Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Investice do nemovitostí? - má to své pro a proti

Často slýcháte z médií, jak je investice do nemovitosti výhodná? nebo „Investiční byty – vytvořte si pasivní příjem!“ nebo „Malý byt zhodnotí peníze lépe než banka!“ „Byty jako výhodné investice!“ – Jaká jsou tedy PRO a PROTI investování do nemovitostí? A opravdu se v dnešní době stále vyplatí investovat? Je to stále výnosné?

Nemovitosti lze považovat za jeden z nejlepších způsobů uchování hodnoty, přestože na trhu s nemovitostmi existují období, kdy hodnota nemovitostí roste silně, anebo naopak období, kdy tato hodnota klesá. Největší propad cen realit v poslední době zaznamenal vývoj po finanční krizi, která postihla světovou ekonomiku v roce 2008.

V dlouhodobém horizontu ovšem hodnota nemovitostí vždy roste, obzvláště ve správných lokalitách a proto vlastník nemovitostí při dlouhodobém držení vždy bohatne bez ohledu na případné výkyvy v momentálních cenách.

Jaké jsou výhody pořízení investiční nemovitosti?

Pořízení na hypotéku

Nemovitost lze pořídit i v okamžiku, kdy zájemce o její koupi nedisponuje volnými finančními prostředky. Pokud tedy zhodnotí záměr koupě nemovitosti jako vhodný a spočítá si dopředu, že bude schopen se svými příjmy investici splácet, je možné pořídit nemovitost prostřednictvím hypotéky. Pro její schválení je zpravidla nutné disponovat nějakými vlastními finančními prostředky, ale ani to není vždy jednoznačnou podmínkou. Od výše vlastních zdrojů se odvíjí úroková sazba (při menší míře vlastních financí bývá obvykle úrok nepatrně vyšší), ale často stačí jen 10 – 15 procent vlastních zdrojů. Žádná jiná investice neumožňuje takto výhodně využívat cizí finanční zdroje.
 

Daňové zvýhodnění příjmů z nájmu

Výhodou pořízené nemovitosti je skutečnost, že nemovitost pořízená s investičním záměrem zajišťuje majiteli zaručený a jistý dlouhodobý příjem z nájmu, a to tím vyšší, čím vhodnější je lokalita, kde se nachází. Uvedené příjmy z pronajímaných nemovitostí jsou navíc daňově zvýhodněné oproti jiným příjmům z jiných druhů investic. A zajištěný výnos i po odečtení daňového zatížení a reálných nákladů na provoz nemovitosti dosahuje vždy velmi slušného procenta čistého příjmu a v případě investice na hypotéku rovněž prakticky umořuje tuto hypotéku, aniž by zatěžoval náklady majitele nemovitosti.

Jaké jsou nevýhody pořízení investiční nemovitosti?

Pořízení nemovitosti za účelem investice nicméně také přináší drobné nevýhody, které nejsou tak zásadní, aby vyvažovaly vhodnost investičního záměru, ale každopádně je vhodné je zmínit, aby s nimi zodpovědný investor mohl dopředu počítat.

Pořízení nemovitosti je obvykle zdlouhavý a časově náročný proces. Při prodeji nemovitosti není likvidita okamžitá tak jako je například u akcií, nejméně 2 – 6 měsíců trvá, než najdeme kupce a získáme peníze z prodeje.

Vlastnění nemovitostí a pronajímání nemovitostí není rovněž bezproblémové. Jednak je potřeba se naučit získávat kvalitní nájemce a jednat s nimi, pak nemovitost vyžaduje údržbu a správu.

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
Ochranný balíček pro pronajímatele obsahuje vše, co potřebuje zodpovědný pronajímatel pro bezpečné a efektivní pronajímání bytu. Součástí je Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA, která je stavebním kamenem pro další průvodce.
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
  • SLEVA
15 750 Kč 3 490 Kč
Detail
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit si chatu či chalupu a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili stručného průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
  • SLEVA
400 Kč 200 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
  • AKCE
6 400 Kč 5 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace