Články, tipy, rady
Kdy a jak mohu zvyšovat nájemné?
Nájemné, které si sjednáme na začátku nájemního vztahu, nemusí být finální a v průběhu doby nájmu se může měnit. Zkušení pronajímatelé stále sledují realitní trh a snaží se na něj chytře reagovat. Samozřejmě záleží na tom, s jakou strategií pronajímáte právě ten svůj byt.
Smrt nájemce
Uzavřením nájemní smlouvy vznikají nájemci a pronajímateli určitá práva a povinnosti. Kdo se ale stane oprávněným a povinným v případě, že dosavadní nájemce zemře? Může pronajímatel sám vyklidit byt zemřelého nájemce, aby jej mohl dále užívat ke svému účelu, tzn. k pronájmu jiné osobě? Problematiku smrti dosavadního nájemce a jejich následků vůči pronajímateli řeší tento článek.
Vystěhování nájemce, odvrtání zámků vs. trestný čin porušování domovní svobody
Nájemní smlouvou k bytu se pronajímatel, potažmo vlastník, zaváže přenechat nájemci byt k zajištění bytových potřeb. Z této obligace plynou pro obě smluvní strany práva a povinnosti. Zatímco nájemce je především povinen byt užívat řádně v souladu s nájemní smlouvou, pronajímatel se zavazuje přenechat byt nájemci tak, aby jej mohl užívat a bylo mu umožněno nerušené užívání bytu po dobu nájmu, ať už na dobu určitou, nebo dobu neurčitou. Nájem bytu končí uplynutím této doby, popřípadě muže být i ukončen z důvodů, které nabízí občanský zákoník.
Orná půda – opomíjená komodita, která nese
Že se investice do nemovitostí vyplatí, je notoricky známým faktem. Domy, byty, ale i kanceláře nebo hotely, stavební pozemky. Málo koho však napadne orná půda. A přitom právě ona představuje investiční potenciál nového tisíciletí.
Nájem bytu bez písemné nájemní smlouvy
Do roku 2014 bylo potřeba pro uzavření platné nájemní smlouvy respektovat dosavadní právní úpravu starého občanského zákoníku, která vyžadovala nutnost písemné formy pod sankcí absolutní neplatnosti. To však přinášelo mnoho problémů v situaci, kdy lidé bydleli v bytě mnoho let, přestože neměli písemný doklad o uzavření nájemní smlouvy, nebo když pronajímatel nechal uživatele bytu v bytě bydlet bez písemné nájemní smlouvy. To často vedlo k přenechání bytu bez jakéhokoli ujednání, čímž ovšem byla práva takových lidí – „ nájemců“ velmi nejistá. Jak je to tedy od roku 2014?
Máte dotazy k registraci členství a potřebujete více informací?
Nabízíme ZDARMA maximum informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.
Zavoláme vámNapište námProblematika chovu zvířat v nájmu
Pronajímatel si nepřeje zvířata v bytě. Věta, se kterou se často setkáváme v realitních inzercích. Je však tento zákaz ze strany pronajímatele oprávněný? Může pronajímatel omezit či dokonce zakázat chov zvířat v pronajatém bytě či domě? A je vůbec potřeba souhlasu pronajímatele s chovem zvířete? Právní úprava starého občanského zákoníku se tomuto problému nijak nevěnovala, konkrétní ustanovení ohledně chovu zvířat je jedna z mnohých novinek v oblasti nájmu, které přinesl nový OZ.
Jak řádně vypovědět nájem bytu podle občanského zákoníku?
Na rozdíl od výpovědi nájemního vztahu dle obecné úpravy (nájem jakékoli věci, vyjma nájmu bytu a domu a nájmu prostor sloužících k podnikání) která se neuplatní v případě nájmu bytu a domu, stanoví občanský zákoník pro výpověď nájmu bytu a domu jednoznačně přísnější podmínky. Nový OZ (od roku 2014) zcela zřetelně i nadále zachoval ochranu nájemce, ovšem v určitých případech vyžaduje jeho vyšší aktivitu při ochraně jeho práv.
Základní informace k příjmům podle §7 ZDP
V případě, že pronajímatel vlastní nemovitost a tuto nemovitost zařadí do obchodního majetku, jsou příjmy z pronájmu příjmy dle §7 zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění platných předpisů, /dále jen ZDP/. Další neméně důležitou podmínkou pro podnikání pronajímáním movitého a nemovitého majetku zařazeného do obchodního majetku je mít povolení k živnostenskému podnikání, jednoduše živnostenský list.
Souhlas pronajímatele se stavebními úpravami prováděnými nájemcem v bytě či domě
Mnozí z Vás se jistě již ocitli v situaci, kdy hodlal nájemce v zájmu svého lepšího bydlení provést na svůj náklad stavební úpravy v bytě, který má od Vás v nájmu. Možnost takových stavebních úprav je samozřejmě v občanském zákoníku upravena. Ptáte se jak?
Pronájem nemovitých věcí a plátcovství DPH
Na pronájem nemovitých věcí je z pohledu zákona o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH) nahlíženo jako na poskytování služby a pakliže je pronájem poskytován za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování jeho ekonomické činnosti, jde o plnění osvobozené od DPH...