Jak podat návrh na vklad do Katastru nemovitostí?
Podpisem kupní smlouvy se nestáváte vlastníkem kupované nemovitosti! Vlastníkem se staneme až převodem vlastnických práv k nemovité věci. Jak ale podat návrh na vklad, aby byl formálně v pořádku a katastr nemovitostí vám ho nezamítnul? Jak správně potupovat a čeho se vyvarovat?
Jestliže kupujete byt či dům a máte již podepsanou samotnou kupní smlouvu, jste velice blízko k vašemu vysněnému bydlení. Přesto, vše se nyní bude odvíjet od zápisu do katastru nemovitostí. Majitelem nemovitosti se nestáváte totiž ihned po podpisu kupní smlouvy, ale až zpětně v momentě zápisu vašeho vlastnického práva do katastru. Tato fáze trvá kolem 30- ti dnů, ale v případě vady na návrhu se může velmi prodloužit. Budete-li návrh na vklad podávat vy sami, připravte se také na nutný poplatek.
Ano, majitelem nemovitosti se nestáváte ihned po podpisu kupní smlouvy, ale až zpětně v momentě zápisu vašeho vlastnického práva do katastru nemovitostí. Právě tento fakt může celý proces koupě velmi prodloužit (běžně proces trvá kolem 30 dnů) a znepříjemnit, pakliže nebudete mít správně vyplněný návrh na vklad.
Chybně zpracovaný návrh znamená zastavení celého řízení nebo dokonce vrácení vkladu!
Jak správně postupovat u vkladu na katastr nemovitostí?
- Již v kupní smlouvě by mělo být ošetřeno vedle úschovy také to, kdo návrh na vklad do katastru podá na příslušný katastrální úřad a kdo zaplatí poplatek 1000 Kč.
- Návrh na vklad do katastru doporučujeme podepsat společně hned při podpisu kupní smlouvy, mimo jiné kvůli ochraně před zpětvzetím.
- Navrhovatelem bude jak kupující, tak prodávající.
- Návrh musí být na předepsaném formuláři Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.
- Jestliže se přesto dohodnete, že návrh podá prodávající, ohlídejte si, zda byl opravdu doručen v pořádku.
- Návrh je třeba doručit s jedním vyhotovením kupní smlouvy a s úředně ověřenými podpisy na příslušný katastrální úřad, doporučujeme osobně.