Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Realitní zákon – vize jak zkvalitnit realitní služby v ČR

Neutěšená situace na realitním trhu trápí nejenom občany České republiky, ale i odbornou veřejnost a zákonodárce. Realitním trh je silný co do finančního obratu, bohužel nemá žádná pravidla, v rámci kterých by se měli účastníci realitních transakcí pohybovat. Stává se tak nebezpečným, nepřehledným a tedy i rizikovým pro vlastníky nemovitostí.

Proč mít Realitní zákon?

V únoru roku 2011 požádal Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ministerstvo pro místní rozvoj, aby analyzovalo a navrhlo varianty řešení situace v oblasti podnikání realitních kanceláří. Výsledkem by měl být nový Realitní zákon resp. Zákon o realitním zprostředkování, který bude regulovat činnosti realitních zprostředkovatelů.

Analýza prokázala, že je Česká republika na úrovni Rumunska či Španělska, kde rovněž není žádná státem řízená regulace. Ve vyspělých zemích některé regulace, které stát aktivně neprosazuje, supluje Asociace nebo Komora realitní kanceláří. I v ČR máme jak Asociaci, tak Komoru realitních kanceláří, ale žádná z nich nemá prakticky žádný význam, kromě toho, že slouží jako seznam (databáze) realitních kanceláří potažmo realitních zprostředkovatelů.  

 

Realitní zákon – síto pro realitní makléře?

Důvodem pro analýzu a potažmo vznik zákona byla dlouhodobá nespokojenost s kvalitou realitních služeb ze strany vlastníků nemovitostí. Obchodovat s realitami může v naší zemi kdokoliv, kdo nemá v rejstříku trestů žádný záznam, je starší 18 let a disponuje 1 000 Kč na živnostenský list. Chybí jakákoliv profesní kompetence (zkouška, certifikace), požadavek na vzdělání či nutnost praxe. V tomto důsledku má Česká republika nejvíce realitních makléřů na obyvatele (dokonce 2x tolik než v sousedním Polsku, kde je 4x tolik obyvatel?!?).

Nastavení pravidel pro výkon realitního zprostředkování by měl sloužit jako síto pro nové realitní zprostředkovatele. Ale jak to bude se stávajícími, hlavně těmi, kteří nabízejí své „realitní služby na vedlejšák“?

 

Realitní zákon – zkvalitnění realitních služeb?

Touha po relativně snadném výdělku přivedla mnoho lidí do realitního trhu. Většina snaživých se brzy etablovala a přijala roli realitního makléře za svůj hlavní příjem peněz. Více než 40% realitních makléřů však nabízí realitní služby jako „vedlejšák“kvalita realitních služeb se pak rapidně odlišuje.

Neexistují zákonné podmínky, které by regulovaly realitní trh, neexistuje norma pro kvalitu, neexistuje jasná definice toho, co je realitní zprostředkování, co by mělo být součástí nabízené služby, kdo může realitní služby nabízet, s jakou garancí.

Proto můžeme konstatovat, že kvalita realitních služeb je hrozná, ale i skvělá – záleží, na koho „narazíte“. Ale mít špatnou zkušenost v rámci realitních transakcí se může velmi prodražit – mnohdy jde o celoživotní úspory a nemít pak peníze ani střechu nad hlavou je opravdu fatální. Chyby v rámci realitních transakcí se nevyplácejí!

 

Realitní zákona – jaké má cíle?

Cílem realitního zákona je vytvořit novou právní úpravu vztahů mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty, zároveň přiblížit podmínky realitního podnikání na úroveň ostatních států v EU.

Zákon o realitním zprostředkování by měl především posílit ochranu klientů realitních zprostředkovatelů tj. realitních kanceláří a realitních makléřů. Smyslem je definovat vstupní podmínky pro nové realitní zprostředkovatele a nastavit kvalitativní minimum pro nabízení realitních služeb (požadavek na vzdělání, odbornou způsobilost apod.).

 

Zákon o realitním zprostředkování

Výsledkem mnohaletého bádání, analyzování a oborových konzultací se zástupci realitních kanceláří by měl být Zákon o realitním zprostředkování. Vláda ČR tedy usilovně pracuje na tom, již 8 let, aby se „něco“ změnilo a tím se zkvalitnil realitní trh co do kvality realitních zprostředkovatelů, zvýšila se bezpečnost realitních transakcí a tím ochrana občanů, kteří kupují, prodávají a pronajímají nemovitosti.

Realitní zákon, tedy Zákon o realitním zprostředkování se pomalu, ale jistě stává skutečností a rok 2019 by mohl být zlomový, tj., že by mohl dostát finální podoby, kterou zákonodárce schválí a někdy v budoucnu vstoupí v platnost. Pokud by se povedlo vše projednat a schválit, mohl by Realitní zákon platit od ledna 2020. Tedy po 8 letech od požadavku na změnu! Po 8 letech všichni očekáváme propracovaný zákon, který bude revoluční a opravdu přinese skutečnou změnu na realitním trhu.

 

Realitní zákon – co očekávat?

Určitě je dobře, že stát začne regulovat činnost realitních zprostředkovatelů. Přeci jenom realitní trh je co do finančních toků velice silný a bez regulace velice nebezpečný. Změní se kvalita, bezpečnost a tím spokojenost občanů ČR, kteří se rozhodnout koupit, prodat nebo pronajmout nemovitost? Obávám se, že úplně ne a pokud ano, tak to bude trvat ještě mnoho let.


Slibované (projednávané) změny:

 • definice služeb (co je realitní zprostředkování, co obnáší, kdo může nabízet, …),
 • odborná způsobilost (prokázání vzdělání, praxe či certifikace u státem určených vzdělávacích institucí),
 • minimální pojištění transakcí,
 • bezpečná úschova peněz (aby nezůstávaly peníze v držení realitních kanceláří / realitních zprostředkovatelů),
 • omezení délky exkluzivity smluv,
 • informační povinnost – seznam dokumentů, které musí zajistit realitní zprostředkovatel,
 • nárok na provizi,
 • apod.

 

Realitní zákon nebo vlastní přístup k bezpečnosti?

Očekávat, že dnem platnosti projednávaného zákona (Zákon o realitním zprostředkování) se jako mávnutím proutku změní kvalita a bezpečnost realitních služeb, by bylo dosti naivní.

Ale co můžete dělat ihned proto, aby byl prodej vaší nemovitosti, koupě nemovitosti, a nebo pronájem nemovitosti opravdu efektivní a úspěšný? – primárně vědět, co vše obnáší proces prodeje / koupě / pronájmu, vědět, co vše k tomu potřebujete za dokumenty, podklady a tyto si vyžádat od realitního zprostředkovatele nebo mít pro sebe.

Chránit sebe sama je vždy ta nejlepší ochrana. A pokud byste nevěděli, máte se na koho obrátit – naše Asociace pomáhá lidem, NE realitním zprostředkovatelům.:o)

 

Závěrem

Vyčkejme tedy, jakou finální podobu dozná připravovaný návrh Zákona o realitním zprostředkování a jak bude chránit Vás – občany. Všichni chceme změnu, zvýšení kvality, větší bezpečnost, a tak si držme pěsti – třeba nás nový Realitní zákon, po 8 letech usilovné práce chytrých lidí, překvapí..:o)

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 3 - Prevence proti exekuci na nájemce
Obavy z exekuce na majetek nájemce či bývalého nájemce jsou celkem časté u většiny pronajímatelů. Tyto obavy jsou zcela oprávněné a díky tomu, že se o exekuci na váš majetek v rámci pronajatého bytu můžete dozvědět se zpožděním, nabývá ...
1 290 Kč 490 Kč
Detail
KONZULTACE - realitní
Odborné rady z oblasti realit související s problematikou pronajímání nemovitostí, nákupem investičních bytů a obecně bezpečnými realitními transakcemi. Konzultaci zajišťuje realitní expert - člen našeho týmu.
KONZULTACE - realitní
 • Nejčastěji pořizované
1 950 Kč 1 650 Kč
Detail
KOUPĚ DOMU (novostavby) - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit úplně nový dům a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ DOMU (novostavby) - PRŮVODCE
 • SLEVA
600 Kč 300 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
PENB - jednopodlažní rodinný dům nad 200 m2
 • AKCE
6 400 Kč 5 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace