Smlouvy a platby související s koupí bytu v osobním vlastnictví
Jste ve finální fázi koupě vašeho nového bytu? Víte, co právě v tento moment nepodcenit? Víte, jakým 4 smlouvám budete čelit? Doporučujeme, si vždy nechat každou smlouvu zkontrolovat od advokáta. Vyvarujte se však advokátních kanceláří, které mají sjednáno pouze zákonem stanovené 3 milionové pojištění a které nemají dlouhodobou zkušenost právě s nákupem či prodejem nemovitostí! Přeci jenom, koupě bytu není součástí našeho každodenního života. Budete však čelit nejen smlouvám, ale i mnohým poplatkům, jste na ně připraveni?
Při koupi bytu se nejčastěji setkáte se čtyřmi typy smluv:
- Rezervační smlouva.
- Smlouva o smlouvě budoucí kupní.
- Kupní smlouva.
- Smlouva o úschově finančních prostředků a listin.
Rezervační smlouva
Rezervační smlouva je listina, jejíž přesné náležitosti nejsou přesně definovány zákonem. Bývá nejčastěji uzavíraná s kupujícím v případě, že se prodej bytu uskutečňuje přes prostředníka, kterým je realitní kancelář. Je tedy především iniciativou realitních kanceláři přimět kupujícího k co nejrychlejšímu podepsání rezervační smlouvy. Pokud rezervační smlouva splňuje všechny podstatné náležitosti, je pro kupujícího jistotou, že byt bude prodán skutečně jemu. Zároveň je ale dokumentem, který se zavazujete kupujícího daný byt opravdu koupit. Pro realitní kancelář je pak tato smlouva především nástrojem, jak získat svoji provizi. Jakékoliv porušení je často velmi tvrdě sankcionováno. Specifika a nástrahy rezervační smlouvy budeme probírat v následující kapitole.
Smlouva o budoucí smlouvě kupní
Smlouva o smlouvě budoucí kupní je uzavíraná nejčastěji v případě, že transakce není za přítomnosti realitní kanceláře. Slouží k ujištění obou stran (kupujícího i prodávajícího), že v budoucnu plánují uskutečnit koupi resp. prodej bytu, nicméně v současné době to není z nějakého důvodu možné (čekání na schválení hypotéky, na skončení dědického řízení apod.). Součástí této smlouvy, kromě obsahu kupní smlouvy, bývá i zaplacení zálohy na kupní cenu a ujednání o smluvní pokutě pro případ, že by si to jedna ze stran rozmyslela. Zaplacením smluvní pokuty není dotčen případný nárok na náhradu škody (skutečné škody a ušlého zisku). Ze stejných důvodů je také vhodné upravit podmínky odstoupení od smlouvy.
Kupní smlouva
Kupní smlouva slouží k samotnému převodu nemovitosti. Kupní smlouva při převodu nemovitosti stanovuje, nejen jakou cenu a za jaký byt kupující zaplatí. Je v ní třeba dohodnout i další podmínky převodu, například kdy si obě strany nemovitost předají, jakým způsobem se zaplatí kupní cena či za jaké závady ještě odpovídá prodávající a za jaké již kupující. Podrobné informace ke kupní smlouvě budou následně probírány v samostatné kapitole.