Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Investice do nemovitostí? - má to své pro a proti

Často slýcháte z médií, jak je investice do nemovitosti výhodná? nebo „Investiční byty – vytvořte si pasivní příjem!“ nebo „Malý byt zhodnotí peníze lépe než banka!“ „Byty jako výhodné investice!“ – Jaká jsou tedy PRO a PROTI investování do nemovitostí? A opravdu se v dnešní době stále vyplatí investovat? Je to stále výnosné?

Nemovitosti lze považovat za jeden z nejlepších způsobů uchování hodnoty, přestože na trhu s nemovitostmi existují období, kdy hodnota nemovitostí roste silně, anebo naopak období, kdy tato hodnota klesá. Největší propad cen realit v poslední době zaznamenal vývoj po finanční krizi, která postihla světovou ekonomiku v roce 2008.

V dlouhodobém horizontu ovšem hodnota nemovitostí vždy roste, obzvláště ve správných lokalitách a proto vlastník nemovitostí při dlouhodobém držení vždy bohatne bez ohledu na případné výkyvy v momentálních cenách.

Jaké jsou výhody pořízení investiční nemovitosti?

Pořízení na hypotéku

Nemovitost lze pořídit i v okamžiku, kdy zájemce o její koupi nedisponuje volnými finančními prostředky. Pokud tedy zhodnotí záměr koupě nemovitosti jako vhodný a spočítá si dopředu, že bude schopen se svými příjmy investici splácet, je možné pořídit nemovitost prostřednictvím hypotéky. Pro její schválení je zpravidla nutné disponovat nějakými vlastními finančními prostředky, ale ani to není vždy jednoznačnou podmínkou. Od výše vlastních zdrojů se odvíjí úroková sazba (při menší míře vlastních financí bývá obvykle úrok nepatrně vyšší), ale často stačí jen 10 – 15 procent vlastních zdrojů. Žádná jiná investice neumožňuje takto výhodně využívat cizí finanční zdroje.
 

Daňové zvýhodnění příjmů z nájmu

Výhodou pořízené nemovitosti je skutečnost, že nemovitost pořízená s investičním záměrem zajišťuje majiteli zaručený a jistý dlouhodobý příjem z nájmu, a to tím vyšší, čím vhodnější je lokalita, kde se nachází. Uvedené příjmy z pronajímaných nemovitostí jsou navíc daňově zvýhodněné oproti jiným příjmům z jiných druhů investic. A zajištěný výnos i po odečtení daňového zatížení a reálných nákladů na provoz nemovitosti dosahuje vždy velmi slušného procenta čistého příjmu a v případě investice na hypotéku rovněž prakticky umořuje tuto hypotéku, aniž by zatěžoval náklady majitele nemovitosti.

Jaké jsou nevýhody pořízení investiční nemovitosti?

Pořízení nemovitosti za účelem investice nicméně také přináší drobné nevýhody, které nejsou tak zásadní, aby vyvažovaly vhodnost investičního záměru, ale každopádně je vhodné je zmínit, aby s nimi zodpovědný investor mohl dopředu počítat.

Pořízení nemovitosti je obvykle zdlouhavý a časově náročný proces. Při prodeji nemovitosti není likvidita okamžitá tak jako je například u akcií, nejméně 2 – 6 měsíců trvá, než najdeme kupce a získáme peníze z prodeje.

Vlastnění nemovitostí a pronajímání nemovitostí není rovněž bezproblémové. Jednak je potřeba se naučit získávat kvalitní nájemce a jednat s nimi, pak nemovitost vyžaduje údržbu a správu.

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - právní
Právní konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našich advokátů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
2 420 Kč 2 239 Kč
Detail
KONZULTACE - exekuce, dražby, insolvence
Konzultací v oblasti exekucí, insolvencí rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našeho odborníka, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
3 025 Kč 2 239 Kč
Detail
Osobní finance - řízení financí pro každého
Zorientujte se ve vlastních financích! V knize se dozvíte, co je důležité při finančním plánování a na co je potřeba dát si pozor. Získáte rady, jak nedělat hloupé začátečnické chyby a zbytečně se nepřipravovat o peníze.
318 Kč 299 Kč
Detail
Právní prověrka nemovitosti
Potřebujete zjistit aktuální stav zapsaných nemovitostí v katastru nemovitostí a nevíte, jak na to? Zjistíme pro Vás vlastnictví nemovitosti, zatížení i další požadované skutečnosti.
1 815 Kč 1 452 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace