Kupní smlouva - co by měla obsahovat?
Máte připravenu vlastní smlouvu či spoléháte na smlouvu od prodávajícího či realitní kanceláře? Kdo nese zodpovědnost za podpis špatné kupní smlouvy? Co musí každá kupní smlouva obsahovat a co následuje po podpisu kupní smlouvy?
Kupujete byt či dům? Významným krokem (avšak zdaleka ne posledním) k vašemu bydlení je podepsání kupní smlouvy. Rozhodně platí, že je nutné mít znění kupní smlouvy prověřené zkušeným právníkem. Doporučujeme na právním servise nešetřit.
Jako kupující nesete do realitní transakce své peníze (či poskytnuté bankou prostřednictvím hypotečního úvěru). Proto je nezbytně nutné mít jistotu, že je kupní smlouva v pořádku a že vás maximálně chrání. Prodávající ani realitní kancelář nenesou za neplatnou smlouvu žádnou odpovědnost – je to vždy jen na vás. Chyby v kupní smlouvě pak generují další problémy, zpravidla finančního rázu, prodloužení procesu koupě apod.
Po podepsání rezervační smlouvy, dořešení financování či dalších okolností je před vámi moment podepsání kupní smlouvy na byt či dům (v případě družstevního bytu se jedná o obdobnou Smlouvu o převodu družstevního podílu). Smlouva o koupi bytu či domu je dokument, kde se prodávající zavazuje poskytnout bezvadnou nemovitost, kupující se na oplátku zavazuje zaplatit kupní cenu.
Jaká ustanovení by měla být součástí smlouvy a co rozhodně nepodceňovat?
Kupní smlouva na byt či dům vyžaduje vždy písemnou formu, podpisy musí být na téže listině a musí být úředně ověřeny. Na písemné formě je však nutné trvat u všech uvedených smluvních typů, jako je rezervační smlouva a smlouva o smlouvě budoucí kupní, přestože je u některých smluv nový občanský zákoník nepožaduje.
Každá kupní smlouva musí minimálně obsahovat:
- identifikaci smluvních stran,
- identifikaci předmětu smlouvy,
- kupní cenu,
- shodu projevu vůle,
- datum,
- podpisy.
Co dále by měla kupní smlouva obsahovat