Jak banky posuzují žadatele o hypoteční úvěr?
Podíváme-li se na žadatele o úvěr z pohledu banky, tak je několik důležitých parametrů, na které banky dávají důraz.
Podíváme-li se na žadatele o úvěr z pohledu banky, tak je několik důležitých parametrů, na které banky dávají důraz.
1. Vzdělání – čím nižší vzdělání, tím je nižší pravděpodobnost získání hypotečního úvěru, neboť banky vyhodnocují nízké vzdělání jako riziko a menší uplatnění na trhu práce. A naopak, čím vyšší vzdělání, tím větší pravděpodobnost na získání hypotečního úvěru. (opět to souvisí s uplatněním na trhu práce).
2. Věk – banky upřednostňují klienty v produktivním věku, tedy od cca 27 let a výše. U těchto klientů je vyšší pravděpodobnost na získání hypotečního úvěru. U mladších žadatelů je pravděpodobnost o poznání nižší a starší žadatelé jsou zase omezeni maximální délkou splatnosti hypotečního úvěru (většina bank akceptuje splacení do 70 ti let).
3. Příjmy – z nelogických důvodů mají banky radši jako klienty zaměstnance. U těch se příjem vypočítá jednoduše zprůměrováním čisté mzdy za určité období. U podnikatelů to je o poznání horší, příjem se obvykle počítá dle předložených daňových přiznání, a pokud je klient optimalizuje, pak je příjem z pohledu banky nízký a pravděpodobnost získání hypotečního úvěru je také velmi nízká.
4. Rodinný stav – větší pravděpodobnost na získání úvěru je vždy, když žádáte o úvěr se spolužadatelem.
5. Délka pracovního poměru, délka podnikání - čím déle jste zaměstnaní u jedné společnosti, tím vyšší pravděpodobnost získání hypotečníhu úvěru máte. Pokud jste ve zkušební anebo výpovědní lhůtě, tak pak je to téměř bez šance. U podnikatelů platí, že banky chtějí obvykle historii podnikání minimálně 1 až 2 roky.
Existují i další parametry, které banky zkoumají (jako například lokalita bydliště žadatele, kde výhodu mají žadatelé z větších měst), ale výše uvedené body jsou pro banku ty nejzásadnější.