Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Energetické štítky, aneb další povinnost pro pronajímatele

Zákonem č. 318/2012 Sb. došlo s účinností k 1.1.2013 k významné novelizaci zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Jeho praktický dopad pocítili všichni vlastníci nemovitostí v souvislosti s výkonem jejich vlastnického práva, zejména z hlediska uzavření nájemního vztahu či úplatného zcizení nemovitosti v oblasti průkazu energetické náročnosti budovy.

Co rozumět pod pojmem průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkazem energetické náročnosti budovy se rozumí dokument obsahující zákonem stanovené informace o energetické náročnosti budovy, tedy o množství energie, které je nezbytné pro pokrytí energetické potřeby spojené s jejím užívám, tedy energie nezbytné pro vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody a osvětlení. Tyto informace jsou poté zpracovány formou tzv. energetického štítku, jímž jsou označovány výrobky se spotřebou elektrické a jiné energie. Energetická náročnost budovy je odstupňována škálou od jedné do sedmi kategorií (abecední vyjádření, kdy A znamená mimořádně úspornou budovu, písmeno G pak budovu mimořádně nehospodárnou). Zpracování energetického štítku provádí energetický specialista, který je držitelem oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu. V závislosti na povaze budovy se poté odvíjí cena za zpracování energetického štítku. Aktuální ceny začínají na částce cca 2.000,- Kč a jsou odvislé od podlahové plochy a povahy předmětné nemovitosti.

Kdo je povinen zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy?

V souvislosti s výkonem vlastnického práva, konkrétně z hlediska pronájmů bytů, domů či prostor souvisejících s podnikáním, zakládá zákon povinnost k zajištění průkazu vlastníkovi budovy či společenství vlastníků jednotek (u bytových domů) pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy se vztažnou plochou větší než 1000 m2 do 1.1.2017 a plochou menší než 1000 m2 do 1.1.2019 a dále při prodeji budovy nebo její ucelené části či při pronájmu budovy.

Povinnost opatřit průkaz energetické náročnosti budovy se s účinností k 1.1.2016 bude týkat i ucelené části budovy - jednotky, tedy nejenom pronájmu budovy jako celku. Nájemci má vlastník povinnost předat energetický průkaz, nebo jeho úředně ověřenou kopii, nejpozději při podpisu nájemní smlouvy. S tím souvisí také povinnost informovat potenciálního nájemce již prostřednictvím inzerce, dle přesné dikce zákona „v informačních a reklamních materiálech.“

Zákon o hospodaření energií zakládá povinnosti v souvislosti s průkazem energetické náročnosti vlastníkům jednotek samotných, nikoli jen vlastníkům budov a společenstvím vlastníků jednotek, avšak průkaz zpracovaný pro budovu, je také platným průkazem pro ucelenou část budovy včetně jednotky, a pokud vlastníkovi jednotky nepředloží příslušné společenství vlastníků jednotek k jeho písemné žádosti průkaz k budově či její ucelené části, lze jej nahradit předložením vyúčtování dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

Sankce za nedodržení povinností

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - realitní
Odborné rady z oblasti realit související s problematikou pronajímání nemovitostí, nákupem investičních bytů a obecně bezpečnými realitními transakcemi. Konzultaci zajišťuje realitní expert - člen našeho týmu.
KONZULTACE - realitní
  • Nejčastěji pořizované
1 950 Kč 1 650 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 800 Kč 4 390 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
  • AKCE
6 400 Kč 5 890 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové domy do 250 m2
Inspekce nemovitosti u novostavby je asistence při jejím převzetí. Zkušený inspektor nemovitost zkontroluje a zjistí všechny vady a nedodělky, které je možné při přejímce bytu vytknout. Zjištění jsou zapsána do předávacího protokolu developera ...
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové domy do 250 m2
  • SLEVA
7 490 Kč 6 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace