Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Energetické štítky, aneb další povinnost pro pronajímatele

Zákonem č. 318/2012 Sb. došlo s účinností k 1.1.2013 k významné novelizaci zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Jeho praktický dopad pocítili všichni vlastníci nemovitostí v souvislosti s výkonem jejich vlastnického práva, zejména z hlediska uzavření nájemního vztahu či úplatného zcizení nemovitosti v oblasti průkazu energetické náročnosti budovy.

Co rozumět pod pojmem průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkazem energetické náročnosti budovy se rozumí dokument obsahující zákonem stanovené informace o energetické náročnosti budovy, tedy o množství energie, které je nezbytné pro pokrytí energetické potřeby spojené s jejím užívám, tedy energie nezbytné pro vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody a osvětlení. Tyto informace jsou poté zpracovány formou tzv. energetického štítku, jímž jsou označovány výrobky se spotřebou elektrické a jiné energie. Energetická náročnost budovy je odstupňována škálou od jedné do sedmi kategorií (abecední vyjádření, kdy A znamená mimořádně úspornou budovu, písmeno G pak budovu mimořádně nehospodárnou). Zpracování energetického štítku provádí energetický specialista, který je držitelem oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu. V závislosti na povaze budovy se poté odvíjí cena za zpracování energetického štítku. Aktuální ceny začínají na částce cca 2.000,- Kč a jsou odvislé od podlahové plochy a povahy předmětné nemovitosti.

Kdo je povinen zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy?

V souvislosti s výkonem vlastnického práva, konkrétně z hlediska pronájmů bytů, domů či prostor souvisejících s podnikáním, zakládá zákon povinnost k zajištění průkazu vlastníkovi budovy či společenství vlastníků jednotek (u bytových domů) pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy se vztažnou plochou větší než 1000 m2 do 1.1.2017 a plochou menší než 1000 m2 do 1.1.2019 a dále při prodeji budovy nebo její ucelené části či při pronájmu budovy.

Povinnost opatřit průkaz energetické náročnosti budovy se s účinností k 1.1.2016 bude týkat i ucelené části budovy - jednotky, tedy nejenom pronájmu budovy jako celku. Nájemci má vlastník povinnost předat energetický průkaz, nebo jeho úředně ověřenou kopii, nejpozději při podpisu nájemní smlouvy. S tím souvisí také povinnost informovat potenciálního nájemce již prostřednictvím inzerce, dle přesné dikce zákona „v informačních a reklamních materiálech.“

Zákon o hospodaření energií zakládá povinnosti v souvislosti s průkazem energetické náročnosti vlastníkům jednotek samotných, nikoli jen vlastníkům budov a společenstvím vlastníků jednotek, avšak průkaz zpracovaný pro budovu, je také platným průkazem pro ucelenou část budovy včetně jednotky, a pokud vlastníkovi jednotky nepředloží příslušné společenství vlastníků jednotek k jeho písemné žádosti průkaz k budově či její ucelené části, lze jej nahradit předložením vyúčtování dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

Sankce za nedodržení povinností

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Sousedská práva podle nového OZ
Praktická příručka se zabývá právy a povinnostmi sousedů podle nového občanského zákoníku, který upravuje sousedské vztahy v porovnání se starým občanským zákoníkem podrobněji a v mnoha ohledech jinak. Kniha je zároveň průvodcem věcnými právy ...
472 Kč 450 Kč
Detail
Nájemní a družstevní bydlení podle nového OZ
Nový občanský zákoník s sebou přinesl zásadní změny v oblasti bytového práva. V publikaci jsou šikovně a přehledně rozebraná témata jako je nájem obecně, bydlení manželů (i po zániku manželství), družstevní bydlení a další specifika nájemního bydlení.
406 Kč 391 Kč
Detail
SEMINÁŘ I. - Nové výzvy v oblasti investic a obchodu s nemovitostmi
Úvod do problematiky trhu nemovitostí v dražbách, exekucích a jejich oddlužování. Jak obchodovat a investovat do ohrožených nemovitostí? Jak zajistit finanční a právní rizika?
3 630 Kč 3 497 Kč
Detail
KURZ - Daně v nemovitostech a jak na ně
Kurz Daně v nemovitostech a jak na ně vám prozradí, jaké typy daní se platí v rámci realitních transakcí (nákup, prodej, pronájem nemovitosti), jak legálně optimalizovat v daňových podmínkách České republiky.
2 490 Kč 2 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace