Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Znalecký posudek vs. Odhad tržní ceny

Znalecký posudek, odhad ceny nemovitosti, odhad tržní ceny či tržní ocenění?! Co tyto termíny znamenají a kde se s nimi setkáme? Nejčastěji při realitní transakci – při prodeji či nákupu nemovitosti. Znamená ale znalecký posudek to samé, co odhad tržní ceny? Kdo může tyto odhady zpracovávat a na co nám slouží?

Hned na úvod si pojďme říci, že se s pojmem znalecký posudek setkáváme nejčastěji při běžné koupi nebo prodeji nemovitosti. Důvodem je to, že se stát snaží eliminovat daňové podvody, které by mohly nastat při stanovování výše daně z realizovaného prodeje nemovitosti. Jak určit výši daně (z nabytí nemovitosti – dříve známou jako daň z prodeje nemovitosti) je několik způsobů a jedním z nich je znalecký posudek.

Znalecký posudek

Znalecký posudek připravuje soudní znalec a tím může být pouze osoba jmenovaná soudem nebo Ministerstvem spravedlnosti podle Zákona č. 37/67 Sb. o znalcích a tlumočnících a dle příslušné Vyhlášky. Soudní znalci jsou jmenováni pro různé obory.

Znalec by měl kvůli posudku navštívit nemovitost, kterou posuzuje, zaměří velikost (či vyčte z výkresů), zjistí její stav a vypočítá cenu dle metodik oceňování majetku daných zákonem. Znalec využívá koeficienty, kterými zvyšuje či snižuje základní „tabulkovou“ cenu, přihlíží k mnoha parametrům (velikost města, použité materiály, umístění v rámci bytového domu, stáří nemovitosti apod.). Výsledný odhad ceny prostřednictvím znaleckého posudku však neodráží aktuální stav realitního trhu a není tedy cenou tržní.

Proto bankovní i nebankovní instituce, které poskytují finanční prostředky na nákup nemovitosti, nepoužívají klasické znalecké posudky, ale používají odhad tržní ceny nemovitosti.

Odhad tržní ceny nemovitosti

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 4 - Daňové nástrahy a optimalizace při pronajímání
Mnoho pronajímatelů na konci roku řeší jak ušetřit na daních. Ti, kteří vědí a orientují se v daňové problematice, ti optimalizují a šetří nemalé peníze. Ostatní pronajímatelé, kteří 100% nevědí jak vyplnit daňové přiznání, se dopouštějí často chyb ...
Průvodce č. 4 - Daňové nástrahy a optimalizace při pronajímání
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
PRODEJ BYTU V OV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat byt v osobním vlastnictví (OV) a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ BYTU V OV - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
  • AKCE
6 400 Kč 5 890 Kč
Detail
Kontrola (revize) smluv - do 5 stran
Kontrola smluv (rezervační smlouva, kupní smlouva, smlouva o převodu družstevního bytu apod.) zahrnuje právní hodnocení vámi zaslané smlouvy nebo podání - v této variantě uvažujeme smlouvu do 5 stran.
7 260 Kč 6 050 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace