Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Úklid sněhu před domem – čí je to povinnost a kdo nese vinu za úraz?

Známe to všichni – nasněží, všude na chodnících sníh a led. Sněhová nadílka nenechá nikoho klidným, vlastníci domů a pozemků se zajímají kvůli svým povinnostem, všichni dohromady pak řešíme především naši bezpečnost. Ale kdo by měl sníh a námrazu odklidit? Kdo nese vinu za případné zranění – vlastníci nemovitostí nebo obec?

Úklid sněhu před domem - kdo je povinen chodník udržovat?

Po první sněhové nadílce, která znamená často neuklizené chodníky před domy, začnou vlastníci nemovitostí, ale i běžní lidé hledat, kdo za to vlastně může. Kdo neuklidil napadaný sníh a kdo by to měl dělat. Co se stane, když se někdo zraní?

Vlastníci nemovitostí často vyběhnou s hrably nebo lopatami a snaží se odklidit napadaný sníh. Ostražitě sledují střechu, zda se na ní netvoří rampouchy či nehrozí sesuv masy sněhu, který by mohl někoho zranit nebo poškodit cizí majetek (např. zaparkovaná vozidla). Je to ale jejich povinnost?

Legislativa prošla změnami a aktuálně jasně vymezuje, kdo je zodpovědný za jakou část komunikace postiženou napadaným sněhem nebo námrazou. V roce 2009 vešla v platnost novela zákona o pozemních komunikacích.

 

Co na to současná legislativa?

Podle aktuální legislativy je chodník součástí stavby komunikace nebo samostatnou stavbou, která je součástí pozemku, na kterém stojí. V obcích tedy bude převážná část chodníků ve vlastnictví obce. Existují ovšem např. přístupové chodníky k bytovým domům, které mohou být umístěny na pozemcích patřících vlastníkům domu. A kdo musí tyto přístupové chodníky udržovat?

  • Jaké povinnosti má vlastník a jaké obec?
  • Jak často uklízet když sněží a sněží?
  • Na koho se obrátit, když úklid nezvládáme sami?
  • Vztahuje se na úrazy na neodklizeném chodníku nějaká pojištění?
  • Jaká zranění nejsou odškodněna?

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat dům a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
PRODEJ DOMU - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
PRODEJ POZEMKU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat stavební pozemek a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
Lustrace (1x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (1x)
  • Nejčastěji pořizované
230 Kč 97 Kč
Detail
SEMINÁŘ I. - Nové výzvy v oblasti investic a obchodu s nemovitostmi
Úvod do problematiky trhu nemovitostí v dražbách, exekucích a jejich oddlužování. Jak obchodovat a investovat do ohrožených nemovitostí? Jak zajistit finanční a právní rizika?
3 630 Kč 3 497 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace