Jak nastavit prodejní (tržní) cenu pozemku?
Nastavení ceny pozemku je podstatným bodem celého procesu prodeje. Může jednak ovlivnit délku prodeje, ale především se tady jedná o vaše peníze, které prodejem získáte. Víte, jaké faktory mohou zvýšit prodejní cenu vašeho pozemku? Správnou cenu lze určit nejen vlastním odhadem porovnáváním cen nemovitostí ve vašem okolí na internetu. Pro jaký přístup se rozhodnete právě vy?

Nesprávné stanovení tržní ceny pozemku bývá jednou z nejzávažnějších a nejčastějších chyb, kterých se prodávající dopouštějí. Pokud si jako prodávající řeknete za pozemek málo peněz, může se prodat sice poměrně rychle, ale ztratíte na její ceně. Pokud na druhou stranu tržní cenu svého pozemku stanovíte moc vysoko, bude prodávat dlouho a je otázkou, zda pak dostanete cenu, která by byla reálná v době, kdy jste s prodejem začali.
Nemovitosti obecně (byt, dům, pozemek) jsou totiž nejzajímavější v době, kdy vstupují na trh. Pokud je správně stanovená jejich tržní cena, je výhoda na vaší straně a nemovitost, ve vašem případě pozemek, prodáte v blízké době za slušnou cenu. Není nic horšího, než když je nemovitost dlouho v nabídce a čas od času se její cena sníží.
Z výše zmíněného tedy jistě cítíte, že správné stanovení kupní, resp. prodejní ceny je poměrně náročné, ale jeho význam je zcela zásadní. A co více, je ovlivňován více faktory.
Faktor, který nejvíce ovlivňují cenu nemovitosti – lokalita a charakter pozemku.
Při stanovení prodejní ceny vašeho pozemku bude platit pravidlo 20/80, které znamená, že 20% faktorů ovlivňuje 80% ceny. Ve zmíněných 20% je nejdůležitějším faktorem lokalita.
Při stanovení prodejní ceny je tedy nutné vzít v úvahu více faktorů. Při stanovení tržní ceny se obecně vychází z níže uvedených faktorů a cen realizovaných v dané lokalitě.
- lokalita a umístění pozemku,
- dostupnost inženýrských sítí (elektřina, plyn, vodovod, kanalizace),
- vyřešený přístup k pozemku,
- infrastruktura (okolí pozemku, občanská vybavenost, možnost dopravy),
- rozměry pozemku,
- právní stav pozemku (věcné břemeno, předkupní právo),
- územní plán.
Cenu pozemku obecně zvyšuje:
- vysoká ekonomická úroveň lokality,
- vyhledávaná adresa,
- bezpečné okolí pro děti,
- orientace na jih,
- rovinatý pozemek,
- velikost kolem 1 000 metrů čtverečních,
- atraktivní výhled,
- park, les v okolí,
- potok, jezírko, voda na pozemku,
- zasíťovaný pozemek,
- právní bezvadnost.
Cenu pozemku obecně snižuje:
- rušná hlavní silnice v blízkosti,
- záplavové území,
- velká svahovitost,
- právní vady,
- ochranná pásma,
- nepravidelný tvar,
- tvar úzká nudle,
- severní svah.
Faktor sezóny
Mimo lokality je však ještě jeden faktor, který bude ovlivňovat stanovení ceny vašeho pozemku. A to je načasování prodeje. Existují dvě období, kdy je realitní trh silnější a kdy se v něm točí více peněz. První období je jaro.
S příchodem jara až do půlky července je nejsilnější období, kdy se realizuje kolem 40% všech transakcí s nemovitostmi z celého roku. Druhé silné období začíná s příchodem podzimu, trvá celý podzim a dá se říci, že končí s příchodem zimy a příchodem Vánoc. V tomto období se realizuje kolem 35% transakcí.
První nejvhodnější čas pro zahájení prodeje startuje tedy se začátkem jarní sezóny. Druhý nejlepší čas je zahájit prodej se začátkem podzimní sezóny. Pokud se vám nepodaří během sezóny prodat, a pokud nutně nepotřebujete nebo vás nic nenutí prodej realizovat, doporučujeme inzerát stáhnout z trhu a počkat na novou sezónu - jaro. V případě, že jste nuceni prodávat i mimo realitní sezónu, počítejte s tím, že budete čelit často otázkám, proč pozemek prodáváte právě teď? Buďte tedy připraveni, nikdy neříkejte, že jste v časové a jiné tísni a nenechte kupující příliš spekulovat o velké slevě.
3 přístupy ke stanovení tržní ceny:
