Ověření informací před prohlídkou - koupě bytu v osobním vlastnictví
Při vybírání nabídek z inzerovaných bytů musíte být obezřetní. Informací je často pomálu, neboť jde o inzerát a ne o slohovou práci. Mnohdy můžete narazit na informace zkreslené nebo doslova nepravdivé. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu či objíždění těch nesprávných bytů, je nejlepší si informace ověřit po telefonátu se samotným majitelem bytu. Mnoho skutečností lze ověřit pomocí internetu. Volejte však ve vhodnou dobu a mějte po ruce seznam otázek, na které se chcete zeptat. Jedině tak na nic nezapomenete. Víte, co se rozhodně vyplatí si ověřit?!
Po fázi vyjasňování vašich představ, stanovování jasných kritérií až po samotné hledání toho pravého bytu jste právě v situaci, kdy máte před sebou zajímavý inzerát! Je vysoce pravděpodobné, že informace o nabízeném bytě nebudou rozsáhlé, nebo nebudou některé (mnohdy důležité informace) uvedeny vůbec.
Abyste si však udělali ucelenou představu o inzerovaném bytě, lze jen a jen doporučit ověřit si základní a důležité informace ještě před samotnou prohlídkou bytu. Vždy je lépe strávit několik minut na internetu a telefonu, než trávit hodiny prohlídkami bytu, které se nakonec ukážou jako naprosto pro vás nevhodné. Strávený čas na prohlídkách a náklady na dopravu vám již někdo nezaplatí.
Ověření informací po telefonu
Dříve, než začnete vytáčet telefonní číslo, ujistěte se, že voláte ve vhodnou dobu a rozhodně si poznačte do kontrolního listu (či na papír nebo přehledné tabulky v počítači), na co se vlastně chcete ptát. K jednotlivých otázkám pak můžete jednoduše dělat poznámky či jen zapsat ano/ne. Později se vám takový kontrolní seznam bude ještě hodit – na samotné prohlídce a posléze v rámci porovnání s ostatními inzeráty, na které budete telefonovat. Rozhodně si můžete být jistí, že takto na nic nezapomenete a budete působit klidněji.
Na jaké otázky musíte znát přesnou odpověď, aneb co byste měli minimálně zjistit:
- Je byt ještě volný?
- Ověřte si, zda mluvíte přímo s majitelem bytu či s realitní kanceláři, popř. si kontakt na majitele vyžádejte.
- Jaká je přesná velikost a dispozice samotného bytu?
- Jaká je velikost příslušenství (sklep, balkon, garáž,….) a náleží výhradně k bytě?
- Kdy proběhla poslední rekonstrukce vody a elektřiny?
- Jaké je vytápění bytu?
- Kdy byla měněná okna a jaká tam jsou?
- Je dům zateplený, nebo se zateplení plánuje? Na kdy? A jsou na zateplení peníze?
- Jedná o vnitřní či vnější byt a v jakém patře se nachází?
- V jakém stavu je výtah – jak je starý?
- Jaké jsou poplatky, spojené s užíváním nemovitosti?
- Jaká je výše plateb do bytového fondu a jaké opravy bytového domu jsou v plánu?
- Náleží k bytu i část pozemku pod domem?
- Kdy bude nemovitost k nastěhování?
- Jaká je přesná adresu bytu, vč. čísla bytové jednotky?
- Je ceny bytu konečná či je prostor k vyjednávání?
Ověření informací přes internet
Máte-li od prodávajícího odpovědi na všechny výše zmíněné otázky a stále se Vám nemovitost líbí, zaměřte se na internetu na adresu inzerovaného bytu. Ideální je zadat adresu do GoogleMaps a pomocí StreetView se podívat, jak vypadá celá lokalita a i samotný bytový dům zvenku (podobnou službu nabízí i Seznam).
Ve druhém kroku nezapomeňte zkontrolovat vlastnictví a „právní“ stav bytu na katastru nemovitosti. Snadno zde zjistíte, kdo je zapsaný jako vlastník, zda je byt opravdu v osobním vlastnictví, jestli je byt zatížen nějakými omezeními vlastnického práva (břemena, zástavy, exekuce), nebo zda je vůbec nabízený byt zkolaudován jako bytová jednotka.