Výpověď z nájmu a její doručení
Pro účinnost jednostranných právních jednání a počátku běhu lhůt z nich vycházejících je dle občanského zákoníku rozhodující den doručení adresátovi. Stejná pravidla platí i v případě doručování mezi stranami nájemní smlouvy, kdy je stěžejní zejména doručení výpovědi, neboť doručení výpovědi adresátovi je podmínkou pro běh případně výpovědní doby a následné skončení nájmu.
Více osob na straně nájemce jako adresáta
Společný nájem
V prvé řadě je třeba odlišovat společný nájem a sdílení nájemcovy domácnosti. Pokud jde o společný nájem, jde o situaci, kdy je na straně nájemce více osob. Pro tyto osoby platí obdobně to, co pro nájemce a jsou účastníky smluvního vztahu. Naopak členové nájemcovy domácnosti jsou takové osoby, které nájemce do své domácnosti přijme, avšak nejsou účastníky nájemního vztahu. Shora uvedené rozdělení je důležité mimo jiné i pro zjištění, kterým osobám je pronajímatel povinen doručit výpověď, aby tak platně došlo ke skončení nájemního vztahu, je-li možné nájem vypovědět bez výpovědní doby, nebo k započetí běhu výpovědní doby.
Pokud jde o samotné doručování, dle ust. § 2286 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen NOZ), výpověď nájmu vyžaduje písemnou formu a musí dojít druhé straně. Pakliže pro společné nájemce platí obdobně to, co pro nájemce, je nutné, aby výpověď byla doručena všem adresátům, neboť právo společného nájmu je právem nedílným.
Za den doručení je ustálenou judikaturou považován den, kdy se listina dostala do sféry adresáta, tedy tehdy, dostane-li adresát objektivní možnost seznámit se s obsahem dané listiny[1]. Dá se předpokládat, že společní nájemci zároveň sdílejí stejnou domácnost. Mnohdy se z tohoto důvodu pronajímatele domnívají, že stačí výpověď doručit jmenovitě pouze jednomu z nájemců s tím, že takto se výpověď dostane do sféry obou nájemců. Tento závěr je však mylný.