Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Jaký zvolit krok? Refinancování hypotéky nebo překlenovací úvěr ze stavebního spoření?

Refinancování vašeho úvěru na bydlení může být výborný krok k dlouhodobému zlepšení vaší finanční situace. Refinancování však není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. I v tomto případě je třeba mít po ruce zkušeného odborníka, který vám pomůže připravit optimální řešení vaší finanční situace s ohledem na vaši budoucnost. Přinášíme vám několik otázek a odpovědí k tomuto tématu.

K jakému datu se vyplatí refinancovat?

Refinancovat se vyplatí k datu, kdy končí fixace úrokové sazby. V tomto případě je pak sankce za předčasné splacení úvěru nulová a vás se pak týkají jen správní poplatky na katastru, případně poplatek za vyčíslení úvěru. Refinancování uprostřed fixace se většinou nevyplatí kvůli vysokým sankcím původní finanční instituce, ale pokud výpočty ukáží, že má smysl změnit řešení, pak  se není třeba bát.

Kdy začít s vyřizováním refinancování?

Ideální doba, kdy začít řešit refinancování, je 6 měsíců před koncem úrokové sazby. Pokud to začnete řešit 2 měsíce před koncem fixace, také se to dá zvládnout, ale v případě komplikací se to nemusí stihnout. Pokud vše necháváte na poslední chvíli a vzpomenete si například týden před koncem fixace, je téměř jisté, že se refinancování nepodaří.

Zkrátka, pokud máte dostatek času, nemusíte se stresovat, že nezvládnete refinancovat kvůli nějakému problému.

Proč refinancovat a měnit tak stávající banku?

Je třeba zdůraznit, že ne vždy je třeba odcházet na konci fixace z vaší původní banky k jiné bance. Někdy totiž může být výsledný efekt velmi malý. Ve většině případů se však dají parametry hypotečního úvěru přenastavit tak, aby výsledné řešení mělo velmi pozitivní vliv na vaše cashflow a tvorbu rezerv. Většinou je totiž jednodušší se dohodnout s novou bankou na zcela novém řešení než se dohadovat se starou bankou o úpravě stávajícího řešení.

Jaké parametry jsou u refinancování důležité?

Odhad –  některé banky si udělají odhad při refinancování samy na své náklady, některé uznají stávající odhad a někde odhad musí zaplatit klient. Ze zástavní hodnoty nemovitosti vychází celkové řešení.

Poplatky – vyřízení úvěru, kdy účelem je refinancování je zdarma téměř ve všech bankách, nezapomeňte však na poplatek za vyčíslení úvěru a správní poplatky na katastru

Délka úvěru – má vysoký vliv na výslednou splátku úvěru. Protažením délky úvěru si výrazně vylepšíte tok vašich  peněz a rychleji si vytvoříte rezervy pro případ, že třeba přijdete o práci. Žít od výplaty k výplatě a bez finančních rezerv není to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.

Úroková sazba – pro klienty většinou nejdůležitější parametr.  Sazba je důležitá v situaci, kdy máte vymyšlené optimální řešení.  Pokud máte nastavené špatné řešení, ani rekordně nízká úroková sazba to nezachrání.

Podmínky úrokové sazby – banky obvykle podmiňují slevu na úrokové sazbě dalšími produkty, například kreditní kartou, pojištěním úvěru, stavebním spořením a podobně.  Nemá význam se zavazovat k dalším produktům, které jsou nekvalitní, anebo je vůbec nepotřebujete, protože to máte vyřešeno jinak.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
Mistrovství v investování do realit
Ken McElroy, autor bestselleru ABC investování do realit, přichází s úžasnou knihou, ve které odkrývá kroky na cestě k celkové finanční svobodě. Ukazuje důležitá ponaučení a informace, které ...
274 Kč 270 Kč
Detail
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit si chatu či chalupu a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili stručného průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ CHATY / CHALUPY - PRŮVODCE
  • SLEVA
400 Kč 200 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 800 Kč 4 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace