Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Na co si dát pozor při prodeji garáže?

Chystáte se na prodej garáže, ale netušíte, co všechno zařídit, na co si dát pozor? Jak správně sestavit smlouvu, jak si počínat na katastru nemovitostí nebo jaké daně odvést? Víte, co vše byste měli mít připravené jako podklad pro kupujícího?

V souvislosti s prodejem vaší garáže je nutné mít ošetřené právní záležitosti v souvislosti s vlastnictvím garáže. Jednoduše tak, aby byla právně bezvadná a tedy připravená na prodej. Pokud v průběhu zjistíte nějaký problém, je dobré jej začít řešit ihned a rozhodně nic nezapírat (např. vlhkost či plísně, nebo skutečnost, že garáž je zatížena předkupním právem). Pokud zjistíte, že máte dluhy u dodavatelů služeb, určitě je vyrovnejte.

Co je nutné si připravit/ co může kupující vyžadovat?

  • aktuální výpis z katastru nemovitostí­ - list vlastnictví (zástavní či předkupní práva),

  • kopie listin, na jejichž základě byl provedený zápis do katastru (nabývací titul),

  • souhlas dalších vlastníků s prodejem (nejčastěji manžel/ manželka),

  • čestné prohlášení o pravdivosti údajů,

  • výpis z obchodního rejstříku pokud jste vlastník jako právnická osoba,

  • návrh rezervační a kupní smlouvy,

  • doklady o nákladech na provoz.

Přičemž nejčastěji řešené bývají situace ve spojitosti s listem vlastnictví a společným jměním manželů.


List vlastnictví

List vlastnictví je součástí výpisu z katastru nemovitostí. Podrobný výpis získáte za 100,- Kč na místním katastrálním úřadu. V listu vlastnictví zjistíte, zda nemovitost nemá žádné omezení v převodu nemovitosti. Pokud je garáž bez zápisu omezení, situace je jednoznačně pozitivní a garáž je připravena na prodej.

Vázne-li  na garáži zástavní právo banky na váš úvěr, navštivte poskytovatele úvěru a trvejte na vyjádření, zda a za jakých podmínek lze úvěr doplatit. Mnohdy banky žádají úhradu pokuty za předčasné splacení ve statisících korun. Je-li na vaší garáži předkupní právo, věcné břemeno atd., zjistěte si, co z toho vyplývá, či za jakých podmínek lze toto omezení zrušit. Mnohdy je to jen formalita, ovšem věcné břemeno je třeba zrušit dříve, než začnete prodávat. Jinak vám rapidně snižuje prodejní cenu, nebo může celému obchodu zabránit.


Specifika SJM (společné jmění manželů) při prodeji domu

Pokud je garáž součástí společného jmění manželů, musí se pod všechny smlouvy podepsat oba manželé. Prodávající však o tom často sami nevědí – domnívají se, že budou moci nemovitost prodat sami, bez účasti manžela či manželky. Tak to ale opravdu není. Pokud je tedy prodávaná garáž součástí společného jmění manželů, musí s prodejem souhlasit oba. Bez ohledu na to, kdo je zapsán v katastru.

Pokud chcete mít jistotu, že vaše garáž opravdu patří vám, i když jste ho nabyli před manželstvím, využijte možností právní prověrky vás jakožto prodávajícího. Obecně doporučujeme řešit všechny právní záležitosti související s prodejem domu se zkušeným advokátem resp. advokátní kanceláří.


Článek byl vytvořen ve spolupráci s Janem Šimkem.

Související články:

Prodej garáže stojící na cizím pozemku. Pozor na změny v novém občanském zákoníku – předkupní právo

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
Téměř každý pronajímatel za dobu pronajímání svého bytu čelí situaci, kdy měl nájemce ve stanovený termín zaplatit nájemné a zálohy na služby, ale neudělal to. Někteří vyčkávají do dalšího měsíce s nadějí, že nájemce dlužné nájemné uhradí ...
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
KONZULTACE - právní
Právní konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našich advokátů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
2 420 Kč 2 239 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit byt a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 150 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 100 Kč 3 290 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace