Jak je to s povinností energetické náročnosti budov
Kdo musí opatřit budovu energetickým štítkem? Jaké jsou další povinnosti v oblasti hospodaření s energií? Jaké hrozí sankce těm, kteří nemají průkaz energetické náročnosti budov?
Dne 1. ledna 2013 vstoupila v účinnost rozsáhlá novela zákona o hospodaření s energií (tzv. energetický zákon), která zásadním způsobem změnila povinnosti vlastníka v souvislosti s energetickou náročností budov.
Co je to energetická náročnost budov?
Energetickou náročností budov se rozumí vypočtené množství energie nutné pro pokrytí potřeby energie spojené s užíváním budovy (např. vytápění, chlazení, …). Energetická náročnost budov je patrna jednak z průkazu energetické náročnosti a dále také z energetického štítku.
Kdo musí opatřit nemovitost energetickým štítkem?
Povinnosti opatřit nemovitost energetickým štítkem se zatím vztahuje pouze na novostavby a budovy, které prošly rozsáhlejší rekonstrukcí (změna na více než 25% povrchu obálky budovy). Do roku 2019 se ovšem plánuje zavedení této povinnosti pro všechny budovy dle zákonem určené plochy.
Další povinnosti jsou uloženy vlastníku budovy při jejím prodeji či pronájmu. Vlastník budovy má dle výše uvedeného zákona povinnost uvést ukazatel energetické náročnosti při prodeji či pronájmu budovy v informačních a reklamních materiálech, tj. v inzerci jakéhokoli druhu.
Jaké jsou další povinnosti?
Vlastník budovy je dle novely zákona dále povinen předložit kupujícímu či nájemci budovy (či její ucelené části) před vlastním uzavřením smlouvy energetický průkaz a při uzavření této smlouvy ho kupujícímu či nájemci předat.
Vláda v září tohoto roku schválila s účinností od 1. 1. 2015 další novelu, která některá další ustanovení o energetických štítcích lehce pozměňuje. Tato novela umožnuje majitelům nemovitostí postavených před rokem 1947, které zároveň neprošly rozsáhlejší rekonstrukcí, dohodnout se s kupujícím nebo nájemníkem, že energetický štítek nebo průkaz energetické náročnosti není nutné pořizovat. Tato dohoda musí mít písemnou formu.