Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Co vše je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu – II. část

V první části článku Věci, které je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu - I. část jste se dočetli o šesti základních prvcích, které je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu. V tomto článku uvádíme další kroky, které byste neměli vynechat před koupí, neboť každá z nich může mít výrazný dopad na cenu nemovitosti, případně se její oprava či rekonstrukce může značně prodražit.

V  článku Věci, které je nutné zkontrolovat před koupí domu či bytu jsme vám přinesli prvních šest kroků, na které byste se před koupí měli zaměřit:

1/ Ověřte si výměru nemovitosti
2/ Zaměřte se na praskliny v nosných konstrukcích
3/ Prozkoumejte možné zatékání z balkonu, lodžie či terasy
4/ Zjistěte stav střechy a klempířských prvků
5/ Sledujte stopy pronikání vlhkosti
6/ Prověřte tepelné izolace
 

A nyní se pojďme podívat na další body, které byste před koupí neměli opomenout:

7/ Zaměřte se na stav elektroinstalace

Další zásadní položkou z hlediska ceny opravy a možných následků v případě poruchy je elektroinstalace. Rizikové jsou zejména dodatečné úpravy a částečné rekonstrukce, kdy často vznikají kombinace měděných a hliníkových rozvodů. Prvním krokem při kontrole elektroinstalací je otevření jističové skříňky – zjistíte stav jističů (měli by být přehledně popsané) a ověříte, zda je instalován proudový chránič. Je vhodné též od prodávajícího vyžádat revize k provedeným úpravám vnitřních instalací.


8/ Prověřte topný systém

Zastaralý topný systém nebo systém s nevhodně zvoleným zdrojem energie se značně prodraží na provozních nákladech. Doporučujeme se při kontrole zaměřit na stáří topného systému, prováděný servis kotle (zaznamenaný v servisní knize), osazení termostatických hlavic a případně měřidel na radiátorech. Nechte si od prodávajícího předložit účty za energie za poslední 3 roky, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení po první topné sezóně.


9/ Promyslete, zda Vám vyhovuje stávající kuchyně a koupelna

Důležité je zvážit, zda je stávající kuchyně a koupelna vyhovující jak dispozičním řešením, tak vybavením - případná rekonstrukce vyjde na několik set tisíc korun. V kuchyni je vhodné věnovat pozornost (kromě kuchyňské linky) zejména podlahám - nevhodně zvolená podlahová krytina se snadno poškodí. V koupelně se zaměřte na stav obkladů a dlažby, jejich případná výměna je mnohem náročnější než osazení nových zařizovacích předmětů.


10/ Zjistěte, v jakém stavu jsou okna

Při prohlídce nemovitosti nelze vynechat stav oken – doporučujeme ověřit, zda jdou všechna okna správně otevřít/zavřít a vyhodnotit případná poškození rámů vlivem povětrnostních podmínek. Tepelně-izolační vlastnosti oken zjistíte z popisku na rámečku uvnitř dvojskla, pokud okna dvojskla nemají, jsou z hlediska tepelné ochrany budov nevyhovující. Výměna nebo kompletní repase takových oken se pohybuje ve vyšších desítkách tisíc za byt či každé patro RD.


11/ Nezapomeňte na vstupní dveře

Zatímco vnitřní dveře jsou do značné míry estetickou záležitostí, u vstupních dveří je nutné prověřit jejich tepleně-izolační, protipožární a bezpečnostní parametry. Případná výměna nevyhovujících vstupních dveří za nové bezpečnostní vyjde na několik desítek tisíc korun.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
Ochranný balíček pro pronajímatele obsahuje vše, co potřebuje zodpovědný pronajímatel pro bezpečné a efektivní pronajímání bytu. Součástí je Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA, která je stavebním kamenem pro další průvodce.
OCHRANNÝ BALÍČEK pro pronajímatele
  • SLEVA
15 750 Kč 3 490 Kč
Detail
PORADENSTVÍ - Optimalizace daní
Optimalizace daní je jediným legálním způsobem pro snížení daňové povinnosti poplatníka. Jen zkušení specialisté umí najít cesty, které vám v rámci daňové povinnosti ušetří spoustu peněz. Ale jak na to? ...
PORADENSTVÍ - Optimalizace daní
  • Nejlépe hodnocené
2 500 Kč 1 850 Kč
Detail
KURZ - Investování do nemovitostí
Kurz Investování do nemovitostí vám prozradí praktické know-how, díky kterému budete schopni sami hledat a kupovat správné investiční nemovitosti, jak můžete postupně bohatnout s minimem hotovosti v podmínkách českého realitního trhu.
KURZ - Investování do nemovitostí
  • Nejčastěji pořizované
2 950 Kč 2 790 Kč
Detail
KOUPĚ DOMU (novostavby) - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit úplně nový dům a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ DOMU (novostavby) - PRŮVODCE
  • SLEVA
600 Kč 300 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace