Opravy bytu, domu a nebytového prostoru – kdo je dle zákona k čemu povinen?
V souvislosti s nájmem bytu, domu či nebytového prostoru často dochází k nutnosti oprav, ať již drobných či větších. Ovšem právě roztřídění, zda se ještě jedná o tzv. běžnou údržbu a drobnou úpravu, či zda už se jedná o udržování bytu ve stavu způsobilém k užívání, je zcela zásadní pro určení, kdo je povinen opravu provést a uhradit. Často tak dochází k situacím, kdy ani pronajímatel, ani nájemce nemá za to, že je k opravě povinen, což vyúsťuje v mnohé spory. Přitom rozvržení povinností v souvislosti s opravami a údržbou stanovuje nový občanský zákoník poměrně jasným způsobem.
Kdo je k čemu povinen dle nového občanského zákoníku?
Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy, které souvisejí s užíváním bytu. Naopak pronajímatel pak udržuje byt a dům po dobu nájmu ve stavu způsobilém k užívání, tedy jednoduše řečeno – pronajímatel je povinen provádět a hradit veškeré ostatní opravy, které nejsou běžnou údržbou či drobnou opravou. Tato povinnost tak reflektuje základní povinnost pronajímatele, a to byt odevzdat a udržovat ho ve stavu způsobilém k užívání, což je byt, který je čistý, obvykle se považuje za dobrý a pokud je zajištěno poskytování nezbytných služeb, jako jsou dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod, dodávky tepla či odvoz komunálního odpadu. Pakliže dojde na předmětu nájmu k poškození či vadě ve větším rozsahu, je to pronajímatelovou povinností odstranit toto poškození či vadu. V této souvislosti je ale třeba zmínit též důležitou povinnost nájemce oznámit pronajímateli bez zbytečného odkladu, že zjistil v bytě či domě poškození či vadu, kterou je třeba odstranit.
Drobné opravy a běžná údržba – co si pod tím představit?
Jak již bylo výše řečeno, nájemce je povinen provádět a hradit pouze drobné opravy a běžnou údržbu. Co si však pod těmito pojmy představit? Sám nový občanský zákoník tyto pojmy nikterak nespecifikuje, jako vodítko lze však dle výkladového stanoviska expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy (KANCL) užít nařízení vlády č. 258/1995 Sb., byť bylo v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku zrušeno. Obecně dle tohoto nařízení vlády lze drobné opravy definovat jako opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to buď podle věcného vymezení, nebo podle výše nákladu, kterou na opravu nájemce vynaloží.