká jsou tedy PRO a PROTI investování do nemovitostí? A opravdu se v dnešní době stále vyplatí investovat? Je to stále výnosné?

Nemovitosti lze považovat za jeden z nejlepších způsobů uchování hodnoty, přestože na trhu s nemovitostmi existují období, kdy hodnota nemovitostí roste silně, anebo naopak období, kdy tato hodnota klesá. Největší propad cen realit v poslední době zaznamenal vývoj po finanční krizi, která postihla světovou ekonomiku v roce 2008.

V dlouhodobém horizontu ovšem hodnota nemovitostí vždy roste, obzvláště ve správných lokalitách a proto vlastník nemovitostí při dlouhodobém držení vždy bohatne bez ohledu na případné výkyvy v momentálních cenách.

Jaké jsou výhody pořízení investiční nemovitosti?

Pořízení na hypotéku

Nemovitost lze pořídit i v okamžiku, kdy zájemce o její koupi nedisponuje volnými finančními prostředky. Pokud tedy zhodnotí záměr koupě nemovitosti jako vhodný a spočítá si dopředu, že bude schopen se svými příjmy investici splácet, je možné pořídit nemovitost prostřednictvím hypotéky. Pro její schválení je zpravidla nutné disponovat nějakými vlastními finančními prostředky, ale ani to není vždy jednoznačnou podmínkou. Od výše vlastních zdrojů se odvíjí úroková sazba (při menší míře vlastních financí bývá obvykle úrok nepatrně vyšší), ale často stačí jen 10 – 15 procent vlastních zdrojů. Žádná jiná investice neumožňuje takto výhodně využívat cizí finanční zdroje.
 

Daňové zvýhodnění příjmů z nájmu

Výhodou pořízené nemovitosti je skutečnost, že nemovitost pořízená s investičním záměrem zajišťuje majiteli zaručený a jistý dlouhodobý příjem z nájmu, a to tím vyšší, čím vhodnější je lokalita, kde se nachází. Uvedené příjmy z pronajímaných nemovitostí jsou navíc daňově zvýhodněné oproti jiným příjmům z jiných druhů investic. A zajištěný výnos i po odečtení daňového zatížení a reálných nákladů na provoz nemovitosti dosahuje vždy velmi slušného procenta čistého příjmu a v případě investice na hypotéku rovněž prakticky umořuje tuto hypotéku, aniž by zatěžoval náklady majitele nemovitosti.

Jaké jsou nevýhody pořízení investiční nemovitosti?

Pořízení nemovitosti za účelem investice nicméně také přináší drobné nevýhody, které nejsou tak zásadní, aby vyvažovaly vhodnost investičního záměru, ale každopádně je vhodné je zmínit, aby s nimi zodpovědný investor mohl dopředu počítat.

Pořízení nemovitosti je obvykle zdlouhavý a časově náročný proces. Při prodeji nemovitosti není likvidita okamžitá tak jako je například u akcií, nejméně 2 – 6 měsíců trvá, než najdeme kupce a získáme peníze z prodeje.

Vlastnění nemovitostí a pronajímání nemovitostí není rovněž bezproblémové. Jednak je potřeba se naučit získávat kvalitní nájemce a jednat s nimi, pak nemovitost vyžaduje údržbu a správu.

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Oceňování nemovitostí
Publikace seznamuje odbornou veřejnost s teorií a obecnou metodikou základních 3 skupin oceňovacích metod – porovnávací, výnosovou a nákladovou.
362 Kč 340 Kč
Detail
SEMINÁŘ - Orná půda: opomíjená komodita s vysokým potenciálem
Orná půda je v poslední době stále více skloňovaným pojmem. Jedná se o komoditu, která je neprávem opomíjena investory, kterým nabízí efektivní uložení prostředků ...
4 719 Kč 4 586 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU V DV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit byt v družstevním vlastnictví a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
Sepsání návrhu na vklad do KN
Návrh na vklad do katastru nemovitostí je úkon, kterým provedete změnu na listu vlastnictví např. převod, koupě, prodej nebo darování nemovitosti. Náležitosti návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí obsahuje zákon č. 265/1992 Sb. o zápisech ...
1 452 Kč 1 089 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace